Dikkatli olun, biri sizi izliyor olabilir...

Bilgisayarınızın önünde neler yaptığınıza dikkat edin; uyanık birileri sizi gözetliyor olabilir...

  • Gökay Özbudak
Öğrencilerin habersiz görüntülerini aldılar
Dizüstü bilgisayarlarınızdaki kameralara dikkat edin.

Philadelphia'da bir lisedeki öğrencilerin, evlerinde yarı çıplak ve hatta bazen uyurkenki hallerinin binlerce fotoğrafı okul yetkilileri tarafından gizlice çekildi.

Kayıp ya da çalınmış dizüstü bilgisayarları izleyebilmek amacıyla yapılmış bir sistem sayesinde, okul yetkililileri, öğrencilerin okula kayıtlı Mac'ler üzerinden yaptıkları online konuşmaları ve girdikleri sitelerin ekran görüntülerini de izleyebiliyorlardı.

Olay öğrenci Blake Robbins'in şikayeti üzerine ortaya çıktı. Blake'in açıklamasına göre; okul müdürü, 15 yaşındaki ögrencinin ailesine, Blake'in yasa dışı haplarla olan fotoğrafını gösterdi. Ancak okul müdürünün yasa dışı sandığı haplar bir avuç şekerden başka bir şey değildi.

Özel hayatına müdahale olduğunu savunan Blake, mahkemeye başvurdu. Yetkililer, yazılımı açmalarının sebebini Blake'in ailesinin 55 dolarlık depozitoyu ödememiş olmaları olarak gösterse de yazılım Kasım ayından bu yana 42 kez ve geçen yıl açıklanmayan sayıda açılmış.

Öğrencinin avukatı, Blake'in 400'den fazla görüntüsünün gizli şekilde alındığını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ahh değerli Chip ahhh...bizi kimler gözetlemiyor ki...En başta Sam Amcamız..onun dahi çocuğu Gates biraderimiz, hin-oğlu CIA hayır kurumu..daha sayayım mı...büyükten küçüğe kadar saymaya devam edersem sizin buradaki sayfalarınız yetmez.Değil kapının kilit deliğini, evdeki tüm iğnelerin deliklerini bile kapatsanız yine de gözetlenmekten kurtulamayız..Acaba bunlarda mı kıyamet alametlerinden...(!)

Böyle bir şey olsa bilgisayarımı bir şekilde okul bağlantıdan koparırdım.

Biraz abartılı bir güvenlik sistemi olmuş sanırım.
Bu davayı kazanan taraf öğrenci tarafı olacağını düşünüyorum

her gittiğim internet kafede hemen masa üzerinde duran webcami ters çeviririm sizinde yapmanızı öneririm fotonuzun nerelerde kullanılacağını hiç tahmin edemezsiniz

Sen de yorum yaz