Doğumundan bugüne YouTube efsanesi

5 yılda dünyanın en büyük 5. sitesi olmayı başardı ama Türkiye'de hala yasak! İşte YouTube...

Dünyanın en büyük video portalının 5 yılı
5 yılda dünyanın en büyük 5. internet sitesi oldu

YouTube... O dünyanın en büyük internet siteleri listesinin 5. sırasında bulunuyor. Günde 2 milyardan fazla video gösterimiyle rakiplerini açık ara geride bırakmayı başaran YouTube, Google'ın 2006 yılında kendisini satın almasıyla gücüne güç kattı.

Yıllar sonra HD formatında video'larıyla da kullanıcılarının karşısına çıkan ve bununla da yetinmeyen YouTube, kiralama yöntemiyle video izlenebilmesi için de ciddi adımlar atmaktan çekinmedi.

Ülkemizde maalesef halen yasaklı bulunan ve yasağın kaldırılmasını beklerken, yasak kapsamı daha da genişletilen YouTube'a Türk ziyaretçileri de yoğun ilgi gösteriyor.

Peki bu dünya deviyle ilgili her şeyi biliyor muyuz? Örneğin YouTube'a yüklenen ilk video'da kimin baş rolde olduğunu kaçımız biliyoruz? Bu galerimizde YouTube'un doğuşundan bugüne hangi önemli dönemlerden geçtiğini masaya yatırıyoruz. Makalemizin devamına galeri sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

aynı haberi farklı yorumla yayınlamanıza gerek yok :)

bende youtube yerine firefox kullanırım. hiç umrumda değil youtbe.

bende youtube yerine firefox kullanırım. hiç umrumda değil youtbe.
-----------------------------------------------------------
youtube yerine firefox mu ne alaka :D

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bende youtube yerine firefox kullanırım. hiç umrumda değil youtbe.
Dün 16:30

----------------------------------

Birbirinden tamamen farklı iki şeyi karşılaştırmışsın. Biri İnternet tarayıcı, diğeride Online Video portalı.

ip degiştirin girin youtube bu kadar basit indirin proxy programını.

bende youtube yerine firefox kullanırım. hiç umrumda değil youtbe.

-------------------------------------------------
şakamısın?

ben giriyorum hiçte sorun olmuyor istedikleri kadar yasaklasınlar vızzzz

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bende youtube yerine firefox kullanırım. hiç umrumda değil youtbe.

böyle zeki insanlar olduğu sürece sırtımız yere gelmez bizim..

bize yasak değil :D DNS olmadı host :)) programa bile gerek yok koredeki online oyunları bile oynuyoruz :))

bende youtube yerine firefox kullanmak istiyorum arkadas nasıl yaptıysa bi açıklayablirmi lutfen :D

Firefox ile youtube hakikaten ne alaka.Mutlaka youtube erişilir istedikleri kadar yasaklasınlar.

Firefox ile youtube hakikaten ne alaka.Mutlaka youtube erişilir istedikleri kadar yasaklasınlar.

Sürekli insanlar yasak olmasından şikayet ediyorlarda bi türlü anlamış değilim yasaksa yasak.Neden bu kadar takılıyorki anlamıyorm sonuçta Atamıza hakaret içerikli video yayınlanmadımı bu sitede.Neden hala girmeye çalışıyoruz o kadar.Gereksiz işler bunlar.Hem daha ne YouTube gibi internet bant genişliğini mahfeden bi siteden uzağız işte.

İşini bilenler için yasak masak boş şeyler :)
Ama bu yasaklara ne gerek var ki, bence bu yasak işi siyasi değil, mali gibi amaç Google'nin ve youtube nin para kazanmasını, reyting yapmasını, birinci olmasını istemeyen çevrelerin tepkisi sonucu alınmış bir engelleme çeşidi.
Sanıyorlar ki kimse giremiyor, giremeyecek de; onlar öyle sansın mahkemeden alıp alıp uygulasınlar ama bu işler boş işler. Kimseyi yıldıracakalarını sanmıyorum en başta da dediğim gibi isteyen istediği gibi girer, yasaklar arttıkça böyle yerlere girmede artar... Kimsede önüne geçemez.
Yasaklara hayır!

YouTube T.C. ni kabul edip kendi dilimizde de site açsın o zaman youtube kullanım oranını görür.Zaten ülkemizde kullanılan internetin çoğu sosyal paylaşım siteleri vede peşinden gelen paylaşılan videolar.

YouTube ye yapılan ambargo da haklıyız. Ama busefer kullanıcılar kalakalıyor. Mesela ben cep telefonu alırken youtube de ki ilgili klipleri izleyerek satın almıştım. Bence ülkemizdeki kullanıcıların youtube için adımlar atmalı. bir avuç insan için özel youtube sayfası hazırlayan şirket neden ülkemiz içinde ayrı türkçe içerik sağlamıyor. Bizim sadece yasakladılar derken iyi düşünmeliyiz.

bende youtube'ın kapalı kalması iyi.yaaa arkadaşlar hala ATATÜRK'e hakaret içerikli videolar dolu youtube'da...neden yöneticiler bunları kaldırma tenezülünde bulunmuyor..

Konu siyasete girmiş ama tek bir şey dikkatimi çekti.Atatürk'e hakaret konusunu açan herkes kötü oy almış.Ben buradann sadece şunu söylüyorum:"Aferin benim zavallı ülkeme!"

arkadaşlar youtube yasak diye yakınana kadar bilişimciler youtube gibi bir site oluştursunlar 1,5 senedir youtube kapalı ama yputube gibi bir sayfa yapanyok.... aşılacak bir durum

Türkiye'nin yasa ve kanunlarını hiçe sayıyorsa bence yasaklasın hiç açılmasın.You tube Türkiye Cumhuriyeti devletini sallamıyor.

google firefox facebook miscrosoft vs... bu site bunlaramı çalışıyor diye düşünmeden edemiyorum... şimdi de youtube, bizene kardeşim yuotube dan? herkez işini yapsın... milyonlar kullanıyo diye bunlardan bahsetmek zorunda degilsiiniz yani

arkadaşlar birde şu yönden bakın YouTube, "koskoca Türkiye" Atatürk'e hakaret edildi diye sitem kapatıldı diyip ilgili içeriği kapatmıyor. Neden?
çünkü biz hala yasadışı yollarla siteye giriyoruz...
YouTube'de bu durumdan yararlanarak ilgili içeriği kapatmama cesaretini gösteriyor. Zaten kaybedeceği birşey yok biz hala kendimize hakaret ettirerek siteye yasadışı yollardan giriyoruz.

Youtube veya bir başkasının kapatılması çözüm değil, sevmediğin bir video varsa izlemezsin olur biter. Sen sevmedin diye başkalarına engel koyma hakkını kimden aldın?

"google firefox facebook miscrosoft vs... bu site bunlaramı çalışıyor diye düşünmeden edemiyorum... şimdi de youtube, bizene kardeşim yuotube dan? herkez işini yapsın... milyonlar kullanıyo diye bunlardan bahsetmek zorunda degilsiiniz yani"
- demek milyonlar kullanıyor diye bahsetmek zorunda değiliz ha.. peki nelerden bahsetmek zorundayız acaba majesteleri... yahu kendi ağzınla diyorsun işte milyonlar diye.. boru mu bu? tabii ki bundan bahsedilecek.. senin kıytırık fantezilerinden bahsedilecek değil herhalde..

Kimse gerçekleri bilmeden yorum yapıyor, Olay sadece bir video degil Bunu Bakanda açıkladı, Türkiye üzerinden yılda belki milyon dolar kazanıyorlar ama Vergi vermiyorlar Diger her ülkede bir Resmi Ofisi bulurken Türkiye de yokmuş, diger ülkeler kendileri açısından etik olmayan videoları ofisle hızlı bir şekilde irtibata geçerek anında olaya el atıyorken ama Türkiye ye gelince hala bir diretme yani elinizden geldiği kadar girmemeye çalışın bugun ir çok video sitesinde facede youtube da bulabileceğiniz hgerşey oralarda da var.

arkadaşlar daha önce bende youtube'a girdyordum. ancak artık mecbur kalmadıkça girmemeye çalışıyorum. çünkü google vergisini TÜRKİYE'yi hiçe sayarak vermiyor. sizde tepkinizi gösterin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play