Dikkat: Zararlılar paranızı "sıfırlamasın"

Milyonların sistemlerini ele geçiren bu zararlılar sizi de hedefe almış olabilir...

Dikkat: Bu zararlılar paranızı "sıfırlamasın"

Şirketlerin sistemlerine ya da kişisel bilgisayarlara sızan bu sinsi botnet siz daha neler olduğunu anlamadan gizli verilerinizi ele geçiriyor. Amerikan Adalet Bakanlığı'nın (US DOJ) yayınladığı raporda binlerce şirketin online banka hesaplarından milyonlarca doların bu tarz Siber Suçlular tarafından çalınması FBI'ı da harekete geçirdi.  Yine US DOJ'un yayınladığı raporda sadece Pennsylvania'da yer alan bir plastik firmasından $370,000 doların sadece Gameover Zeus kullanarak bankanın online hesabından çalındığı belirtildi.

Gameover Zeus botnetini milyonlara kabus haline getiren EVGENIY MIKHAILOVICH BOGACHEV şuan FBI'ın arananlar listesinde de (()  yer almaktadır. Dünyada Siber Suçlular'ın sürekli artması ve ekonomik dengeleri bu denli alt üst etmesi ister istemez Siber Suça karşı ülkelerin global birlikler oluşturması gerektiğine de dikkat çekiyor.

Peki, nasıl korunabiliriz?

Bu Botnetler'in sadece şirketlere milyonlarca dolara mal olmadığını belirten Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem TİRKEŞ yaptığı konuşmada, "Geçen yıllarda NSA ve Sony gibi büyük firmalarında APT atakları nedeniyle Siber Suça maruz kalarak müşteri bilgilerini çaldırması bu firmaların itibar kaybetmesine de neden olmuştur," dedi.  Türkiye'de ise maalesef Siber Güvenlik bilincinin çok düşük olduğunu belirten Tirkeş; kamu ve özel kurumların bu alana daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirtti. 

Teknopark İstanbul'da yer alan Vizyon Arge bünyesinde bulunan Güvenlik Laboratuvarı alanında uzman ekipleri Inseptra Systems ve Surgate Labs tarafında özellikle yeni nesil Siber Suçla mücadele edebilecek düzeyde yeni teknolojiler geliştirmekte olduğundan da bahseden Tirkeş, Surgate Messaging Gateway ürününün Surgate Reputation Network (SRN) sayesinde Gameover Zeus and CryptoLocker benzeri Botnet'ler kullanıcıların e-mail sisteminden bilgisayarına gelmeden engellendiğini dile getirdi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

hahahah birilerine göndermeler :D

hackerlara falan hiç gerek yok bi' telefon edersiniz oğluşunuza sıfırlayıverir...

Helal size :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir