Dokunmatik masa böyle yapılır! Videomuzda!

Servet değerindeki benzerlerini unutun; bu dokunmatik masa tamamen el emeği, göz nuru!

  • Zeynel A. Öztürk
Dokunmatik masa nasıl yapılır? İşte cevabı
Angry Birds bile oynanıyor

Microsoft'un 'masa tableti' Surface'i çok beğeniyorsunuz ama fiyatı biraz yüksek mi geliyor? O halde Seth Sandler'ın bu çözümü sayesinde kendi Surface'inizi meydana getirebilirsiniz.

Birkaç senedir benzer projerler üzerinde çalışan Sandler, bir dokunmatik masa yapmak için gerekli adımların tümünü internette paylaşıyor. İlk ihtiyacınız olan cam, akrilik gibi bir yüzey ve bu yüzeyin üzerinde duracağı iki destek (Sandler, yüzeyi iki iskemlenin üzerine koymuş). Bunların dışında bir aynaya, kızılötesi kameraya, bir projektöre ve bilgisayara ihtiyacınız var.

Sistemi kurduktan sonra el yapımı dokunmatik masanızın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Videomuzda da görebileceğiniz gibi yüzey, dokunmalara oldukça iyi tepki veriyor ve hatta Angry Birds oynanabiliyor.

Dokunmatik masa nasıl yapılır? İşte bunun cevabı ve yüzey üzerinde çalışan uygulamalar! Videomuzda seyredin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bravo valla..zaman olsa denemek isterim..yaz tatilinde ugrasıcam valla..

süper yaaa ama kızıl ötesi kamerayı nerden bulacazzz :D:D

Projektör, kızılötesi kamera yok gene pahalıya patladı :(

bunun gibi projeler uzun zamandır var. Benzer bir tanesini kendi bilgisayarıma ben de kurmuştum. Yalnız benimki kızılötesi kamera istemiyordu. Ve projektör de istemiyordu. Bir karton kutunun üstüne cam koyuyordum, onun üstüne de bir kağıt. Kartonun içinde normal sıradan bir webcam. Program çok güzel algılıyordu ve multitouch destekliyordu, yalnız bir sorun vardı: Dokunmatik ekran değil dokunmatik yüzey oluşturuyordunuz. Yani cama dokunurken kalibrasyonu oluşturmak biraz zordu. Evimde projektör yoktu. Dolayısıyla "Ah be ben neden düşünemedim bunu, çok zekice!" diyemeceğim :D

Daha pahalıya gelmiş sanki :)

İnteraktif Sistem işini profesyonel olrak yapan ve hatta PQ Labs türkiye distribütörlüğü yapan bir firma mevcuttur ki zaten Türkiye de. Dokunmatik masa,Duvar,Bar ve Vitrin gibi çeşitli uygulamalar yapabiliyorlar. Firma adı LETA GRUP.

a4 tech işinizi görür infraled özelliğini açınca oluyor

Sen de yorum yaz