Dosya paylaşımında farklı yöntemler

Küçük boyutlu ücretsiz yazılımlar sayesinde Windows yüklü her bilgisayarı küçük bir web sunucusuna dönüştürebilirsiniz. CHIP, dostlarınızla dosya alışverişinde bulunmak ya da kendi web sitenizi çevrim dışı test etmek için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklıyor.

Diyelim ki, dosyalarınızı diğer kullanıcılarla bir dosya paylaşım ağında olduğundan daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde, doğrudan değiş tokuş etmek istiyorsunuz. Bu durumda en kolay çözüm, diğer bilgisayarların FTP üzerinden bilgisayarınıza erişebilmesini sağlamak. Bu işlem tehlikeli gibi görünse de, yalnızca gerekli klasörlerin belirli kullanım haklarıyla paylaşıma açılması halinde güvenli.

CesarFTP: Çok sayıda özelliğe sahip başarılı bir freeware

Bazı FTP sunucuları, içinde aradığınızı bulmanızı imkansızlaştıracak kadar çok seçenek sunuyor. Giriş düzeyi programlar ise genellikle önemli özelliklerden bazılarını eksik bırakıyor. CHIP sizin için çok iyi bir FTP sunucusu seçti.

CesarFTP kolay yapılandırılabilir FTP sunucularından biri. Program birkaç dakika içerisinde kurulsa da, kullanıcı hakları olabildiğince kesin çizgilerle belirlenebiliyor. CesarFTP’de gruplar tanımlanabildiğinden, her bir kullanıcı için hakları yeniden belirlemek gerekmiyor. Programın en büyük avantajı, yüksek performanslı sanal dosya sistemi. Diğer FTP programlarının pek çoğunda sabit diskteki dosyaları FTP istemcisinde dosya paylaşımına sunulacağı şekilde organize etmek gerekiyor. CesarFTP farklı bir yol izliyor. Kullanıcının klasör yapısını dilediğince belirleyebildiği CD yazma programlarındaki gibi; burada da FTP sunucusunun klasör yapısı şekillendirilebiliyor.

Okuma, silme ve yazma hakları her klasör için ayrıca belirlenebiliyor. Bu sayede kullanıcıların dosyalarını kaydedebileceği özel bir klasör oluşturmak ve onlara diğer tüm klasörlerde yalnızca okuma izni vermek mümkün.

Her kullanıcı yada kullanıcı grubu için “Ratios” adı verilen oran sınırlamasının uygulanıp uygulanmayacağını belirtebilirsiniz. Bu sayede kullanıcının indirebileceği dosya büyüklüğü, kendi katkısıyla sınırlanabiliyor. Değiş tokuş oranı byte cinsinden de belirlenebilir.

FTP sunucusunu en iyi şekilde kurmak

Sunucu yazılımı internetten indirin, kurun ve programı başlatın. Sunucunun kullanımı son derece basit. Geriye yalnızca, kullanıcı tanımlamak ve hakları belirlemek kalıyor.

Öncelikle kimlerin mini sunucunuza erişebileceğini belirleyin. Aslında sisteminize erişim yalnızca servis sağlayıcısından aldığınız IP adresi üzerinden gerçekleşiyor. Öncesinde herhangi birinin şans eseri FTP sunucunuza erişmesi düşük bir ihtimal. Kullanıcıların hiçbiri teoride tüm kullanıcılara bilgisayarına bağlanma imkanı tanımak istemez. Settings / Edit Users & Groups ile ayarları değiştirmelisiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir