Dokunmatiğin tahtında gözü olan teknoloji!

Geleceği daha da farklı yapıda şekillendirecek, dokunmatikten daha başka bir teknoloji...

  • Gökay Özbudak
Sesle komut gelişiyor!
Microsoft, bu konuya oldukça yatırım yapıyor...

Artık dokunmatik telefonlar, ekranlar ya da tabletler hayatımıza iyiden iyiye girmiş durumda. Peki sinemada ya da televizyonda izlediğimiz bilim-kurgu filmlerinde, gelecekteki teknolojinin tabanı gerçekten dokunmatik mi yoksa konuşma mı?

Microsoft aslında sesle komut verme teknolojisine pek de yabancı değil. 1999 yılından beri bu işin içinde olan Microsoft, bu teknoloji için de yüklü miktarda paralar harcadı. Geçtiğimiz gün yapılan SpeechTEK konferansında Microsoft, konuşma teknolojisiyle ilgili gelecek planlarından biraz bahsetti.

Microsoft'un açıklamalarına göre; sesle komut teknolojisi, cloud platformlarında, arama motorlarında ve öğrenmeye duyarlı algoritmalarda kullanılacak. Bununla beraber firma, arama motorlarının tam olarak konuşma diline uygun olmadığını dile getirdi ve daha çok bazı kelimeleri anlatan terimler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Xbox Kinect ve Windows Phone 7, Microsoft'u ileride konuşma teknolojisiyle neler yapabileceği hakkında bizlere ipuçları verebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

dokunmatiğin yerini almaz da, hep birlikte çok daha iyi bir yere gelebilir.

üstelik şimdiden ingilizce windows 7 sistemlerde sesle komut ve dikte işleri çok kolaylaştırıyor.

bilgisayar her yerde sesle komut verilerek kullanılamaz bu nedenle de microsoft bence yine boş hayaller peşinde ancak arabada evde fln işe yarar... hatta ben evde bile kullanmam şahsen.. bir aralar da telefonlarda vardı sesli arama fln kaç kişi kullandı bu özelliğiki..

Windows mükemmel üstü bir işletim sistemi olacak.Hiç kimsenin kuşkusu olmasın...

Dokunmak her zaman farklıdır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play