DirectX 11'e ait yeni detaylar açıklandı

Oyunlardaki görsel şöleni bir üst seviyeye taşıyacak olan DirectX 11'e ait yeni detaylar açıklandı.

DirectX 11'e ait yeni detaylar açıklandı

Yazılım devi Microsoft, bilgisayar oyunları için geliştirilen grafik API'ı DirectX'in son sürümü olan DirectX 11'in detaylarını dün su yüzüne çıkardı.

İşte yeni detaylar:

*DirectX 10'da olduğu gibi yeni DirectX sürümü de sadece Windows Vista ve sonrasında çıkan işletim sistemlerinde kullanılabilecek.

*Microsoft'un belirttiği üzere DirectX 11'in getireceği yeni gölge hesaplama teknolojisi sayesinde GPU'lar sadece 3B grafikler için değil, diğer hesaplamalarda da birer paralel işlemci gibi kullanılabilecekler.

*DirectX 11, destekleyeceği tessellation (mozaik döşeme) teknolojisi sayesinde, geliştiricilere, yakından bakıldığında daha gerçekçi ve düzgün hatlara sahip modeller yapma imkanı tanıyacak.

*Yine geliştirilen çok katmanlı kaynak yönetimi sayesinde oyunlar artık çok çekirdekli işlemcilerin gücünü daha rahat bir biçimde kullanabilecekler.

Microsoft aynı zamanda DirectX 10 detsekli donanımlara da yeni teknolojiler ekleyeceğini belirtti fakat bu teknolojiler hakkında henüz bir ipucu vermedi.

Yeni yazılımın çıkış tarihi henüz kesin olmamakla birlikte Microsoft'un yakın tarihte yazılıma dair yeni bilgiler sunacağı bekleniyor.

Recep Baltaş

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Ha yeni bilgisayar alcaz dx10.1 li, bunlar 11 i çıkartacak. ayıp be.

Düşünmekte zorluk çekiyorum detaylarını artık.. süper..

xp yi kendi yarattıkları devin yerine vistayı geçirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. xp de dx11 çıksa kim vista kullanır ki...

Gözümüz aydın DX10 lu kartlar hiç bir halta yaramıyacak komple yeni mimari.
Demekki neymiş
Ekran kartı almak için Dx11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 falan beklemeliymiş.
Bu ne abicim ya
Anladık komut seti ekliyorsunuz sürekli tamamda
bunu birazda geriye dönük yapın.
En iyisi 8800 GTS 512 yi güzelce kullanmak napacan yeni jenerasyonu falan.
Microsoft baba canı sıkıldıkça ya DirectX ya Vista yapacak :)
Peeh

oyun oynamak için pc kullanılmaz ps3 alın hem çok keyifli oyun oynarsınız hem de hiç bir zaman donanım yükseltmesi gerekmez şimdi ekran kartı alsak windows 7 1-2 sene içinde çıkacak dx11 gelecek ekran kartı yine eskiyecek paraya yazık

En iyisi OpenGL , bu ne böyle insanlar iki senede bir
yeni bir DirectX versiyonuna mı alışacak kolay değil bu işler ,
binlerce sayfalık kitapları var . Herhalde bireysel oyun yazarlarının
işini zorlaştırıp , büyük firmalara rant sağlamaya çalışıyorlar .
Gerçekten geriye doğru uyumluluk olmaması çok saçma ...

direct x 11 çıkacak.Büyük ihtimalle 12'de çıkar.Teknoloji'nin gelişmesi donanmların yazılımlarla birlikteliğini bağlıdır.Sonsuza kadar directx10 kullanacak değiliz.Öyle olsaydı bugün radeon4850-4870 ya da 8800 serisi çıkmazdı.Herkes directx1 ile s3 kartları kullanıp mario oynuyor olurdu.Ben mario oynamak istemiyorum.

open gl nereden bulabiliriz ki?

İyidir yenisini çıkarsınlar ne kadar yeni çıkarsa o kadar iyi demektir.Kızmaya gerek yok ben yeni sistem toplayacağım directx 10.1'li ekran kartı alacağım ama bunlar directx 11 çıkarıyorlar ayıp diyorlar fakat senin işini directx 10.1 işini fazlasıyla görecek.Kızmaya hiç gerek yok daha sevinmeliyiz.Aslında ne kadar erken çıkarsa bizim için o kadar iyi demektir..

Ayıp be daha yeni dx10 kullanan oyunlarla kavuştuk bu ne saçmalıktır.

dx 11 dx 10 destekli ekran kartlarıylada uyumlu dx 11 oyunlarını dx 10'dada oynayabilirsiniz ama dx 11'in yeni getirdiği özellikler olmadan

yeni bir pc almadan çıkarsa çok daha iyi olur

Yine Vista Yine Vista. Sanırım çok yakında Xp'ye veda edeceğiz mecburen. İşte ben buna kızıyorum adamların istediklerini yapıyoruz. Peki parası olamayan p4'ü bile almak için 2 defa düşünen insanlar var, benim bütçem yetiyor aaa ne güzel bravo demesini bilenler ya olmayanlar ?? baksanıza daha Dx 10.1 'i bile tam çözemeden ısınamadan 11 çıkageldi. Çıksın bakalım nereye kadar çıkacak, 1 ay sonrada başlarlar 11.1 veya 12 yakında çıkacak diye.............

hep vista hep vista !!!! xp size ne yaptı be xp sayesinde zirveye ulaştınız kıymetini bilmiyorsunuz!!! direct11 vista service pack2 ile sunulur diye düşünüyorum xp yi yamaladınız vistayıda yamalayın beee:-)

Valla pc.niz var sa yeniliklere açık olmalısınız.. İlersi varsa oturup beklemek iyi olmaz.. En geç 5 yılda bir sil baştan yenilenmeliyiz.
Biz adamların isteğine değil; adamlar bizim yenilenme isteğimize uyuyorlar..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir