Dolandırıcıların yeni oyuncağı akıllı cepler!

Cebiniz bir mikrofon gibi sizi suçlulara yayınlıyor olabilir! Nasıl mı? Cevabı bu çarpıcı videoda...

Dolandırıcıların yeni oyuncağı akıllı telefonlar!

Trend Micro, hazırladığı video ile son dönemde oldukça yaygınlaşan akıllı telefonların kullanıcılarını uyarıyor. Videoda, suçluların bireyleri nasıl dolandırdıklarının yanı sıra kurumsal toplantılarda telefonların birer mikrofon haline getirilerek nasıl bilgi hırsızlığı yaptıklarını da çarpıcı örneklerle gösteriyor.

Bir kaç sene öncesine kadar sadece erkek kullanıcılar tarafından kullanılan akıllı telefonlar,  geliştirilen kullanıcı dostu ara yüzleri ile kadınlar tarafından da benimsenerek günlük yaşamın olmazsa olmazı haline gelmeyi başardı. İnternet kullanımını mobil ekranlara taşıyan bu telefonlar çok kısa bir sürede bilgisayar satışlarını geride bıraktı.

Günümüzde 10 milyon ön sipariş ile piyasaya çıkan akıllı telefonlar, kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen suç ekonomisi açısından da önemli bir gelir kaynağı oldu. Dünyanın önde gelen içerik güvenliği firmalarından Trend Micro, akıllı telefon kullanıcılarını uyarmak ve kullanıcıların akıllı telefonları nedeniyle yaşayabilecekleri olumsuz durumlara dikkat çekmek amacıyla bir video yayınladı.

Trend Micro Güvenlik Araştırmalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Rik Ferguson'un anlatıcı olarak yer aldığı videoda, suçluların bireylerin akıllı telefonlarına nasıl sızdıkları örneklerle gösteriliyor. Bireysel örnekte suçlu bir kişinin akıllı telefonuna sızarak telefonun ücretli bir servise düzenli olarak mesaj atmasını sağlarken kurumsal örnekte ise bir kurumda çalışan birinin akıllı telefonunu ele geçiren suçlu, çalışanın katıldığı toplantının ses kaydını çalışanın telefonu vasıtasıyla dinleyip kaydediyor ve kurumun rakiplerine bu bilgiyi satıyor.

Trend Micro'nun akıllı cep sahiplerine önemli uyarılar yaptığı videoyu buradan izleyeblirsiniz!

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Neyseki telefon kullanmıyorum :S

neyseki android kullanmıyorum

Bence trend micro AntiVirus programini satmanın derdinde.

ÇÇÇVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

Neyse ki dumanla haberleşiyorum!!!

Kurduğunuz uygulama ve oyunların kurulurken istediği izinlere dikkat edin. Lost Temple gibi oyunların kurulumundaki çarşaf gibi listeleri iyi okuyun. Kısmen yeterlidir.

Yazılım satmanın güzel bir yanı. Fakat kendileri güvenli bir şirket değil...

Birisi de çıkıp demiyor ki bu haber geçen sene yayınlanmıştı!

Apple fanboyları sanki IOS ile virüslere bağışıklık kazanacaklarını sanıyorlar... o zaman niye IOS için anti virüs var?

son zamanlarda akilli tel cogunun arka kapagi hep sabit. acilmiyor ve batryayi cikartamiyorsunuz nedeni huc dusunsunuz mu. tel kaptsanuz bile dinleme yapa bilieck ozellige sahipler. bu tur telefinlri satin alan zengin ve ust duzey yonetici asker vb. siz dusunu artik. googlun neden isletim sisteminn adinin andriod oldugunu dusun dunuz mu. bu suclari isleyen sdece siber suclulr degiil. istedikten sonra kendi ueeticiside bu videdaki bircok illegl seyler yapa bilir. yukletmek icin yeni guncellemenuz vardemesi yetrli. seytan ayrintida gizlidir. cik fazla ayrnti cok fazla tehlike demektir. andriid ios frketmez. iyi calismalar

paranoya.....

17:59 Hangisi var ya? Iyice saçmalamaya başladın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir