DisplayPort ile 5K video aktarımı

HDMI ara yüzünün rakibi olarak görülen DisplayPort'un yeni sürümü, bu çözünürlüğü de destekleyecek!

DisplayPort'un 1.3 sürümü 5K monitörle destekliyor

HDMI standardının en büyük rakibi olan DisplayPort arayüzü, 1.3 versiyonu ile büyük bir sürpriz yaptı ve bütün dünya 4K çözünürlüğe hazırlık yaparken o bir adım öteye geçti ve 5K çözünürlüğe sahip monitörleri desteklemeye başladı.

DisplayPort arayüzü HDMI'ın aksine ev kullanıcılarına yönelik ürünlerde fazla kullanılmıyor ancak kurumsal pazara hitap eden ürünlerde hayli yaygın. Yüksek çözünürlüklü görüntü cihazlarının laptoplara pratik şekilde bağlanmasını sağlayan DisplayPort, HDMI'dan farklı olarak, tek köşesi eğimli bağlantısından tanınabiliyor.

Yeni 1.3 versiyonu, önceki versiyondan %50 daha hızlı veri aktarım hızına sahip olan DisplayPort ile kullanıcılar 32.4Gbps hızları görebiliyorlar. Bu da yaklaşık 4G boyutundaki bir HD filmin bir saniyede bilgisayardan monitöre aktarılması anlamına geliyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

4G boyutundaki asdasdasd

Lisans yuzunden kullanilamiyor, aslinda HDMI ye gore cok daha ileri bir teknoloji. Fakat dedigim gibi kodamanlar musade etmiyor...

gereksiz bir teknoloji ayrıca evdeki adamın 5k ile ne işi olur. tırışka....

@17 Eyl 2014 21:49 Farkettiysen zaten kurumsal alanlarda kullanılıyor diyor. Ev kullanıcıları için değil zaten.

Iki gundur gb mb tb g hepsi birbirine karisti

İeee nin bunlara artık el atması lazım herkes kendi kafasına göre standart çıkartıyor,kablo almaktan bıktım usandım. Tek standart yapsınlar şu şeyleri

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir