Diyelim ki akıllı telefonunuzu kaybettiniz...

Cep telefonunuzu kaybetseniz bunun farkına ne kadar zamanda varırdınız? İşte ilginç bir araştırma...

  • Melik Arslan

Büyük paralar verilip alınan akıllı cep telefonları en sık kaybettiğimiz şeylerden biri. Peki siz olsanız, akıllı telefonunuzun kaybolduğunu fark eder miydiniz?

YouGov tarafından yapılan araştırmalara göre, akıllı telefon sahiplerinin sadece 3'te 1'i akıllı telefonlarının kaybolduğunu 15 dakika içinde fark ederken, büyük çoğunluğu ise 1 saat içerisinde anca fark edebiliyor. Ayrıca erkekler, fark etme konusunda %40'a %29'luk oranla bayanlardan daha üstün.

Akıllı telefon sahibi olan erkeklerin %40'ı telefonlarının kayıp olduğunu 15 dakika içinde fark ederken, bayanların sadece %29'u 15 dakika içerisinde fark edebiliyor. Bu durumun başlıca sebebi olarak da bayan kullanıcıların, telefonlarını çantaları içinde taşıması gösteriliyor.

Araştırmanın ortaya çıkarttığı diğer gerçekler...

Yapılan araştırmanın ortaya çıkardığı gerçeklerden biri de, genç insanların, telefonlarının yanında olup olmadığının daha fazla bilincinde olduğu. Araştırmaya katılan gençlerin (18-24 yaş) %28'inin telefonlarının kayıp ya da çalınmış olduğunu anlamak için en fazla 5 dakika harcadığı belirtilirken, 55 ve üzeri yaşlı insanların sadece %13'ünün cihazlarının kaybolduğunu çabucak fark ettiği ekleniyor. Araştırmanın ilginç yanlarından biri de, evli insanların bekâr insanlara oranla telefon kaybının farkına varmalarının daha fazla zaman alması.

Akıllı telefonunuzu kaybettiğinizde, saklı bilgilerinizin de açığa çıkma ihtimali çok yükseliyor. Hele hele kaybettikten 1 saat sonra ancak fark ettiyseniz, bu risk çok daha yüksek demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

"Araştırmanın ilginç yanlarından biri de, evli insanların bekâr insanlara oranla telefon kaybının farkına varmalarının daha fazla zaman alması."

Bence o kadar da ilginç değil yaş ilerledikçe dalgınlık ve unutkanlık artıyor...

"Araştırmanın ilginç yanlarından biri de, evli insanların bekâr insanlara oranla telefon kaybının farkına varmalarının daha fazla zaman alması."

Bence o kadar da ilginç değil yaş ilerledikçe dalgınlık ve unutkanlık artıyor...

İphone 4 32 gb' ım olsa zaten evden çıkarmam,kaybolsa kaybolsa hırsız girmediği sürece anca evde kaybolur :))

Ne kadar da yararılı bir araştırma, canı sıkılanların uğraştığı saçma sapan şeylere bakın yahu.

türk gençlerini araştırmaya tabi tutmamışlar bir anda değiştirirdi araştırmanın şeklini...ve yalnız oldukça gereksiz bir araştırma.bazı kişiler sırf araştırma olsun die araştırma yapıyor.tamam insan davranışlarını inceliyorsan ne bilim akıllı telefonmu tabletmi ?? gibi birçok araştırma konusu varken bu nedir ki akıllı telefonu kaybetsen kaç dk farkedecenmiş.kaynak yönetim dersi almaları lazım bunların.yazılımlarında %50 üzerinde kullanılmıyo mesela gereksiz şeylerden oluşuyo.her türlü programdan 100 lerce çeşidi var.çok kullanılandan 5 çeşit olsa fazla kullanılmayandan tek çeşit olsa hem biz zorlanmayız hemde fason şirketler ortadan kalkar gerçek şirketlere yer bırakır.biraz daha araştırmalarını bu yönde kullansalar daha iyi olur.herkez ampulü tekrar icad etmeye çalışıyor...

Isvicreli bilim adamlarimi arastirmis yine...

Çantamda hiç telefon taşımadım. Arkadaşlarım şaka manasında telefonumu alıp sakladıklarında fark etmem 2 dakikayı bile bulmamıştır. =)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play