Dokunmatik Ubuntu'ya günler kala onu denedik!

Dokunmatik Ubuntu'nun yayınlanmasına günler kala, onu Android'li cebimizde denedik!

Dokunmatik Ubuntu'ya günler kala onu denedik!

Akıllı ceplere özel geliştirilen Ubuntu'nun ilk resmi sürümü, 17 Ekim'de indirmeye sunulacak. Peki yayınlanmasına günler kala yeni işletim sistemi Android'de nasıl görünüyor? Ubuntu'yu Android'li Galaxy Nexus'umuzda denedik.

Ubuntu'nun arayüzü tamamen dokunmatikler ve parmak hareketleri için düzenlenmiş. Canonical'ın son aylarda ince ayarlar üzerinde yoğunlaştığını söylememiz mümkün, çünkü sürükleme hareketleri ilk önizleme sürümlerine göre çok daha akıcı çalışıyor. Son uygulamaları açmak için parmağınızı ekranın sağ tarafından sola doğru çekebilirsiniz. Ters yönde çektiğinizde ise en son girdiğiniz uygulamaların bir listesi görünüyor. Parmağınızı en yukarıdan aşağıya doğru çekerseniz, sistem araması, uyarılar ve en önemli sistem ayarlarıyla karşılaşıyorsunuz.

Ubuntu, tüm uygulamalarınızı giriş ekranında göstermiyor; hepsini görebilmek için yüklü uygulamalar düğmesine (Installed) dokunmanız gerekiyor. Bununla birlikte bizce Ubuntu'da gelişime açık alanlar var. Örneğin 4.65 inç'lik Galaxy Nexus'ta hep sol üstte beliren düğmelere baş parmağınızla dokunmak sorun olabiliyor. Bir başka sorun ise ana ekrandaki uygulamaları taşıyamamanız. Bu kısıtlamanın bir sonraki sürümde kalmasını ummaktan başka çaremiz yok.

En önemli eksikliklerden bir tanesi ise uygulama mağazasının yokluğu. Mevcut uygulamalardan fazlasına sahip olmak isterseniz, harici kaynaklara göz atmanız gerekecek.

Uygulamaların açılmasındaki gecikme de zaman zaman sinirinizi bozabilir. Testimizde Ubuntu'yu kilitlenmeden en fazla 10 dakika kullanabildik, çoğu kez telefonu baştan başlatmak zorunda kaldık.

Resmi sürüm yayınlandığında Ubuntu'nun performans ve kararlılığını tekrar deneyeceğiz. Ubuntu Touch'ı Nexus cihazınızda denemek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Çöp !!!!!!!

Bi gelsin de, nexus 4 e hemen kuracam.

Yalan haberr bari yapmayın denedik demişsiniz ingilizce ekran görüntüleri mevcut. Ayıp ayıp el adama süver.

uygulama mağazası genişlemediği sürece stabil çalışsa bile rekabette geriye düşer pasta payı küçülür

video var mı yoksa kaliforniya merkezli google microsoft apple üçlüsünü mü koruyorsunuz?

iki ucube sistem yanyana. tam freak show olmuş :)

güzel android de 10 basar....

Arayüzü oldukça yenilikçi olsa dahi hala mobil için optimizasyona ihtiyacı var. Şu an ki ubuntu touch, ubuntu 'nun mobil için basitçe kırpılmış hali gibi bir şey.

Yalan haberr bari yapmayın denedik demişsiniz ingilizce ekran görüntüleri mevcut. Ayıp ayıp el adama süver. diyen arkadas neyin kafasinda ya hocam sistem cıkar cıkmaz tr_tr mi olucak yoksa en_en mi ?

Beni çıldırtan Android tablete yükleyebilecek miyim?

Ben denedim, ama maalesef hiç stabil değil. Yazıda da belirtildiği gibi en fazla 10 dakika kullanabildim. Sürekli takılıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir