Dokunmatik ekranda büyük devrim!

Güncel ceplerde kullanılan dokunmatik ekranları unutun; çok farklı bir dokunmatik teknolojisi yolda!

  • Melik Arslan
Yeni bir dokunmatik ekran
Dokunmatik ekranlarda devrim oluşturacak yeni bir teknoloji

Günümüzde akıllı telefonlara olan ilgi artarak devam ediyor ve bu da demek oluyor ki çoğu telefon kullanıcısının dokunmatik ekranlı bir telefonu var. Dokunmatik ekranlarda telefonun üreticisine bağlı olarak farklı teknolojiler kullanılabiliyor; fakat CHI isimli (Computer Human Interaction - Bilgisayarla İnsanın Etkileşimi) konferansta gösterilen bir dokunmatik ekran prototipi, tamamen farklı bir teknoloji içeriyor.

Vancouver'da gerçekleşen konferansta gösterilen dokunmatik ekran prototipi sayesinde bir telefonda dosya taşıma yaparken ekran kaygan, dosyayı bırakırken de ekran yapışkan hissediliyor. Konu hakkında "Bu durum, arayüzü kullanırken daha gerçekçi bir his uyandırıyor." şeklinde konuşan British Columbia Üniversitesi'nde doktora yapmış olan Vincent Levesque, sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Tıklamaları ve ekranın direncini hissedebiliyorsunuz, bu da sizin kullanmakta olduğunuz arayüzü daha gerçekçi bir şekilde algılamanıza olanak sağlıyor."

İşin içine lazerler giriyor...

Güncel akıllı telefonlarda kullanılan dokunmatik ekranlardaki teknolojiyi kullanmayan bu prototipi test edenler, bir dosyayı bıraktığında parmaklarının titrediğini değil, parmaklarının ekran tarafından itildiğini hissettiklerini söylediler.

Levesque tarafından bir hava hokeyi masasına benzetilen bu teknoloji, parmağın bulunduğu noktayı belirlemek için lazerler kullanıyor. Teknolojinin kullanıldığı prototip de birkaç inç büyüklüğünde olduğu için projeyi oluşturan ve geliştiren takımın, çalışmalarını ilerlettikçe daha duyarlı lazerler kullanacağı ve tüm cihazı daha küçük yapacağı söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

His önemlidir gerçekten, başarılarının devamını dilerim. Ülke olarak teknolojiyi alan değil üreten bir yer oluruz temennisiyle...

Günümüzde Nokia 3310'un hâlâ kullanıldığını düşünüyorum da, uzay çağı bizim ötemizde sanki. Uzay çağı da maddiyata bakıyor, orası daha farklı bir alan.

Cok heycanlandim simdi :)

İnsanın en büyük ihtiyaçlarından bir olan dokunmak ve dokunarak iletişime geçmektir.Bu gerçeği bilen kapitalist felsefe çok ciddi yatırımlar yapıyor makinelerle dokunarak iletişime geçmek için.

böyle işlerle uğraşacaklarına dokunmatikleri ucuzlatsınlarda alabilelim

helal olsun bu insanlara

aslında birde parmaklara masaj yapsa ve hatta vücudun diğer yerlerine de... harika olur yani... hatta titreşimi açıp telefonu at cebine... yada otobüste giderken al titreşime ve yandaki hatunun dekoltesine düşür telefonu...

sonra da komediyi izle...

vaybe süper olur merak ettim şimdi :D

saçma ya bune

Alıntı==>''böyle işlerle uğraşacaklarına dokunmatikleri ucuzlatsınlarda alabilelim''
böyle yeni şeyler çıkınca zaten eskileri ucuzluyor?

Sen de yorum yaz