Dokunmamanız gereken 4 Windows sistem alanı!

Windows'un her yeriyle oynayın; karıştırın... Ama bu 4 şeye sakın elinizi sürmeyin!

  • Zeynel A. Öztürk
Ellememeniz gereken 4 Windows sistem alanı!

Bilgisayarlar konusunda yeniyseniz ve şimdiye kadar Windows'un ayarlarına pek fazla dokunmadıysanız, bunu yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Merak etmeyin, bilgisayarınız herhangi bir düğmesine bastığınız için bozulmayacak, ama yine de şu 4 kritik alanı karıştırmamanızı tavsiye ediyoruz:

Sürücüler: Sürücüler, donanımınızın işletim sistemiyle bağlantısını kuran yazılımlardır. Fareniz, grafik kartınız, klavyeniz ve diğer donanımlarınız, kendilerine özel işlevleri sunabilmek için sürücülere ihtiyaç duyarlar.

Sürücülerinizi güncel tutmanız önemlidir, ancak onları otomatik olarak güncelleyen üçüncü parti yazılımları kullanırken dikkat etmelisiniz. Bu tür yazılımlar, bazen yükledikleri sürücülerle sisteminizi kullanılmaz hale getirebilir.

Kayıt defteri (registry): Sisteminiz ve programlarınızla ilgili binlerce ayar, burada kaydedilir. Örneğin Denetim Masası'nda yaptığınız her küçük ayar, kayıt deflerinde tutulur. Kayıt defterinde değiştireceğiniz veya sileceğiniz kritik ayarlar, bazen sisteminizi bir anda kullanılmaz hale getirebilir.

Hizmetler: Windows'un arka planında çalışan programlardır. Bunlar arasında Uzak Kayıt Defteri, DNS istemcisi, Tak ve Kullan, Sunucu, Bluetooth Desteği gibi hizmetler bulunmaktadır. Bazı hizmetleri güvenle kapatabileceğiniz gibi bazılarını kapatmanız, sisteminizde sorunlara yol açabilir.

Aygıtlar: Fiziksel PC bileşenlerinizden değil, Aygıt Yöneticisi'ndeki aygıtlardan bahsediyoruz. Aygıt Yöneticisi, sürücüleri güncellemek, aygıtları devre dışı bırakmakta işinize yarayacaktır. Ancak yanlış bir aygıtı devre dışı bırakmak, sizi bir anda o aygıttan mahrum edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

eee oynicak bir şey kalmadı

her zaman ki gibi harikulade yararlı bilgiler verilmiş. teşekkürler sevgili Chip...

Ben kayıt defteriyle oyun oynuyorum :D benim için vazgeçilmez oldu bazı crack'i olmayan programları buradan crack'liyorum :D

Cihaz kelimesi dururken aygıt mı? aklıma aygır kelimesini çağrıştırıyor hemen

gereğinden fazla göz korkutucu olmuş, bence abartılı

Regedit e ne yaparsak yapalım dokunmayalım öyle mi? pffttt. .:D:DD

Kayıt defteriyle oynarken hard diski çokertmiştim :D

Regedit'ten sadece kapanış süresi (12000'den 5000'e alırım) ile menü geçiş hızını (400'den 100'e ) ayarlarım :)

Bence fazla abartılı olmuş. Bir yerden başlamak lazım. Bozmadan öğrenilmez değil mi... En azından buralarla oynamadan önce yedeklerinizi alın deseniz daha hoş olurdu. İnsanların gözünü korkutarak gelişim engellenmiş olur. Oynayın arkadaşlar, bir şey olmaz. Ama özellikle kayıt defteriyle oynamadan önce önemli bilgilerinizi yedekleyin (tavsiyem buluta).

valla ben moleküllerine kadar karıştırıyorum :) kim korkar windowsdan ! iş bilenin kılıç kullananın ! :))

İyi de oralara dokunmadan bilgisayar mı kullanılır. google glass mı bu, kurcalamayın geri alırız desinler.

Yazarımızın dediği şu arkadaşlar: "Yetkin değilseniz ve sisteminizi kaybetmek veya ona zarar vermek istemiyorsanız, bu bölgeleri fazla kurcalamayın!" Ama böyle bir durum yoksa, kurcalamakta, deneme yanılma yapmakta fayda var. Bilmediğiniz şeyleri Google'dan mutlaka araştırın. Windows'un arka planda o kadar çok özelliği var ki bunları öğrenmeniz yıllarınızı bile alabilir. Bir IT uzmanı öncelikle Windows'taki sistem mimarisini, alt ve üst her fonksiyonu, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını, her klasörü, her dosyayı ezbere bilmelidir. Kısaca iyi bir IT uzmanı olmak istiyorsanız, öncelikle Windows'u avucunuzun içi gibi bilmelisiniz. Komple bir IT uzmanı derya denizdir...

netplwiz'den uzak durulması gerek.Ayarları bozarsanız kullanıcı hesabınız konuk hesabına dönüşebilir ve formattan başka bir çözüm bulamadım ben.

Kayit defteriyle fantezi yapiyon ben :) mac adresi degistirmek icin kullaniyorum programlara guven olmuyo

kayıt defterini alt üst ediyom ben :D Karıştırmak hosuma gidiyor

Chip dokunmayın dedi ya biz de Türk milletiyiz ya, artık kim tutar bizi kurcalayın uleeeyynn

reg clean pro windows un kendi kayıt defteri temizleyicisi ve kayıt defterini temizlemek sistemi iyileştirir

@11 Tem 2013 22:36 kayıt defterini temizlemek teoride iyleştirir ama pratikte neredeyse hiç fakı yoktur veya yok denecek kadar azdır hele hele girdiğin riske asla değmez senelerce kayıt defteri temizleme programı denedim kendim elle temizledim bir kere bile aha bak pc hılzandı dediğim olmadı

Reg candır bilmeyen Dokunmasın :) Reg Ayarları İle Birçok Şeyi Değiştirebilirsiniz :)

kayıt defteri haric diğerleriyle oynasanız bir şey olmaz geri döndürmesi ve telafisi mümkündür ama kayıt defterinde yapacağınız en küçük bir hata sistemin cökmesine neden olur telafisi mümkün değildir...

Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürdünüz. Bu 4 yer kurcalamayı en sevdiğim yerlerdir. Uzun süre el atmamıştım. Madem hatırlattınız şu PC nin bir altını üstüne getireyim. Bir daha yeniden başlat da Masaüstünü göremessem sizi hatırlayıp hayır dua okuyacağım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play