Dikkat çeken 5 sosyal ağ sitesi!

Hızla büyüyen bu sosyal ağ siteleri, size Facebook'tan çok daha farklı bir deneyim yaşatabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Dikkat çeken 5 sosyal ağ sitesi!
Sanal para birimi üzerinden kişilere ve markalara yatırım yapmanıza izin veriyor

Sosyal ağ dünyası, Gartner analizcisi Michael Gartenberg'e göre giderek mobil bir hale geliyor. Kullanıcılar ceplerini her zaman yanlarında taşıyorlar ve durum güncellemeleri paylaşıyorlar. Bir takım sosyal medya şirketleri ise bulunduğunuz yeri bildirme veya GPS ile yakın kişilere bağlanma gibi özellikler ekliyor.

Altimeter Group'dan Jeremiah Owyang ise insanların sadece durum güncellemesi okuyup yazmak istemediğini, oyun da oynamak istediklerini vurguluyor.

Bu yazımızda günümüzün dikkat çeken ve hızla büyüyen 5 sosyal sitesini bir araya getirdik.

Empire Avenue

2009'da kurulan Empire Avenue, kendi türünde dünyanın ilk ve tek sosyal ağı olduğunu iddia ediyor. Üyeler, ilgilendikleri kişilere ve markalara sanal bir para birimi üzerinden yatırım yapabiliyorlar. Hisse fiyatları, kişinin veya markanın etkinliğine göre değişebiliyor.

Color, Foursquare ve Hunch

Color

Color, kullanıcıların mesafe olarak yakınlığını temel alarak sosyal ağ oluşturan bir iPhone ve Android uygulaması. Hedefi ise size yakınlarınızla daha iyi ilişkiler kurmanızda yardımcı olmak. Hizmette kullanıcılar resim, video ve metin paylaşımlarında bulunabiliyorlar.

Foursquare

Konum temelli bir mobil hizmet olan Foursquare, katılımcıların bir cep uygulaması yoluyla yerlerini bildirmelerine izin veriyor. Kullanıcı, ziyaret ettiği yerler hakkında deneyimlerini paylaşabiliyor. Foursquare'in dünya çapında yaklaşık 9 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Hunch

Hunch, kullanıcılarını ilgi alanlarına göre bir grafiğe yerleştiriyor. Bu haritada kullanıcıların sevdiği ve sevmediği her şeyi izlemek mümkün olabiliyor. Site, kullanıcılara sorduğu sorularla sahip olduğu özellikleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Üyeler, arkadaşlarının favori "şey"lerini aratabiliyorlar ve onlara hediye almakta kullanabiliyorlar.

IMVU

IMVU

2004'te kurulan IMVU, ilk başta sadece Windows için sunuluyordu ancak iPhone uygulamasının geliştirilmesinin ardından ünlü bir hale geldi.

Genç topluluğu hedef alan IMVU, üyelerin birbiriyle tanışmasını, gruplara katılıp ilgi alanlarını paylaşmalarını ve oyun oynamalarını sağlıyor. IMVU üyeleri, kendilerini temsil eden bir 3 boyutlu karakter oluşturuyorlar. Sitenin şu an 50 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor ve kullanıcılarının büyük çoğunluğu 18 ile 24 yaş arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Hepsi çöplük...

al bendende o kadar..

Sen de yorum yaz