DNS hatalarına son

İnternet bağlantınız çok yavaşsa, web sayfaları bazen açılmıyorsa ve DNS hatasını bildiren mesajlar alıyorsanız Windows DNS önbelleğini optimize edebilirsiniz.

www.chip.com.tr gibi internet adreslerinin ardında IP adresi olarak adlandırılan sayı kombinasyonu bulunur. Söz konusu metin, adresi kullandığınız zaman bilgisayarınız internetteki bir DNS sunucusuna bağlanarak ilk olarak ilişkili IP adresini sorgular. Windows, aldığı cevabı, ileride bu internet adresine daha hızlı ulaşabilmek için kendi DNS önbelleğinde saklar. Bu bellek normalde boyutlandırılmamıştır ve elde ettiği verileri sadece kısa bir süre için tutar. Bir DNS sunucusu aşırı yüklendiğinde veya çöktüğünde sorgulara cevap veremeyebilir veya sizin DNS hatası olarak aldığınız hata mesajını geri döndürebilir. Bunun sonucunda, sorguladığınız web sayfası çok yavaş açılabilir veya hiç yüklenemeyebilir. DNS önbelleğinin büyütülmesi çalışmanızı hızlandırabilir, ancak önemli bir de dezavantajı var. Önbellek çözümlenemeyen sorguları da standart olarak kaydettiği için DNS sunucusunun çökmesinden uzun bir süre sonra bile aradığınız web sayfalarına ulaşamayabilirsiniz. Ancak bu durumu da Kayıt Defteri’nde uygun değişiklikleri yaparak değiştirebilirsiniz.

DNS önbelleğinin Kayıt Defteri’nden büyütülmesi

DNS önbelleğini büyütmek için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni (Başlat / Çalıştır / “regedit”) açın ve “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\ Parameters” anahtarını etkinleştirin. Şayet aşağıda bahsedeceğimiz kayıtlar sizde bulunmuyorsa Düzen / Yeni / DWORD Değeri komutunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

Şimdi buradaki “CashHashTableBucketSize” öğesine çift tıklayın ve değerini “10” olarak değiştirip Tamam’a basın. Ardından bu işlemi, DNS önbellek çözümleme hizmeti için kullanılan Hash tablosunun satır sayısını belirten “CashHashTableSize” için de uygulayın. Ancak bu sefer taban olarak ondalık seçin ve “384” değerini girin. Önbellek içerisindeki kayıtların geçerlilik sürelerini saniye cinsinden tutan “MaxCacheEntryTtlLimit” kaydının değerini de ondalık tabanında “172800” olarak değiştirin. Bu sayede adresler iki gün süresince saklanacak. Ardından “MaxSOACache- EntryTtlLimit” öğesinin değerini, ondalık tabanda “300” olarak oluşturun. Bu, dinamik güncellemeler için önemli olan geçerlilik süresini oluşturur ve güncel verilerin kullanılabilir kalmasını sağlar.

Hatalı adreslerin saklanmasının önlenmesi

Son olarak hatalı DNS ismi çözümlemelerinin saklanmasını engellemeniz gerekiyor. Bunun için “NegativeCacheTime”, “NegativeSOACacheTime”, “NetFailureErrorPopupLimit” ve “NetFailureCacheTime” kayıtlarını kullanabilirsiniz. Tüm kayıtları devre dışı bırakmak için hepsinin değerini “0” olarak değiştirin. Eğer “NegativeCacheTime” öğesinin değerini “300” standart değerini ayarlayacak olursanız DNS sunucularda meydana gelen çok kısa süreli hatalarda bile web sayfasına 5 dakika boyunca ulaşamazsınız. Önbellek, bu süre boyunca ismin yeniden çözümlenmesini engeller.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

ayrıntısı biraz az

bir acemi olarak "Şayet aşağıda bahsedeceğimiz kayıtlar sizde bulunmuyorsa Düzen / Yeni / DWORD Değeri komutunu kullanarak oluşturabilirsiniz." oluşturdum ama yukarıdaki adımlar nasıl uygulancak anlamadım artı bir iki değer daha yazılmış onlar nerde yaratılacak pekaçıklayıcı değil teşekkür ederim.

bunu nerden geri alabailiriz? teşekkürler

dword değeri oluşmasından sonraki adımlara ulaşmayı anlamadım.Lütfen daha açık anlaşılır olursa sevinirim

bende de aynı sorun vardı 3 gün öncesine kadar yazılanları uyguladım 3 gündür bu sorunla karsılasmıyorum nasıl yapacagını anlamayan arkadaslar içinse sunu soylıyım parametre anahtarını actıktan sonra sag tıklayıp yenı dword degerı dediğinizde bır dosya cıkacak cıkan dosyanın adını tek tek arkadasın yazdıgı ''CashHashTableBucketSize'' gıbı değiştirin her actıgınız dword dosyasının ismini değiştirdikten sonra o dosyanın uzerıne sag tıklayıp değiştir deyin yazılan değerleri ve basamakları uygulayın umarım sorununuz cozulur ve umarım yapamayan arkadaslara yardımcı olabılmısımdır...

yha çok karışık anlatım:S

bide resimli anlatılsa sper olurdu

anlatım uzun ve karışık

YA ŞU PARAMETER KISMINDA KALDIM ORDA DWORD DİYE BİR ŞEY YOK YARDIIIMMM

Bunu anlatan anlıyomu acaba :S

super anlatım saolun işime yaradı
internet te ucuyorum hızıda cok etkılıo vay beeeeee saol chıp .. anlayana cok ıyı bır kaynak

işe yarıyor. teşekkürler.....

hiç bişey anlamadım hepsini uyguladım ama bi değişiklik yok

yya nerden etkinleşyircemmmm

Bende yaptım anlatılanları değişiklik olmadı msn açıldı ama web sitelerine ulaşamıyor zaman zaman...
Yanlış mı yapıyorumki yapan kişiler anlatsın nasıl yaptıgını ben bütün söylenenleri açılan yerde oluşturdum düzen den yeni dword ile degerlerini söylenenler gibi yaptım ama bişey olmadı.... :(

ya bende dediklerini aynen yaptım harfiyen uydum ama hiçbir değişiklik olmadı

bütün hatalar düzeldi... makale sahibine sonsuz teşekkürlerimle...

BENDE O BAHSETTIGIN DOSYALARIN HICBIRI YOK

bendede o dosyaların hiçbiri yok yaaa

gerçekten işe yarıyor,hızı oldukça etkiledi.Teşekkürler...

arkadaşlar anlatan arkadaş aslında işlemi doğru ancak eksik kelimelerle anlatmış. bakın önce onun söylediği gibi dosya yoksa ; “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\ Parameters ,en son parameters ın üstüne sağ tıklayıp
*yeni-dword değeri açıyoruz
acılanın ismini değiştirip CashHashTableBucketSize yazıyorz yerine. her bir dosya için aynı uygulamayı yapıyoruz.yani tek tek yeni klasörler yaratıp isimlerini arkadaşın dediği isimleri yazıyoruz ve işlemleri uyguluyoruz.

burdaki yorumlara cevap yazan yok mu herkes kendi soruyor kendi kalıyor???? siz okuyorsunuz bu yorumları yapıp da bi değiyiklik olmayanlardan biri de benim yine aynı bunları yapınca bilgisayarda bir değisiklikler oldu son değeri yazınca simdi yine aynı lütfen cevapp

Editörün notu:
Lütfen sorularınızı forumda sorunuz.

Verilmiş olan bilgiler ve emek için teşerkkurler. Fakat anlamadıgım tek nokta şu:

Hatalı adreslerin saklanmasının önlenmesi

Son olarak hatalı DNS ismi çözümlemelerinin saklanmasını engellemeniz gerekiyor. Bunun için “NegativeCacheTime”, “NegativeSOACacheTime”, “NetFailureErrorPopupLimit” ve “NetFailureCacheTime” kayıtlarını kullanabilirsiniz. Tüm kayıtları devre dışı bırakmak için hepsinin değerini “0” olarak değiştirin. Eğer “NegativeCacheTime” öğesinin değerini “300” standart değerini ayarlayacak olursanız DNS sunucularda meydana gelen çok kısa süreli hatalarda bile web sayfasına 5 dakika boyunca ulaşamazsınız. Önbellek, bu süre boyunca ismin yeniden çözümlenmesini engeller.

Yazılmış fakat bu verılen öğelerin değerleri ''0'' olarak mı kalcak yoksa 300 mü? Yada her ne ise bir açıklama daha almamız mümkünmü? Teşekkürler

harika bi anlatım olmuş eline emeğine sağlık

Çok teşekkürler.. :)

http://www.chip.com.tr/konu/google-dan-tum-yasakli-sitelere-giris-vizesi_16811.html

cok tesekkurler hotmailim acıldı...netın hızına sasırdım doğrusu...!

Ya arkadaşlar bende yazılanları harfiyen uyguladım ama herhangi bir değişiklik olmadı.Hala 20 saniyede bir DNS hatası alıyorum yani girmiş olduğum bir siteye daha sonra dns hatası yüzünden giremiyorum sonra tekrar düzeliyor.Bu konuda yardımcı olucak arkadaslara şimdiden teşekkür ediyorum.

dword parametreye sag tikladiginda yeni sekmesinde var ben 64 bit kullandigim icin iki tane var biri dword32bit dword64 bit hangisinde anahtar acayim ?

nasıl etkinleşiyor ???

android telefonda nasıl halletcez daha önce değiştirdim oluyodu sonra ağı unut dedim tekrar defalarca farklı dnslerle değiştirdim fakat bi siteye girdiğimde yükleniyo gössterio bekletiyo açılmıyo yardım ederseniz sevinirim

@20 Mayıs 2015 19:57 la cevap versenize

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir