Donanımın geleceğine bakış

PC’lerin yaşadığı evrim o kadar hızlı ki, bunun farkında olmak için eski bir bilgisayar kullanıcısı olmaya gerek yok. Donanım dünyasında esen fırtınaları anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Donanımın geleceğine bakış (Sayfa 3)

Intel çift kanal DDR 400 konusunda geç ama güç olmayan bir gelişmeye imza attı. Çift kanal belleği basitçe, kuzey köprüsünün bellek modüllerini özel bir dizilimle bant genişliğini iki katına çıkaracak şekilde kullanabilmesi olarak tanımlayabiliriz. Şöyle ki, eğer chipset çift kanal DDR 400 destekliyse, örneğin iki adet 256MB’lık PC 3200 bellek modülüyle 6.4GB/sn’lik bir bant genişliği elde etmek mümkün. Bunun yerine 512MB’lık tek bir PC 3200 modül kullanırsanız elde edeceğiniz bant genişliği 3.2GB/sn olacaktır. Daha önce Granite bay ile çift kanal DDR266 desteği sunan Intel, yeni chipset’lerinde nihayet DDR 400’ü destekliyor. Tek kanal bellekle çift kanal belleğin pratikteki performansını daha önceki sayılarımızda test etmiştik. Sonucun dikkate değer olduğunu söylemek mümkün.

Intel platformu için yeni chipset’ler geliyor

Ağustos ayının ortasında sessiz sedasız piyasaya sürülen i848P, aslında önceki nesil bir chipset olan 845PE’nin yerini doldurması amacıyla, giriş seviyesi kullanıcılar dikkate alınarak tasarlanmış. Çift kanal desteği olmayan 848P, DDR 400 ve 800MHz FSB, HyperThreading AGP8x gibi özelliklerle aslında bir anlamda 865PE’nin kırpılmış versiyonu olarak değerlendirilebilir. Sonbaharda çıkacak i848GV ise tahmin edeceğiniz gibi entegre grafik birimine sahip olacak. Fakat bu chipset’te AGP8x yuvasının olmayacağı tahmin ediliyor.

Banias işlemcisinin 2003 yılının son çeyreğinde piyasaya çıkacak gelişmiş bir versiyonu olan 1.8GHz Dothan işlemcisi, mobil sistemlerde piyasayı canlandıracak.Bu işlemci için üretilen chipset’ler olan 852GME ve daha gelişmiş versiyonu 855GME, bu yılın sonuna doğru piyasada boy gösterecek.

Intel’in 2004 yılı için chipset planları

Intel’in adından sıkça söz edilen chipset’i Grantsdale, 2004’ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek. Prescott ve Tejas işlemcilerini destekleyecek olan chipset, DDR333/400 ve DDR-II 400/ 533 bellekleri de kullanabilecek. AGP yerine PCI Express veriyolunu bulundurmasının yanı sıra, NewCard adında yeni bir kablosuz bağlantı kartını da Grantsdale sayesinde göreceğiz. 3. nesil entegre grafik birimine sahip olan Grantsdale, Socket 775 destekli olacak. Chipset’te kullanılacak olan ICH6, PCI Express (1x ve 16x), 4 adet SATA ve 8 adet USB 2.0 bağlantı noktasına sahip.

Grantsdale’in arkasından gelecek olan ve 2004’ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen Copper River chipset’i hakkında çok fazla bilgi yok. Yine bu tarihlerde piyasaya sürülecek olan Alviso-GM chipset’i Dothan işlemcisini hedeşiyor ve DDR-II ve PCI Express desteğine sahip.

Intel en büyük CPU üreticisi olarak kuşkusuz pek çok konuda öncülük yapıyor ve piyasayı yönlendirmek konusunda büyük avantajlara sahip.

Nvidia chipset pazarında da her zamanki gibi formda

Geçtiğimiz baharda duyurulan nForce3 Pro 150 chipsetini taşıyan anakartlar çoktan raşardaki yerlerini aldı. AMD’nin 64bit Opteron işlemcisi için biçilmiş kaftan olan bu chipset sayesinde AMD yeni nesil işlemcilerini piyasaya kabul ettirme sorunu yaşamayacak gibi görünüyor. nForce2 ile zaten çoktan kabul görmüş olan nVidia böylece yerini daha da sağlamlaştırmış oluyor. Nforce3 ilginç bir şekilde kuzey ve güney köprüsü olarak 2 ayrı chip yerine tek bir chip’ten oluşuyor. Bunun temelinde Opteron işlemcisinin bellek denetleyicisini kendi içinde bulundurması yatıyor.AGP 8x, 6 adet USB 2.0, RAID, 2 adet SATA ve 3 adet ATA133 portuna sahip olan chipset genel hatlarıyla başarılı sayılabilir. nVidia, içinde bulunduğumuz aylarda daha gelişmiş bir Opteron chipset’i olan nForce3 Pro 250’yi piyasaya sürecek. Öncekinden farklı olarak, bu chipset’te Gigabit Ethernet, 2 adet ATA133 ve 4 adet SATA150 portu olacak.

AMD daha çok üst uç pazarda kendini gösteriyor

Chipset cephesine bakınca AMD’nin artık genellikle sunucu pazarına hitap ettiğini görüyoruz. Sunucu/İş İstasyonu pazarına kendi işlemcilerini kabul ettirmenin en iyi yolunun yine bu pazar için kaliteli chipset’ler üretmek olduğunu bilen şirket bu konuya yoğunlaşmış durumda. Geçtiğimiz baharda piyasaya sürülen 8000 serisi chipset’lerin İş İstasyonu türevleri de var. PCI-X veriyolunu desteklemeyen olan bu chipset’in aksine (kod adı Lokar) sunucu versiyonunda (kod adı Golem) PCI-X desteği de mevcut. Bir işlemci üreticisi olarak chipset üreticilerinin desteğini iyice kazanmış olan AMD, CPU’larındaki fiyat düşüşleriyle de Intel’i gittikçe sıkıştırıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir