Dosya paylaşımında farklı yöntemler

Küçük boyutlu ücretsiz yazılımlar sayesinde Windows yüklü her bilgisayarı küçük bir web sunucusuna dönüştürebilirsiniz. CHIP, dostlarınızla dosya alışverişinde bulunmak ya da kendi web sitenizi çevrim dışı test etmek için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklıyor.

Dosya paylaşımında farklı yöntemler (Sayfa 3)

Sunucu, tam dosya adı verilmeden yapılan basit bir çağrının ardından Directory Index olarak tanımlanmış dosyayı görüntülemeye çalışır.Dosya genellikle “index.htm” adındadır. Index dosyası yoksa bir dosya listesi görüntülenir. Bu görüntülemeyi engellemek için Server / Directory Browsing’den gerekli değişikliği gerçekleştirin.

Değişiklikleri tamamladıktan sonra kaydetmeli ve sunucuyu yeniden başlatmalısınız. Bunun için de Save and Restart düğmesine tıklamanız yeterli.

DynDNS: Daima aynı adresten erişilebilirlik

Geleneksel çevirmeli ağ bağlantısından yararlanıyorsanız, bilgisayarınızın IP adresi her yeni bağlantıda değişecektir. Ancak mini sunucunuzu internet üzerinden erişilebilir kılan da işte bu değerdir. Ücretsiz DynDNS.org servisinin prensibi son derece basit: Aramanın ardından bağlantı kesilene dek erişilebilir olacağınız yeni IP adresinizi bildirin. Servis, bu IP’yi kısmen kendinizin belirleyebileceği bir açık adrese bağlıyor.

DynDNS.org başvurunuzun ardından Dynamic DNS seçeneği ile ücretsiz olarak beş subdomain adresi oluşturabilir ve online kullanabilirsiniz. Alan adı olarak dnsalias.net, homeftp.net veya isa- geek.com gibi onlarca isim kullanılabiliyor. Bu sayede sunucunuza adım.dnsalis.net web adresinden erişebilirsiniz. Bu seçenekler fırsatın değerlendirilmesi açışından yeterli. Değişken IP adresini gerçek bir alan adıyla birleştirmek için belirli bir miktar ödeme yapmak gerekiyor. DynDNS.org IP adresini manuel değiştirmek istemeyen kullanıcılar ufak bir ek program yükleyebilir. Dynamic DNS / Clients’ta çeşitli seçenekler mevcut. Netgear benzeri bazı router’lar DynDNS’de IP adresinin otomatik güncelleştirilmesini ek araca gerek duymadan gerçekleştirebiliyor. Özel durum: Router ya da Firewall sunucuyu engelliyor Bilgisayarını doğrudan internete bağlamak yerine router yada firewall kullananlar, mini sunucunun kurulumu sırasında sorun yaşayabilir. Ancak çözüm yolu kısa. Router ve firewall’lar güvenlik gerekçesiyle dışarıdan sisteminize yönelen her erişim denemesini engeller. Ancak şu anki amaç bilgisayara erişim sağlamak İnternette erişim belirli portlar üzerinden gerçekleşir. Sebebi tek bir Host’ta(örneğin tek IP adresli bir bilgisayar) birden fazla iş yürütülebilmesi.

FTP genellikle 21., bazen 20., HTTP ;yani normal web servisleri ise 80. porttan çalışır. PC’nizi FTP yada web sunucusu olarak kullanmak için bu portları açmalısınız. Ayarlamayı birkaç tıklama ile tamamlayabilirsiniz. Router’ların çoğunda değişiklikleri Firewall yada güvenlik yapılandırmasındaki Portforwarding’den, baızlarında ayrıca NAT port açma ile gerçekleştirin.

Portforwarding’de hangi portun ağdaki hangi porta sevk edileceğini girin. Örneğin internetten port 31 üzerinden bir istek geldiğinde bu FTP sunucusu bilgisayarınıza aktarılmalı.Yerel ağ da bu dışarıdan görülemeyen genellikle 192.168.x.x biçimindeki kendi IP adresine sahiptir. İşte bu IP, Portforwarding için aktarma hedefi olarak göstereceğiniz hedef.

Değişikliklerin uygunluğunu ikinci bir internet bağlantısı ile sınayabilirsiniz. Kendi ağınızda harici IP ile erişim sağlayamazsınız. Bir dostunuzdan test amaçlı olarak sunucunuza erişmesini isteyin.

Sonuç: Sürekli ve sabit bağlantıyı doğru kullanmak

FTP yada web sunucularına tercihen statik IP ile internet üzerinden erişilebilmeli. Ücretsiz yazılımlarla sabit hat servis sağlayıcınızı kandırabilirsiniz.

Elbette servis sağlayıcılar sabit hat DSL bağlantınızı bir web sunucusu işletmek için kullanmanızı istemeyecektir. Ancak bu kurulum, DynDNS gibi ücretsiz servisler sayesinde sürekli aynı adres altından yapabilmeniz mümkün. Dostlarıyla dosyalarını paylaşmak isteyen kullanıcılar sunucuya gerek duymayacaktır. FTP ile e-posta iletilerinden daha hızlı ve daha problemsiz sonuçlar alabilirsiniz. Sunucuyu başlatın ve kullanıcı hesabını oluşturun. Artık karşınızdakine (harici) IP adresinizi ve onun kullanıcı adı/parola kombinasyonunu aktarmanız yeterli. Arkadaşınızın mini sunucunuza ulaşmak için yalnızca web tarayıcısı gerekli. Birden fazla dosyanın ardı ardına kolayca aktarılabilmesi için PSFtp gibi gerçek bir FTP istemcisi öneriyoruz.

Sunucusunu sürekli olarak online kullanıma sunmak isteyenler eski bilgisayarlardan yararlanabilir. Bunun için Pentium işlemcili herhangi bir PC yeterli. Normal bir ADSL bağlantısı 128KBit/saniye veri aktarımı değerini aşmıyor. Az önce incelediğimiz CesarFTP veya HF Webserver gibi programlarda kaç kullanıcının aynı anda bilgisayarınıza erişebileceğini belirleyebilirsiniz. CesarFTP, ayrıca bant genişliğini sınırlama imkanı da sağlıyor.

Ozan Ali Dönmez
ozand@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir