Dört çekirdekli cepler geliyor!

4 çekirdekli cepler geliyor gelmesine ama acaba gerçekten müthiş bir hız sunacaklar mı?

  • Zeynel A. Öztürk

Bu sene CES'de dört çekirdekli ceplere pek rastlamadık, ancak bu canavarların Şubat ayında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC) ortaya çıkmasına kesin gözle bakılıyor. Yani 2012, dört çekirdekli ceplerin yılı olacak.

Tanıtılması en çok beklenen dört çekirdekli cepler ise 4.7 inç ekrana sahip, 1280x720 çözürülük sunan ve Nvidia Tegra 3 1.5GHz dört çekirdekli işlemciyle gelen HTC Edge, yine Tegra 3 ile gelen ve benzer özelliklere sahip LG X3 ve tabi ki fısıltılarının ardı arkası kesilmeyen, ancak henüz göremediğimiz Samsung Galaxy S III var.

Dört çekirdek ne işimize yarayacak?
Dört çekirdek, iki çekirdekte olduğu gibi görevleri bölerek daha iyi bir performans ve pil ömrü sağlayacak. Her çekirdek, belirli bir görevi bitirmek için daha az çalıştığından, daha az voltaj ile çalışabilecek ve bu da pile daha az yük bineceği anlamına geliyor.

Peki hız konusunda neler değişecek... Haberimizin ikinci sayfasında...

4 çekirdek ne kadar hızlı?

Dört çekirdekli cepler, pratikte daha yüksek ekran çözünürlükleri vaadediyor, web sayfalarını ve uygulamaları daha hızlı açıyor, HD vieoları akıcı bir şekilde oynatıyor ve oyunları masaüstü standartlarına yaklaştırıyor.

Ne kadar daha hızlı?
Nvidia, Tegra 3'ün işlemleri Tegra 2'ye göre beş kat daha hızlı tamamladığını iddia ediyor. Tegra 2'deki 8 çekirdekli grafik işlemcisi ise Tegra 3'de 12 çekirdekli hale getirilmiş. Bu arada Nvidia, telefon boşta olduğunda işlemleri tamamlamak için 500MHz saat hızında çalışan beşinci bir işlemciyi Tegra 3 çiplerine eklemiş bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

çekirdek arttıkça pil ömrü artmıyor aksine azalıyor.teknolojiye bakarsak bazı bölümlerde çok dengesiz gelişmeler yaşanmaya başladı bunlardan biri de cep telefonları, telefonlar için üretilen işlemciler ve ekranlar çok üst seviye fakat pil teknolojimiz hala çok zayıf şu piller üzerine ciddi çalışma yapsalar da birkaç gün giden piller üretsinler.

cekirdek olsa ne olcak androidde programlari sonlandirmak icin dugme yok veya kapat diye.

Şimdi anlamadığım Tegre 3, 4 çekirdek mi yoksa 5 çekirdek mi? Çünkü 500 mhz hızı sağlaması için 1 çekirdek sürekli açık mı kalacak yoksa 4 çekirdeği de kapatıp 5. bir çekirdek işlemleri mi yürütecek?

ya 1.5 ghz 4 cekırdeklı ıslemcı varsa bız o telefona wındows 7 yı port edelım calıstırsın ne farkı olacak normal pc ıslemcısınden :D

Çekirdek artıkça pil ömrünü azaldığını sanan arkadaşım :))
Şöyle düşünelim Teknoloji Yükseldikçe yeni üretim şekilleri çıktıkça çekirdekde artar , enerji tasarrufuda artar.Sen geçmişteki teknoloji ile üretilen çift çekirdekle yeni üretilen 4 çekirdeği aynı voltajı tükettiğini düşünürsen çoook yanılırsın .ama bir gerçek daha fazla donanım be kullanım sunarsan pili geliştirmen şart o bir gerçek .

Eğer çekirdekleri böler ve iş yüküne göre boştaki çekirdekleri kapatırlarsa o zaman gerçekten pil tasarrufu sağlanabilir. Yani 1.6 ghz 4 çekirdek olsa. Normal güç gerektirmeyen bi işlem için 3 çekirdek kapanır ve tek çekirdeği kullanırsa bu durumda gerçekten iyi bi pil ömrü olabilir...

Yaa bırakın bu işleri bunların çekirdeği olsa ne olmasa ne telefonları bile işlemci yaptınız ya :D kaç frekans hızında çalışıyor 64 bit desteği var mi? Önbellek azsa performans vermez o en az 6 mb önbellek olması lazım overclock oluyor mu? Yakında bunlara ekran kartı da yaparlar hee ismi de Nvidia GeForce Mobile GTX 660 olur :D :D

Cep telefonları için çok ileri gidiyorlar.

Pil bu gelişmelere yetersiz kalıyor.

Bir arkadaş demişki cep telefonunun işlemcisi güçlendiği zaman tasarruf artar diye.Yok ya sen öyle zannet belki işlemci az yiyecek fakat bu telefon sadece işlemciden oluşmuyor.Bunun rami var ekran görüntüsünü sağlayan çipi var vs vs.

Tek çekirdeği adam akıllı geliştirseler her trülü yetecek aslında.
2. 3. çekirdeğe hiç gerek yok.

Sonuçta bu bir telefon.
Bir bilgisayar performansı istiyorsan git tablet al laptop al.

Telefon piyasasının iyice moku çıktı yani.

Gelişmeler güzel sürekli ileri gitmek istiyorlar fakat fazla ileri gitmeseler iyi olacak.

acaba ekrankartı 1gb 256bit dx 11 mi ha remide herhalde 8 gb ddr3 dür .acaba crysis 2 dirt 2 oynadırmı. bu soruları sormamıza az kaldı.önceden cep telefonu titresimli ses kaydı yapıyor vay be dertik sim ise neler diyoruz gelecekde ise yukarıda yazdığım soruları soracağız.

sadece çekirdek hep çekirdek birazda tasarımlarıyla ilgilensinler ceplerin pil ömrünü arttırsınlar geç ısınsın sağlamlığı artırsınlar. Ve gerçekten bunların üzerinde dursalar başarabilirler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play