Dört çekirdekli cepler hakkında 6 efsane!

Dört çekirdekli ceplerin her zaman daha hızlı çalışacağını sanıyorsanız, bu yazımızı okumalısınız!

Akıllı cebinizin performansı, sadece sahip olduğu çekirdek sayısına dayanmaz. Telefonunuzun hızı, temel çipinizden pilinize, işletim sisteminizden uygulamalarınızın nasıl yazıldığına göre değişecektir.

Dört çekirdekli uygulama işlemcilerinin, çok yakında uç nokta cepler için büyük bir pazarlama noktası olacağı kesin. Ancak dört çekirdekli cepler hakkında birçok efsane almış başını gidiyor. Teoride bir görevi parçalara bölerek farklı çekirdeklerle daha hızlı bitirebilmeniz gerekiyor. Ancak her şey bu kadar basit değil ve dört çekirdekli cepler, her zaman sandığınız kadar büyük bir hız artışı sağlamayabilir.

Efsane 1: Tüm çipler aynıdır

Efsane 1: Tüm çipler aynıdır

Her mobil uygulama işlemcisinin arkasında, bildiğimiz nihai ürünü oluşturan daha temel bir ARM işlemcisi bulunmaktadır. ARM, Android, Windows Phone ve hatta Apple iPhone 4S'deki çiplerin tasarımından sorumlu olan şirkettir. Çip üreticileri, talimat gruplarını lisanslarlar ve onları nihai çip tasarımına sahip ederler.

Farklılaşma ise iki şekilde ortaya çıkar. ARM, farklı mimarilerde farkli çip modelleri tasarlamaktadır. Örneğin A8, A9 ve A15 çiplerinin her biri, bir öncekinden daha iyidir. Dolayısıyla "çip üzerinde sistem"leri (SoC) karşılaştırırken mimariyi karşılaştırmak gereklidir. Tek çekirdekli bir A9 çip, tek çekirdekli bir A8 çipten daha iyidir.

Çip üreticilerinin ürünlerini farklılaştırmakta ve performansını ayarlamakta kullandığı ikinci yol ise değişikliklerdir. Örneğin Nvidia'nın Tegra 3 dört çekirdekli işlemcisi, arka planda uygulama güncellemesi gibi işlemleri düşük güç ile tamamlayabiliyor ve hangi çekirdeklerin aynı anda çalışacağını kontrol edebiliyor.

"Çipleri ikiye katlamak, performansı ikiye katlar"

Huawei Ascend D Quad

Efsane 2: Çipleri ikiye katlamak, performansı ikiye katlar

Tek çekirdekli işlemciden çift çekirdekliye geçerken çiplerin sayısını ikiye katlıyorsunuz, ancak geri kalan kaynakları ikiye katlamıyorsunuz. İki çekirdek hala aynı tek pili, belleği vs. paylaşıyor.

Tüm sistem etkin olarak çalıştığında çift çekirdekte performans artışı görmeniz mümkün. Ancak performansın gerçekten ikiye katlanmasını beklemeyin.

Efsane 3: 4 çekirdek her zaman işe yarar

Her çekirdeğe bir görev yüklenmesini öncelikle işletim sisteminizin desteklemesi gerekmektedir. Cihaz üreticinizin de bir takım katmanlar ekleyerek donanımın ve işletim sisteminin iletişim kurmasına yardımcı olması gerekmektedir.

Uzmanlar, uygulamaları yazan geliştiricilerin oyunlarını ve uygulamalarını çoklu iş parçacıklı (multithreaded) olarak yazmalarının gerektiğini söylüyorlar. Sorun ise bu şekilde uygulama yazmanın, çok daha zor olması, hata ayıklamanın çok daha karmaşık hale gelmesi.

Video akışları ise kolaylıkla ikiye bölünemiyor. Uzmanlara göre video, seri bir işlem ve birden çok çekirdeğe kolaylıkla yayılarak tekrar birleştirilemiyor. Bu ise videoyu oynatırken sadece bir çekirdeğinizin tam olarak kullanılması anlamına geliyor.

Nvidia ise Tegra 3 işlemcisinin uygulamalar çok çekirdekli olmasalar dahi çekirdekleri etkili bir biçimde kullanabildiğini iddia ediyor.

Yine de tüm işaretler, çoklu çekirdekten daha iyi performans almak için buna göre tasarlanmış uygulamalar kullanmak yönünde.

Efsane 4: İşlemci tek başınadır

Efsane 4: İşlemci tek başınadır

HTC'nin yeni One serileri, kendi görsel işleme çipleri sayesinde çok hızlı bir biçimde fotoğraf çekebiliyorlar. Uygulama çekirdeklerini ne kadar boşaltabilirseniz, çekirdekler Facebook durumunuzu güncellemeye veya bir dosya indirmeye o kadar odaklanabiliyorlar. Bugünki çip üzerinde sistem mimarisinin ARM işlemci, grafik işlemci (GPU), video ve ses kodlama birimleri ve Flash işlemcileri gibi çevresel çekirdeklerinin bulunmasının nedeni budur.

Dolayısıyla işlemci dışındaki sistem bileşenleri, performans üzerinde önemli etkiye sahip olabilirler.

İşletim sistemini atlamayın...

Efsane 5: İşletim sistemini atlamayın

Dört çekirdek çılgınlığı, şu an Android'i sarmış durumda. iPhone 4S çift çekirdek kullanıyor ve bir sonraki iPhone, aylar sonra çıkacak. Windows Phone ise tek çekirdekle yetiniyor.

Android'de birden fazla uygulama çalıştırabiliyorsunuz, ancak arka planda çalışan uygulamalar işlemcinizi kullanmaya devam ederek cebinizi yavaşlatabiliyor. Windows Phone ise aslında aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmıyor. Arka plandaki uygulamalar donduruluyor ve bu sayede kaynakları ve pili tüketmiyor. Tabi ki Microsoft, çift çekirdekli işlemcilere geçtikçe bu yöntemden vazgeçebilir.

Ancak analistlere ve uzmanlara göre işletim sisteminin bir kodun ve işlemin iş parçacıklarını genel olarak yönetme şekli, kaç tane çekirdek olursa olsun, telefonun genel performansını etkiliyor.

Efsane 6: Hız testleri yalan söylemez

Hız testi sonuçlarını bir araya getirerek faydalı bilgiler sağlanabilir. Ancak tüm bunlar bir istatistik ve spesifik testler, gerçek hayattaki performansı yansıtmayabiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ben çekirdek sevmiyorum, sivilce yapıyor....

çok iyi bir mkale

öyle zaten. nexus s hala galaxy s2 kadar hızlı

güzel bir makale olmuş zaten şu anda çok çekirdeği adam gibi kullanan sadece iki işletim sistemi var windows xp ve 7 onun haricinde arm olsun pc olsun hiçbir sistem etkin olarak kullanamaz. eğer paralel uygulama yoksa ama xp ve 7 bir kaç tıkla seri işlemleri ayrı çekirdeklere vererek bu urumu lehine kullanabiliyor. ama mobil olsun pc olsun başka hiçbir sistem bunu yapamıyor yapsa bile o performansı yakalayamıyor.

Evet Bunu Her zaman Düşünürdüm Şimdi Doğrulandı

nokia n9 tek çekirdekli ama meego çok stabil çalışıyor nokia aklını kullansaydı şimdi androidin yerinde meego olabilirdi çünkü meego bu güce sahip

n900 maemo geliştirlseydi tozunu attırırdı piyasanın ama nokia işte :( n9 şimdi sırada bakalım neler olacak

Bir daha böyle şeylere para kaptırmam, daha garantisi bitmemiş cihazlara bile Windows Mobile desteğinin kesilmesini ve markaların ürünlerine işletim sistemi güncellemesi ve yazıım desteğinin de hiç bir zaman var olmadığını göre göre neyine güvenip de bunlara dünya kadar para vereceksiniz ki?

32 işlemcili olsa ne yazar? Bir yıl geçmeden elinizde tuğlaya döner, olan dünya kadar paranıza olur, gidip adam gibi bir bilgisayar satın alın daha iyi...

arkadaslar merhaba
sıze soyle soyleyeyım tablet pc ya da dıger os surumlu tabletler ve akıllı telefonlar adı uzerınde telefon bunlar gelıstırılme asamasında ve hepımız bunları alıp elımızde olmasını ıstıyoruz.Fakat kacırdıgımız konu su bu cıhazlar gelıstırılmekte oldugu ıcın chıp teknolojılerı aksama yapabılıyor.Yanı yıne bız ıslerımızı pc de telefonumuzuda telefon kullanarak yapacagız.Yanı soyle su an ıcın mobıl hayata tam gecemedık teknolojı olarak hersey daha stabıl ve hızlı olması ıcın gelıstırılıyor.Sorunda verır hata da cıkarır cıhazla bu cok normal bızler akıllı telefon alıyoruz ve bırakın telefonu telefon olarak kullanalım ıcınde bılgısayar ve fotograf olarak bır cok app apk ararsak boyle tıkanmalar olur bunların hepsı bır arada gozumuze takılmadan kullana bılmemız ıcın ınanın dunyada kı teknolojı devlerının bır haylı ısı zor. ılk once ısınma problemı sonra anten problemlerı sonra yazılım sonra kullanım bunlar bır bırıne baglı seyler en onemlısıde cıhazın yaydıgı radyasyon tabı bu cıhazlar bır yandan hayatımızı kolaylastırıken bır yandan vucudumuza sar degerınde etkıler yayıyor.Mumkun oldugunca az enerjı harcayıp cok enerjı ve kullanım yapan cıhazları tercıh edelım cekırdek sayısı ya da ram den cok bu cıhazları ıhtıyacımıza gore alalım ve paramız cebımızde kalsın ınanın teknolojı cok hızlı gelısıyor bır yıl sonra yenı bır teknolojı cıkar bugun aldıgınız yenı bır cıhaz elınızde bıle kala bılır cunku cogu fırma bır malı sattıktan sonra pek destek verme taraftarı degıl adamların amacı malı satmak bızler ne kadar bılınclı olursak bıze tek cekırdekde yeter guncellestırılen yazılımda bu destekler verılsın bır cıhaz 5 seneden evvel degıstırılmez. hıc dıkkat ettınızmı akıllı telefonlarda hep eksık bırseyler var ve yenı akıllı telefonlarada tamamlanıyor ıste o cıhazları aldırmak ıcın yapıyorlar yanı yenı teknolojı yok tegra 2 tegra 3 de aynı mımarı degısık o kadar bunlara fazla gırmesenız ıyı olur bu ısler cok teknık elektronık bılgınız olması hatta fızık bılgınız olması gerekır arkadaslar sızler kullandıgınız cıhazlarınızın yanı tercıh ettıgınız cıhazlarınız kıymetını bılıp ona gore yol alın.

hepınıze saygılar

bildiğim kadarıyla nokia şarjın hızlı bitmemesi ve telefonun ısınmaması için tek çekirdek kullanıyoruz gibi savunmalarda bulunuyor sizce bu iddaası ne kadar doğru?

bildiğim kadarıyla nokia şarjın hızlı bitmemesi ve telefonun ısınmaması için tek çekirdek kullanıyoruz gibi savunmalarda bulunuyor sizce bu iddaası ne kadar doğru?
...
İkinci çekirdek pek bir işe yaramıyor, enerji tüketip duruyor da olabilir... Benim ekranın çoklu dokunmatik desteği var da ne oluyor sanki?

Kullanmadığım gibi kullanabilme fırsatım da pek yok, ufacık ekranda çoklu dokunmatik yapınca da bir şey olduğu yok zaten, hepsi palavra, hava cıva, bu aletlerden hiç bir şey olmaz, uğraşmaya gerek yok, ben düz telefona dönemk istiyorum artık, bunlara para yetiştirmek zorunda değilim ben.

bildiğim kadarıyla nokia şarjın hızlı bitmemesi ve telefonun ısınmaması için tek çekirdek kullanıyoruz gibi savunmalarda bulunuyor sizce bu iddaası ne kadar doğru?
------------
Pek mantikli gelmiyor bana Nokia'nin kullandigi islemci 45nm ve eski teknoloji yeni cikan telefonlarin hepsinde 28nm islemci var bu durumda hem daha az güc tüketip hemde daha hizli calisiyorlar. Ayrica Snapdragon S4'ler suanda performans olarak en hizli 2 cekirdekli islemciye sahip cipsetler. Daha düsük hiza sahip olan yeni kusak SoC'lar eski daha yüksek frekanstaki islemcilerden en az 30% daha hizlilar ve daha az güc tüketiyorlar. Buda daha az isinma ve daha uzun pil ömrü demek.

abartmayın yakında çoklu iş parçacığı ve çekirdekli işlemciler cep telefonlarındada çok işe yarıcak oyunlarda ve bir çok konuda pcler tarih olucak akıllı cepler yerine geçicekler kimse dekstop pc kullanmıcak her zaman elinde olanı kullanıcak.

confickerbelasi yazmış:

abartmayın yakında çoklu iş parçacığı ve çekirdekli işlemciler cep telefonlarındada çok işe yarıcak oyunlarda ve bir çok konuda pcler tarih olucak akıllı cepler yerine geçicekler kimse dekstop pc kullanmıcak her zaman elinde olanı kullanıcak.
...
Sanmıyorum, iyi bir dizüstü bilgisayar yeter demiştim, en sonunda gidip yeniden bir masaüstü bilgisayar aldım ve rahatladım. Öyle tabletle, cep telefonuyla filan abidik kubidik bilgisayarcılık bana hiç tat vermez, veririm çocuk oynasın, bilgisayara alışsın filan diye...

15 Sene Önce Nasıl Masa Üstü Ve Laptopları Soktularsa Şimdide Akıllı Telefonları Hayatımıza Koycaklar Cok İyi Bir Pazarlama Yöntemi Cogu Kişinin Aldıgı Bilgisayar Artık Bozulana Kadar Gidiyor Önceden Ofis Bilgisayarına Bile Durmadan Parça Takıp Hız Kazanılmak İstiyordu Ama Şuanki İşlemci,Ram Veya Harddiskle Günlük Uggulamalar Cok İyi Yapılıyor Ve Bilgisayar Çöp Olana Kadar Kullanılıyor Belli Bi Kesim Dışında Kimse Ekran Kartı Yada Yeni İşlemci Almıyor Oyun İçin Yada Profesyonel Anmalda İş İçin Kullanan Kitle O Kadar Kısıtlıkı Artık Bi Şekilde Herkeze Bi Ürün Satmak Zorundalar Bu Yüzden Belki Windows Benzeri İşletim Sistemlerinde Uggulama Bulmak Bile Gün Geçtikçe Azalıp Tabletlerin Popülerligi Artıcak Tabiki Masa Üstü Ve Laptoplar Şuan Mükemmel Ve Her Zaman Tabletlerden 1 Adım Önde Olucak Hatta Cogu Kişi İçin Boyutu Yada Taşınabilir Olması Önemli Degil Sadece Hız Olsun Yeterli Tabi Boyut Konusundada İlerleme Lazım 30 Cmlik Ekranda Oyun Oynanmaz Katlanabilir 100 İnç Boyunda Cep Tableti Bile Yapılabilirki Eger Boyutu Kullanıcı Ayarlıyabiliyorsa İşte O Zaman Herşey Degişir Cepinizde Plazma Ve PS3 Yada Ev Sinema Sistemi Taşıdınızı Düşünsenize Teknolojiyi Takip Etmek İmkansız Ama Gelicek 20 Yıla Bu Dediklerimin Olma İhtimalı Haylı Yüksek

Hehehe Pc'ler Tarih olacakmış :DD Sen Battfield 3' Telefonda oyna ben eşşeğim diye dışarıda bağırıcam kaldıki Battlefield 4' çıkıcak 2014'de ozaman Xbox 360 bile açmıcak adamlar yeni konsol üreticekler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir