Dosya şifreleyen ransomware, gerçek oldu!

Android'de bu uygulamayı yüklediyseniz, başınız gerçek anlamda büyük dertte demektir...

  • Zeynel A. Öztürk
Dosya şifreleyen ransomware, gerçek oldu!

Android'in ilk ransomware uygulaması (verileriniz karşısında fidye isteyen uygulama), sonunda ortaya çıktı. Şimdiye kadarki ransomware uygulamalar, kullanıcıyı kandırarak ondan para koparmaya çalışıyordu, ancak yeni ortaya çıkan Simplocker, verilerinizi gerçekten şifreliyor ve onları alıkoyuyor.

Daha önce ortaya çıkan, sözde ransomware uygulamalar, verilerinizi şifreleyecek kadar ileriye gidemiyorlardı. Örneğin Android Defender, size verilerinizi şifreleme tehdidi savuruyor, ancak sadece bir kilit ekranı gösterebiliyordu. ancak güvenlik firması ESET'in yeni ortaya çıkardığı bir tehdit, daha ciddi görünüyor.

ESET'e göre zararlı, komut ve kontrol sunucusunu bir TOR domain'inin ardında gizliyor. Zararlı araştırmacısı Robert Lipovsky, zararlının muhtemelen "konsepti kanıtlama amacı taşıdığını, Windows'taki Cryptolocker'ın yanına yaklaşmadığını" söylüyor. Zararlı, kurbanının cihazına girdiğinde SD karttaki belirli dosya türlerini arıyor ve onları şifreliyor. Ardından şifreyi çözmek için sizden fidye istiyor.

Lipovsky, Rusya kaynaklı zararlıya muhtemelen Google Play dışında rastlandığını ve zararlının şu an pek yaygın olmadığını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

şimdi fancıklar gelir android ikötüler ek bildikleri o zaten o sırada yaşlarını belli ediyorlar , bu arada telefona virüs programı yüklerseniz başınızı gelecek o zaten , hiçbir zaman bilgisayarıma dahil (bi microsoft un virüs prgoramı var) virüs programı yüklemedim ve hiç bulaşmadı , ama antivrüs programı yükleyince telefonum virüs kaynağı olmuştu , yüklemeyin virüs diye birşey olamz.

@06 Haz 2014 20:35 androidin kötülenmesinden rahatsız olman seni de fan yapıyor farkında mısın?

@07 Haz 2014 12:08 fanclık herşeyde kullanmadığın kötülemek , kullandığını hereşyde övmek oluyor. malsın.

windows phone kullanıcısıyım ama şimdi ios ve wp kullananlar lütfen android i yine her zaman ki gibi kötülemesin. isteyen istediğini kullanır sesinizi dahi çıkartmaya hakkınız yok he hadi sahibi olsaınz neysede neden sahibi olmadığınız şeyi kötülüyorsunuz ister wp kullanırım , ister ios kullanırım ister android kullanırım bundan size ne.

yüklemessiniz olur biter , ayriyetten google playda olmayan şey android i ilgilendirmez.

Google Play'da yok o yüzden android'de olduğu sayılmaz. hiç kötülemeye hakkınız yok , bu olay yakında wp ve ios tada çıkar malum öve öve bitiremediğiniz wp de sahte uygulama çıkmıştı örnek sadece siz kötülerseniz başınıza gelir hiç merak etmeyin.

google play'da yok o yüzden android'i ilgilendirmez.

Açık Bulunalı 5 Ay Kapatılalı 4 Ay Oluyor ve Yeni Paylaşılıyor :D

Google Play'da Yoksa Android'i nasıl ilgilendirir al işte

atmayın be bunu ancak Apple kullanıcısı iSheepler yükler...

nasıl ilgilendirmez ne içtiniz siz android gooleye ait diyilmi nasıl windowsa virus bulaştında mikrosoftu suçluyosunuz açık varmış diye oysa o virüsü mikrosoftun sitesindenmi indirdiniz bal gibide ilgilendirir

@07 Haz 2014 00:58 android'in marketi play store öle değilmi , orada o uygulama yoksa v sen yüklüyorsan o senin mallığındandr. markette yok ama telefondan yüklü al işte. ayriyetten apk yazmak kolay azıcık bilgiyle herkes apk yazabilir buna birşey diyemessin önemli olan play store içindeböle birşeye rastlamak çok fansınız keşke ölseniz.

@07 Haz 2014 00:58 Yalnız bu virüs Android değil kullanıcının açığını kullanıyor o yüzden ilgilendirmez.

@07 Haz 2014 00:58 Android'in açığını kullanmıyor bu uygulama. Google Play'de de yok dışarıdan indirilebiliyor. Uygulama yazmak için androidden izin alacak hali yok herkes apk yazabilir java bilgisiyle. Yani androidle alakalı bi şey değil

@07 Haz 2014 00:58 Aynen sana katılıyorum bi boktan çakmayan salaklar yükler pılay sıtorede olmayan uygulamayı örnek whatsapp plus.

Al iste androide kotu haber gelince bisey olmaz dersiniz ve iosta acik varsa tuh adam beerememis gibi laflar edersiniz anlamiyorum sizi

@07 Haz 2014 12:29 ederler yada ederiz tabi gereksiz platform bana göre. Daha paylaşımdan korkan bi playform .

Özgürlük özgürlük diye yırtınırlar Google olay harici dışarıdan niye uygulama yüklüyorsun derler :D garip bunlar ya :)

@07 Haz 2014 14:15 doğru ya sizde oda yok.

Sen de yorum yaz