Doğduğunuzda kaçıncı insan oldunuz?

Dünyadaki milyarlarca insan arasında kaçıncısınız? Doğduğunuzda kaçıncı insandınız? Cevap bu sitede!

7 milyar dünya nüfusu içinde yeriniz neresi?

Dünya üzerindeki insan nüfusu son 50 yıl içerisinde tam iki katına çıktı. Yaşam sürelerinin teknolojinin gelişimlerinin de desteği ile uzaması, kaynakların eski zamanlara göre daha bol hale gelmesi son 50 yıl içerisinde küresel Dünya savaşların yaşanmaması gibi faktörler nüfusun bu hızlı artışının önemli nedenleri arasında yer alıyor.

7 milyar rakamı ise Birleşmiş Milletler'in yaptığı bir çalışmaya ile ortaya çıktı. Hindistan'da doğan bir kız çocuğunu dünyadaki 7 milyarıncı insan olarak belirleyen BM, buna rağmen hesaplamalarında %1 ile %2 arasında bir sapma olabileceğini söylüyor. Yani nüfus bu rakamdan yaklaşık 100 milyon daha fazla ya da az olabilir.

Peki bu 7 milyar içerisinde siz kaçıncı sıradasınız? BBC'nin sitesinde yer alan ufak bir hesaplama aracı bu sorunun cevabını vermek için geliştirilmiş. Şu adresten ulaşabileceğiniz araca önce gün, ay, yıl olarak doğum tarihinizi girmeniz ve önce "Go" ardından da "Next" bağlantılarına tıklamanız gerekiyor. Sonraki ekranda ülkenizi, bir sonrakinde cinsiyetinizi seçip son kez "Next"e tıklayarak kendi sıralamanızı görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

kaçıncı olduğumu öğrendikten sonra hayatım değişti. teşekkürler chip online

: Doğdun, sen vardı 4568816199 inci Dünya üzerinde yaşayan kişi 79228419800 inci tarihinin başlamasından bu yana yaşadığı kişi

5,320,714,001. insanmışım yala

tek tek saydılar mı ? sacmalıkdan baska birsey değil bence

Hic caniim, o kadarcik sapma kadi kizinda da olur, 100-200 milyon ne ki :)

birinciymişim :)

@08 Kas 2013 22:09 Baba? Sen misin?

çok saçma, tarih üstünden yapıyor işlemi. o tarihte kaç bin kişi doğdu acaba? okadar kişinin içinde ben kaçıncıyım? #hadi yalandan saat dakika falanda ekleselerdi daha giderliydi.

Sen de yorum yaz