Donanım dünyasının en büyük 10 fiyaskosu

Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığını seçtik. Okurken çok eğleneceksiniz...

Apple Newton zamanının ilerisindeydi, Minidisc ise pek gerekli değildi. Peki bu iki donanımın ortak noktası ne? Bunlar, teknoloji dünyasının hayal kırıklıklarıydılar. En kötü 10 hayal kırıklığı donanımını konu alan yazımızı okurken umarız iyi vakit geçirirsiniz.

Donanımsal hayal kırıklıklarını yaratan teknoloji nedir? Böyle bir teknoloji var mıdır?

Risk almadan buluşlar, yeni fikirler hayata geçirilemez. Çoğu zaman risk almak, riske girene avantaj getirmiştir. Örneğin iPod: Apple bu noktada, tasarımın satın alma konusunda ciddi bir kriter olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Mutlu sona ulaşan bir buluş.

Buna karşılık aynı Apple'ın Newton cep bilgisayarı (PDA) ele alındığında, risk almanın bazen berbat sonuçları da olabildiği söylenebilir.

Sizi fotoğraf galerimizde modern teknolojinin en büyük hayal kırıklıkları ile dolu, ufak bir gezintiye çıkarıyoruz. İyi seyirler...

İlker Düzgören

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

buna benzer bir konu CHIP in eski sayilarinda vardi. bana gore orta seviye DX10 kartlar da simdilik fiyasko. eskiden ust seviye bir ekran karti bir oyunu 100FPS de gosteriyorsa, orta seviyenin en iyisi de 40-60 arasinda gosterebilirdi. ama simdi ust seviye 100 uzerinde iken, orta seviye 10 larda surunuyor...

ya suruculeri modifiye edecekler yada oyunlari...

apple newton ile yaşadığı hayal kırıklığını iphone ile giderir

Bence diğer teknolojinin hayal kırıklıklarının biride kalitesiz mallarında büyük oranda içinde bulundurduğu Universal Serial Bus arabirimini kullanarak çalışan dış donanımlar. Bunlar ısıtıcılar, soğutucular, ışık kaynakları pil doldurucular vs gibi. Bunlar güzel ancak uygun deneme ve kalite baz alınarak yapılmamış (hepsinden bahsetmiyorum) ürünler usb girişinin hatta ona bağlı hat köprüsünün fiziksel olarak zarar görmesine neden olabilmekte. Bunun dışında yeterli deredecede üründen bekleneni vermemesi örneğin kahve ısıtıcılarında bu ürünlere itimadı daha da zayıflatmıştır.

Ben bu tür bir ürün satın alırken 10 kere düşünürüm. Üreticiyi araştırırım ondan sonra ancak alırım. Yoksa üç kuruş şey için sistemime veda etmek pekte mantıklı değil. Böyle gidecek olursa ve buna bir dur denmezse bunlarda mazide kalanların arasına girecek.

Feci fiyaskolarmış.

Bence donanim dunyasinin hayal kirikliklarindan biri de ZIP disklerdi.
Zamanlarina gore iyi kapasitelere sahip olmalarina ragmen yaygin olarak kullanildiklarina rastlamadim.

1.38 disklerin omurlerini coktan doldurdugu yillarda CD ler buyuk kapasite ihtiyaclarini karsiladilar. Ama CD lerin buyuk boyutlari, ilk zamanlarda sadece bir kere yazilir olmalari, ufak ciziklerle okunma sorunlariyla veri guvenligini tehdit etme gibi sebeplerden disketler kadar pratik olamadilar ve bence CD ler bile disketlerin yerini tutamadilar (buna kucuk boyutlu CD ler de dahil). Bunun kaniti olarak bu optik medyalar yillarca kullanilmasina ragmen disket suruculer hala bilgisayarlarimiza dahil olarak geliyorlardi.

Ve gercek alternatif yerini aldi, USB Flash Diskler!
Kapasite ihtiyaclarini fazlasiyla karsilamalarinin yaninda cok ufak boyutlariyla pratikligi ve veri guvenligini getirdiler. Ve disketleri tarihe gomen gercek donanim parcalari oldu. Artik disket suruculer bilgisayarlarimizla birlikte gelmiyor.

En büyük fiyasko, hala fiyasko sayılmayan bu dizüstü touchpad'leridir bence :P Parmağını pıt pıt diye aşağı yukarı kaydırarak imleci hareket ettirmeye çalışmanın neresi yararlı hala anlamış değilim. Benim de dizüstüm var ve o touchpad denilen gerizekalı şeyi herhalde sadece ilk aldığım gün çalışıyor mu diye denemek için kullanmışımdır. Yaşasın fareler :P

ne kadar eğlendim bilemezsiniz. teşekkürler..

asıl 1. nesil iphone tam bir hayal krıklığı

radeon 2900xt veya intel prescot işlemcilerde listeye girebilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir