Donald Trump, Ay'a Yeniden İnsan Gönderme Peşinde!

Donald Trump, NASA'ya astronotları yıllar sonra yeniden Ay'a yollaması için direktif verdi!

  • H. Hüseyin Öztürk
Donald Trump, Ay'a Yeniden İnsan Gönderme Peşinde!

ABD Başkanı Donald Trump, NASA'ya astronotları Ay'a yollamasını söylüyor. İnsanların en son Ay'a ayak basışı on yıllar önce 1972'deki Apollo 17 görevinde olmuştu. Başkan Donald Trump'un Monday of Space Policy Directive 1'i imzalamasıyla bu şimdi yeniden gerçekleşebilir ve NASA, Ay'a yeniden astronot gönderebilir.

Bu hareketle NASA'nın enerjisi yakın komşumuz Ay'a çevrilecek ve bu, insanları Mars'a gönderme konusuna yoğunlaşan Başkan Obama'dan farklı bir yöne gidişi gösteriyor.

Yine de Ay'a dönüşümüz o kadar da yakın görünmüyor. Başkan Trump'ın direktifi, NASA'nın yeni ve çok uzun süreli bir Ay projesinin başlangıcına işaret ediyor ve burada astronotları Dünya ile Ay arasında taşıyacak yeni güvenli teknolojiler kullanılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

ABD'nin gücü ve prestiji uluslararası çevrelerde eskisi gibi erişilmez ve parlak düzeyinde değil. Ay'a yeniden gidilmesi ile o eski imaja yeniden ulaşılamaz. Ha ne olur Uzay teknolojisi ve buna bağlı yatırımlar ülke içinde sübvanse edilir, yerel ekonomiye katkı. En önemlisi kanımca hadi bir daha insinler de görelim diyen aya inilmediğine inanan komploseverlere bir şamar olma niteliği taşıyacaktır. En büyük endişem ise yine tonlarca kanıt olmasına rağmen bunların ikna olmayacağıdır.

@13 Aralık 2017 07:45 Aya gidildi ise net ve kesin kanıtları' sun boş,boş konuşma.

@14 Aralık 2017 10:47 Wikipedia da Nasa senin gibi inilmediğini iddia edenlere madde madde cevap vermiş aç oku ilim irfan sahibi ol. Hukukta genel kural şudur; iddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir inilmedi diyorsanız bilindik komplo zırvalarından uzak 'maddi delil' sunun Dünya bilim çevreleri bu parlak fikirlerinizle aydınlansın. Var olan kanıtlar şahsıma kafidir hayır diyenin kafasına zorla bilimsel gerçekleri sokmak gibi bir vazifem yoktur! Neye inanıyorsanız ona inanmakta hürsünüz

@14 Aralık 2017 10:47 sana kalsa Dünyada düzdür zaten. Bepetto değilimki her önüme gelen odunu adam yapayım. Tüm Dünya ve bilim çevreleri hatta ülkemizde başta Tübitak olmak üzere diğer Uzay Araştırma kurum ve kuruluşları söz birliği etmişler sana yalan söylüyorlar ve yalana çanak tutuyorlar öyle mi? Beyne oksijen gitmesi şart.

@14 Aralık 2017 10:47 hep aynı teraneyi dinliyoruz. Mars'a uzay aracı gönderen teknolojik imkan mevcut. Kopernikus Uzay'da insanoğlunun ayak basamayacağı milyonlarca ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir gezegen keşfediyor fakat ne acıdır ki ortalama eğitim seviyesinin 4,5 yıl olduğu bizim ülkemizde senin gibi parlak zekalar Ay'a inilmedi diye bilimden uzak çevrelerin yalanına kanıyor. Kendinizi geliştirin parlayan herşey altın değildir. İlim Müminin yitik malıdır nerede bulursa almalıdır.

@14 Aralık 2017 10:47 buralarda kendini harcama gidilmediğini sen ispat et nobel ödülü kazanırsın. :D :D

@14 Aralık 2017 10:47 gidilmemiş olsa ilk başta o dönem en büyük rakipleri olan Sovyetler Birliği bunu afişe ederdi. Boş boş konuşuyorsunuz laf olsun torba dolsun.

@14 Aralık 2017 10:47 yarası olan gocunur. kızma tamam sen inmedin diyosan öyledir :-)))

@14 Aralık 2017 10:47 Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Tüm dünyanın kabul ettiği bir bilimsel gerçeği yok sayarak delil istemek sağlıklı bir beyinin talebi olamaz. Komplo teorilerini ciddiye alarak kendine önem addetmek takıntılı bir durumdur. Otobana ters girip karşıdan seyir halinde gelenleri ters görmekle eşdeğerdir. Dünyanın ak dediğine kara demekle varolan gerçek değişmez. C'est la vie dostum, (yani Hayat budur, hayat böyle işte!)

Bi daha gitsinler de görelim. Şu anda dikey iniş ve kalkış yapan sistemler geliştirmeye çalışıyorlar. Eee, 1972'da ayda pist mi vardı da indiler. Yok dikey inip kalktılarsa sonra bunu unuttular mı da yeniden keşfetmeye çalışıyorlar??? Sıkıntılı bence...

@14 Aralık 2017 15:19 Ay modülü veya Ay örümceği, Ay'a iniş için kullanılan, uzay aracının parçalarından biridir. Apollo Projesi için Grumman tarafından imal edilmiştir. İlk olarak Apollo 11'de ve daha sonra diğer Apollo görevlerinde başarılı olarak kullanılarak Ay'a iniş yapmıştır. İniş kademesi ve çıkış kademesi olmak üzere 2 kademeden oluşan Ay modülü'nün bir diğer adı da "Ay örümceği"dir. İniş kademesi; Ay'a inmeyi sağlayan ve gücü azaltılabilen bir roket motorundan, yakıt depolarında(...)1

@14 Aralık 2017 15:19 ve bilimsel amaçlı araç-gereçlerin bulunduğu bölümden oluşmaktadır. Çıkış kademesi; mürettebatın bulunacağı, iletişimi sağlayan gereçlerin, yönetme ve denetleme sistemlerinin, kalkış motoru ve gerekli yakıt deposunun bulunduğu bölümdür. Ay modülü yalnızca Ay çevresinde ve yüzeyinde görev alır. Atmosferle temas etmez onu çevreleyen adaptör içinde yer alır. Bu nedenle aerodinamik biçimde tasarlanmamıştır. Adından da anlaşılacağı gibi örümceğe benzer bir yapıdadır. Bk Vikipedi

@14 Aralık 2017 15:19 Ay'a inişte kullanılan LM modülü Dünya'ya dönmek üzere tasarlanmamıştır. Başarıyla Ay'a inilen uçuşların LM modüllerinin iniş kademeleri Ay yüzeyinde indikleri noktadadır. Dönüş kademeleri ise görevini tamamladıktan sonra yine Ay yüzeyine düşmüştür. Bknz Wikipedi. Birazcıkta zahmet edip kendiniz araştırın! SON

@15 Aralık 2017 17:41 Wikipedi yazdı, sen de inandın. Araştırmana hayran kaldım.

@22 Aralık 2017 13:54 Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. -Ziya Paşa- Vikipedi sadece referans içindir Dünyanın reel gerçeği ve bilimsel verileri ile fevkalade örtüşmektedir ve şahsıma kafidir. Beğenmeyen aksini kanıtlamalı, kendinize değer addederek ucuz yoldan trollük yapmayın. Varsa kanıtınız sunun yoksa ebediyete kadar susmanız toplum sağlığı açısından elzemdir.

@22 Aralık 2017 13:54 Öncelikle bilmeniz ve aklınıza kazımanız gereken şu: Ne Türkiye’de, ne de Dünya üzerinde, uzmanlık alanı astronomi ve uzay olup da, “Ay’a gidilmedi” diyen, Ay yolculuklarından şüphe duyan 1 (bir) tane bilim insanı dahi yoktur. Ay'a gidildi. Lütfen artık bu konuyu kapatalım ve önümüze bakalım.

@22 Aralık 2017 13:54 1071’de Bizans ordusunu Malazgirt’te yenip Anadolu’ya girmedik, borç içinde yüzen Bizans’a para verip toprak satın aldık aslında. Savaştıysak hani nerede kanıt? Malazgirt ovasında niçin hiç düşman iskeleti, ok, mızrak, kılıç kalıntısı yok?” demek son derece saçma ise, Ay’a gidilmedi, stüdyoda çekildi bunlar, hani kanıt nerede demek de aynı biçimde saçmadır. Paranoyalığın sonu yoktur! Bilim, mantık ve sevgi yol göstericiniz olsun! :-)

@22 Aralık 2017 13:54 adam hiç değilse dürüstçe bilgi kaynağını yazmış. sen armudun sapı var üzümün çöpü var modundasın. bilgi yok, belge yok oh ne güzel dünya.

@22 Aralık 2017 13:54 Bilimle ilgili konularda bilim dışı iddialarda bulunan sizin gibilerle tartışmak ve polemiğe girmek zaman kaybıdır. Anlayana sivrisinek saz...

@22 Aralık 2017 13:54 sen haklısın bro bunlar herşeye kanıyor yav, apollo bilmemne hepsi amerkanın yalanıymış emmim söyledi 2 kere hacca gitti geldi hiç yalan söylemez. :-)))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost