Dört büyük P2P programına dava açılıyor!

LimeWire, Morpheus, Vuze ve Shareaza... Bu dört P2P yazılımının başı davalarla dertte...

Dört büyük P2P programına dava açılıyor!
P2P dosya paylaşımı: Yasal mı, değil mi?

Fransız plak firmaları P2P uygulamaları üreten ABD tabanlı yazılım firmalarına dava açmaya hazırlanıyorlar. Dava açılacak yazılımlar arasında BitTorrent istemcileri Vuze, Limewire ve Morpheus var. Dördüncü uygulama ise Shareaza. Bu program yüzünden plak firmaları davayı direkt olarak açık kaynak kodu geliştirme platformu SourceForge'a açacaklarını açıkladılar.

Fransa'da bir grup plak firmasını temsil eden Société civile des Producteurs de Phonogrammes en France (SPPF) bu dört uygulamanın da telif hakkı ihlali için kullanılan ve endüstriye çok büyük zarar veren yazılımlar olduğunu iddia ediyor. Firmaların programlarını bu amaçla üretmedikleri aşikar ancak SPFF yine de davayı direkt olarak bu firmalara açmaya niyetli.

Neden Sourceforge dava ediliyor?

Shareaza: Artık yasal değil mi?

Davanın iddiası, bu firmaların bu yazılımları üretirken telif hakkı ihlali için kullanılacağını bilmeleri ve bile bile bu yazılımları üretmeleri. Bundan sonraki adımın da P2P yazılımlarının üretilmesinin engellenmesi olacağı tahmin ediliyor. Davanın Fransa'da açılması ancak firmaların ABD firmaları olması ise işi karıştırıyor. SPFF firmaların hem maddi tazminat ödemelerini hem de yazılımlarına telif hakkını ihlal etmeyi engelleyecek filtreler koymalarını istiyor.


Davanın en ilginç bölümü ise SPFF'in Sourceforge'u da bu listeye dahil etmesi. Açık kaynak kodu geliştirme ve paylaşım sistemi olan Sourceforge'un dava edilmesinin nedeni ise P2P uygulaması Shareaza'nın burada dağıtılması.

P2P uygulama geliştiricileri bu tür bir davanın kabul edilmesi ve sistemin mahkum olmasının binlerce programcı ve serbest yazılım firmasını mağdur edeceğini ve uygulamalarının yasal içerik paylaşımı için üretildiğinden mahkum olmayacaklarını bildiklerini açıkladılar ve kendilerine iftira edildiği gerekçesi ile SPFF'ye karşı dava açacakları açıkladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

biri gider biri gelir devran yoluna devam edecektir...

çok gereksiz,kime dur dediğinin farkında değillermi.mahkeme gibi caydırır.biri gider öteki gelir.

hala kapatma davalarıyla uğraşıyorlar bu dört p2p i kapatsan ne olacak ki ertesi gün yine yenileri türeyecek

Bu olaylar sadece korkutma amaclı bilişim dünyasında davaların sonu hiçbir zaman gelmez zaten.Bırakalım kapatsınlar ceza kessinler sonra birkac tane daha cıkar insanlar onları kullanır.Örnek olarak napster gösterilebilir değilmi.Mademkı plak şirketleri bunlara karsı dava açıyorlar peki neden mp3 çalar üreten firmaları kapatmıyorlar.

aç ulen sanki engelleyebileceksiniz. Korsan engellenemez. Bir kere korsanı engellemek için interneti toptan kapatmanız gerek....

Günaydın limewire kaç senedir var.....

hayat paylaştıkça güzel :)

SourceForge a yazık olur sapla samanı ayırmak lazım

Bıktım ya... Bıktık ya... Ne ki be kapatan kapatana dava açan açana. Arkadaşlar doğru sölemiş başka söze gerenk yok gerçi. Kapatın yenisi açılır kapatabilirler ama yenisinin açılmasını en-gel-le-ye-mez-ler. Evet napster baya sansasyon olmuştu ve nerdeyse dönemin tek P2Pi idi. Kapandı daha gelişmişler türedi. Kapansın onlarda kapansın. Gerekirse interneti kaldırsınlar ortadan "sözüm onlara" sırf korsanı engellemek için. Sanki çarşıda pazarda korsan cd satılmıyo. Sadce ulaşmak biraz daha zahmetli oluyo o kadar he he:) :)

Evet diğer bi düşündürücü konu da bu: Madem mp3 korsan, eee ne peki bu walkman telefonlar, Ipodlar, mp3 çalarlar falanlar filanlar bunlar ne. Dalga geçiyolar ya. Adamlar üretiyo bunları alın piyasamız olsun kar yapalım ama mp3 falan korsan kullanmayın diyolar resmen. İnsanın "sözüm onlara" yüzüne küfredesi geliyo ya. Nereye kadar sürer acaba bu furya.

frasnsiz plak sirketleri dava acmis sanki butun dunya fransizca sarki dinliyor . kendinelerini ne ..... saniyorlarsa hani amerikan firmlari acsa anlarim. simdi bu gerizekalilarin yuzunden simpsonlarin 20. doneminin bolumlerini indirip izleyemeyecek miyim :S

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play