Dokunmatik Ekranlarla Bakteri Kontrolü!

Yeni bir araştırmaya göre dokunmatik ekran teknolojisi, bakterilerin üremelerini kontrol edebiliyor!

  • Levent Öztürk
Dokunmatik Ekranlarla Bakteri Kontrolü!

İlk akıllı telefonların neredeyse yirmi yıl önce sunulmasından beri dokunmatik ekranlar ciddi bir gelişim gösterdi. Şimdi ise biyologlar, hızla gelişen bu teknolojinin farklı alanlarda da faydalarının olduğunu söylüyor.

Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü'nden bir ekip, bir süredir akıllı telefon ekranlarında kullanılan plastikler ile deneyler yapıyordu. Yayınladıkları makalede belirtilene göre de plastiğin yüzeyindeki elektronların kontrol edilmeleri ile bakterilerin daha fazla veya daha az büyümeleri sağlanabiliyor.

Bakteriler, doğru ortamın olduğu bir noktaya ulaştıklarında, yüzeyi kaplayan ve "biofilm" olarak bilinen bir katman oluşturana kadar büyüyor ve çoğalıyor. Bu bakteriler, vücutlarımız da dahil olmak üzere her yerde bulunuyor ancak hastaneler gibi yerlerde enfeksiyonlara sebep olarak tehlikeli olabiliyor.

Ancak Agneta Richter-Dahlfors tarafından yönetilen ekibin bulduğuna göre, iletken plastikler bu büyümeyi etkileyebiliyor. Richeter-Dahlfors'un söylediğine göre bakteriler, elektronlar ile dolu bir yüzeye ulaştıklarında çoğalmaları duruyor.

Ancak aynı durumun tam tersi de geçerli. Yüzeye ters voltaj uygulandığı zaman bakteriler daha hızlı bir şekilde çoğalıyor. Yüzeyden sürekli olarak elektronların çekilmesi, bakterilerin daha fazla elektron bırakarak çoğalmak için ihtiyaçları olan enerjiye daha kolay ulaşmalarını sağlamakta.

Bir sonraki adım ise bu prensibin kullanımı ile medikal araçlar için ucuz bir kaplamanın üretilip üretilemeyeceğinin incelenmesi olacak. Profesör Richter-Dahlfors'un söylediğine göre atılacak ilk adım, medikal araçların bu malzeme ile kaplanarak bakteri kolonileşmesine daha dayanıklı bir hale getirilmesi olacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play