Dokunmatik cep telefonlarından şikayet var

Her yanımız dokunmatik ceplerle doldu taştı: Ama dokunmatik ceplerin sonu hiç de parlak görünmüyor.

  • Ümit Öncel
Dokunmatik ekranlı cep telefonlarından şikayet var
Dokunmatik ekranları herkes sevmedi...

Dokunmatik ekranlı cep telefonları, getirdikleri yenilikler, sağladığı avantajlar ve genellikle ilgi çeken kullanım özelliklerine rağmen, cep telefonu kullanıcılarının üçte birinden fazlası tarafından beğenilmedi. Üç Avrupa ülkesinde 3000 kişi ile gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, cep telefonu kullanıcılarının %38'i bir sonraki alışverişlerinde parmakla idare edilen bir dokunmatik telefon almayı planlıyor. %16'lık kısım isi, kalemle kontrol edilen dokunmatik ceplerden yana. Yani araştırmaya katılanların sadece %54'ü dokunmatik ceplerden yana.

İngiltere, Fransa ve Almanya'da düzenlenen araştırmada ortaya çıkan daha da ilginç olan bir sonuç var. Hali hazırda dokunmatik ekranlı cep telefonu sahiplerinin tam %53'ü, yeni alacakları cep telefonunda dokunmatik ekran özelliği olmasını istemediklerini söylediler.

Araştırmayı düzenleyen ve yorumlayan Canalys firması, bazı firmaların dokunmatik ekran konusunda başarılı ürünlere sahip olmasına rağmen, çoğunun kullanıcıları tatmin edemediklerini söyledi. Hali hazırda dokunmatik ekranlı bir telefona sahip olanlardan, bir sonraki alışverişlerinde bu özelliği yine arayacağını belirten kullanıcıların büyük kısmının iPhone ve HTC telefonlara sahip olmaları da Canalys'in bu tezini doğrular nitelikte.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

yaş grubunuda dikkate alsınlar yalnız

Dokunmatik cep telefonları en kullanışssız telefonlardır.

Sebeb : Mesaj yazamıyorsunuz....Otobüste giderken ekrana bakmadan elinizle cok rahat yazarsınız bide dokunmatik olanı düşünün peh....

O 3000 kişi bi iPhone alsında görelim ne yanda kullanıyorlar oylarını.

valla benim cok hosuma gidior....
ilk başta mesajlarda zorlanion ama sonra alisiyon, diger telefonlari eline alinca otomatik ekrana tiklamaya calision :P

ee yalan değil adam gibi dokunmatik ekranlı telefon firmalar htc ve apple..

araştırmayı hangi yaş aralığı ile yapmışlar acaba bnce gerçeği yansıtmıyor saçma..

dokunmatık teknolojının onune bu saatten sonra ancak yenı bır teknolojı gecer... gerıye dönus hıc bır yuzyılda olmamıstır olmayacaktırda ... arsivlerde tatlı bır anı olarak kalacaktır...western88

Dokunduğumda telefon tepki vermezse ben tepki verir kırarım onu.. tepki öyle verilmez böyle verilir..

bende elimdeki telefonu dokunmatikle degiştirmek istiyorumfakat şuanda degil çünki dokunmatikli telefonlar tepkide işlem yapmada işlemçilei zayıf oldugu için yeterli degil buna 1de pil ve ekranların parlaklık olayı eklenince iyiçe yıgılan bir dokunmatik cıkıyor ortaya karanlıkta cok parlayan fakat güneşli havada görünmeyen bir ekran nekadar kullanışlı olabilirki diye soruyorum bu teknoloji gelişir ve oturursa tek gecerim

her ürünün bir alıcısı mutlaka vardır; ancak dünya değişiyor teknoloji gelişiyor ben de eski teknolojinin kullanılmayacağını düşünüyorum

Palm ve bazi dokunmatik pdalardan sonra piyasa giren ve tel özelligini ekliyen Htc, eten, qtek vs vs gibi firmalar win mobile bazli dokunmatik smartphone ve pda yaparken piyasada rakipleri yoktu kullanimi zor diye piyasada meraklisida fazla degildi.
Sonrasinda Lg Samsung ve Aplle gibi sirketler devreye girince arastirmanin ne kadar bos oldu görülüyor. Iphone cikis tarihindan itibaren arastirma yaparsaniz piyasada su anda ne kadar dokunmatik cep telin satildigini ve piyasa payini göreceksiniz.
Hala bankamatikden para cekmeyi beceremeyen ve ögrenemeyen insanlarda var ama bu gelismesini engellemedi bunun icin bir cok konuda örnek verilebilir.
ilerleyen dönemde hem yazilim olarak hemde basitlik ve tepki olarak daha stabil ve kolay kullanisli olucak.
Bunu win mobile 2002 ile baslamis birisi olarak biliyorum her gecen gün kullanimi kolaylisti sonrasinda Ipohone iel doruga cikti ilk cikan Samsung ve lglerde pek rahat olmamasina ragmen zamanla oturdu.
Iphone, Android, Win mobile 6,5 ve 7, Symbian , vs vs gibi yazilimlar ve rekabet arttikca tuslu telofon 5 6 sonra piyasada bulunmuyacaktir kolay kolay.

iPhone gibi dokunmatik olmadıktan sonra iPhone dan başka telefon kullanılmaz!!!

Dokunmatik ekranlıların da normal telefonların da kendince avantajları var. Sallanan bir otobüste ayakta mesaj yazmak isteyen birisi için normal telefonlar daha iyi olacakken, wifi ile internete girmek içinse dokunmatikler iyi olacaktır.

Yıllardır Sony Ericsson kullanırım bir anlık gafletle Nokia 5800 almak gibi bir hata yaptım. Bir daha sahibi olarak el süreceğim son Nokia olur bu telefon. Saçma sapan testler'e yorumlar'a aldanıp adı dokunmatik ama kendisi artık yumrukla dokundurtacak seviyede bir telefon. Dokunmatik almayı düşünen kafasında böyle bir planı olan varsa tek tavsiyem İphone'dur. Pahalı denilebilir üreticisi tekelci denilebilir vs vs fakat dokunmatik kullanımda en iyisi bana göre. Kaldı ki bende en kısa zamanda elimdeki cihazı gördükçe "Nokia mı aman Allah korusun" deyip ders almak için bir köşeye koyup İphone almayı düşünüyorum.

avantajlarını ve dezavantajlarını tam bilemeyeceğim ama dokunmatiklerin diğer telefonlara göre 1 adım önde havası var.Genelde dokunmatiklerin tasarımı da güzel olduğu için alma hevesi fazlasıyla oluyor.

Multitouch dışındaki dokunmatikler yalan zaten..

hiçbir şelikde dokunmatik telefon alamam ör: msj yazmak çok zorlaşabiliyor hiç bir dokunmatik telefonu beğenmedim n97 dahil

ama laptopta kesinlikle öneriyorum mesela hp touchsmart tx2 ben kullandım herkese öneriyorum bide win7 olsayı üstüne yoktu

I LoVe AMD!!!

samsung F480 kullanıyorum. iyi ki almışım.çok memnunum. bundan sonra da alacağım telefonlar dokunmatik olacak. en kısa sürede iphone almak istiyorum. herşeyiyle mükemmel bu dokunmatikler. tavsiye ederim :):):)

Ya ben nokia 5230 almayı düşünüyorum..aslında önemli bi şikayete rastlamadım şu ana kadar ama bu yorumları okuyunca biraz tırstım açıkçası..ne yapmalıyım ki?

Sen de yorum yaz