Dokunmatiklerin geleceği: 10 parmak

10 parmakta 10 işlem, 10 parmağında 10 marifet dokunmatikler geliyor! İşte özellikler...

10 parmak klavye yerine 10 parmak dokunmatik!
Bu dokunmatik sayesinde Apple'ın avantajı ortadan kalkacak

Dokunmatik ekran yapımcısı Synaptics iki parmak yetmez diye düşünmüş ve bütün dokunmatikleri utandıracak bir icada imza atmış. Yeni Synaptics Clearpad 3000 sayesinde ekranda iki elin bütün parmaklarını bile kullanmak mümkün. Kısacası 10 parmağında 10 marifet bir alet.

Elbette günlük sörf esnasında çok önemli değil ama ileride gelecek üç boyutlu uygulamalar için oldukça önemli bir teknoloji. Özellikle yaklaştırma ve uzaklaştırma gibi işlemlerde büyük kolaylık sağlıyor. Sadece işaret parmağı değil, başparmak işaret parmağını bir arada kullanmak bile piyasadaki çoğu dokunmatikten çok daha üstün bir özellik.

48 algılama kanalı olan Clearpad 3000'in 8 inçlik kocaman bir ekranı var. Daha ucuz bir alternatif olarak da Clearpad 1000 mevcut. Bu ucuz alternatifin de sorunlu dokun(ma)tiklerin derdine deva olması bekleniyor. OLED ekranlarla da çalışan teknolojinin hassasiyeti arttırılıyor. Bir yıl içerisinde oldukça üstün özelliklerle donanmış dokunmatikler bizi bekliyor olacak. iPhone'un da Apple patentli dokunmatik teknolojisinin ise pek bir avantajı kalmayacak gibi görünüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

synapticse güveniyorum . iyi firma zekice

bomba artık diger üretiçilerde saldırabilir

ee iphone yalnız kalacak değil...

telefon değilde dokunmatik klavyesi olan dizüstü yapılsa muhteşem olur. iki ekranda çoklu dokunmatik olacak,istenildiğinde ekran katlanıp sadece ekran üzerinden iphone gibi kullanılabilecek. ekrandan dokunmatik olanı var elbet ama iphone gibi işlevsel ve mükemmel değil.

iPod Touch'ım yeter bana :).

insanlara bakıyorumda tr standartlarına klavye kullanımı olarak kac kisi ciddi bisekilde 10n parmak kullanıyor kii alakasızz kaldı biras böyle bir ekran isterse 10 parmak olsun ne farkedecek kii iböyle bir ekranda ne gibi ciftel kullanabilir ki i phone da bile gitar klavyesii var akor basılamııyor ekranda örnek

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir