Domain adresi servet kazandırdı

Internet'te bir domain adresi bir adamı nasıl zengin etti? Bu sorunun cevabını merak ediyor musunuz?

  • Selim Öztürk
Domain adresi bir zengin yarattı

ABD'de bir adam 1994 yılından bu yana yılda 20 dolar ödeyerek elinde tuttuğu "pizza.com" alan adını 2,6 milyon dolara sattı.

43 yaşındaki Chris Clark, bir hafta süren açık arttırmanın ardından, isimsiz bir alıcının önerdiği fiyatı kabul etti.

Maryland eyaletinin Kuzey Potomac bölgesinde yaşayan Clark Baltimore Sun gazetesine verdiği demeçte, bunun çok çılgınca olduğunu söyleyerek, "Kesin yaşamımda büyük değişiklik olacak" dedi.

İnternet henüz başladığında 1994 yılında alan adını kayıt ettiren Clark, "pizza.com" alan adını edinerek, danışmanlık şirketi için bir pizza firması ile sözleşme imzalayacağını umuyordu.

Clark, şirketini 2000 yılında satmasına rağmen yılda 20 dolar ödeyerek alan adını elinde tuttu ve burada reklam da sattı.

Ocak ayında "vodka.com" alan adının 2006'da 3 milyon dolara satıldığını öğrenen Clark, bunun üzerine 27 Mart'ta internetten 100 dolarla başlattığı müzayedeyi bir hafta sonra 2,6 milyon dolar kazanarak kapattı.

Chris Clark, 1990'larda başka alan adlarını satın almadığı için pişman olduğunu da belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

benim internetle tanışmam 99'lu yıllarda olmuştur. o zamanlarda bizde bikaç alan adı alsaymışız demekki milyoner olurmuşuz. şimdi interetten kazandığım para 1-2 bin doları geçmiyor. internette en kolay para kazanma yöntemi alan adı alıp satmaktır veya bir alan adını park etmektir, tabi güzel bir isim bulabilirseniz. fakat bu piyasadada insanlar akıllarına gelen bütün isimleri alarak bunlardan iyi para kazanacağını umuyorlar, buda kayıt yapan şirketlerin kasasını dolduruyor.

Nasıl bir iştir bu ya? :D
-Kardeş senin mesleğin ne?
-Alır satarım!
-Ne alır satarsı?
-Domain
-Hmm iyi...

helal olsun anlından öpmek gerek başka ne denirki...

Ne kadar şanslı ve akıllı bir kişi.Bizimde böyle güzel olaylar başımıza gelse keşke. :D

showtv.com un domain haklarıda benim elimde 2yıldır satmaya çalışıyorum ama inat ediyolar hala showtvnet.com u kullanıyolar.

(zamanında bikaç farklı isimleride almıştım fakat dava açarak elimden aldılar burası Türkiye, 100bin doları çok bulunca. davayı kazandılar o zamana kadar olan giderlerini verdiler.. esas haber bende...

evet ilk yıllar böyleydi ama artık orjinal domain adları kalmadı...

sen gidipte show tv nin domainini alırsan, senin elinden zorla almaları normaldir. sabancı.com, akbank.com, veya başka büyük bir firmanın domaini kaydetmek hiçte mantıklı ve etik değil. ama felsefe.com bilgisayar.com veya internet.com bunlar zamanında herhangibir şahsa ait olmayan alan adlarıydı ve bunlar alınıp satılabilirdi. bunu bir arsa gibi düşünebiliriz , zamanında dünya ilk kurulduğunda hangi arazinin sahibi vardı. internetin 10-15 yıllık bir geçmişi var ve alan adlarını ilk kim kaydederse onundur. tabi artık mantıklı, jenerik isimler bulabilirseniz. sedo.com, buydomains.com dan satılık domain fiyatlarına bakabilirsiniz. bol şanslar.

aslında domain hack le bunların sitelerin hackleyeceksin sonra park edip kendi kradi kartınla satın alacaksın....
hep merak ettiğim bi şey var bu domainleri bir çok site satıyo fakat bunlar nerden alıyorlar bu domainleri veya bi tekel felan varmı

show tv sendeyse bence bir gün iyi para kazanacan inadına diren

hayel görmeyelim ağalar

Sen de yorum yaz