WinRar ile dosya sıkıştırma

Dosyalarınızın daha az yer kaplaması için pek çok yazılım var, ancak Winrar onlardan bir adım önde.

Sıkıştırma işleminin ardından

Sıkıştırma işlemi bittiğinde dosyalarınız tek bir dosyanın içinde olacak. Şayet en iyi sıkıştırma yöntemini seçtiyseniz sıkıştırdığınız dosyanın boyutu inanılmaz derecede düşebilir, Winrar bu anlamda alanının en iyilerinden.

Not: Ancak belirtmek gerekir ki dosyaların ne tür olduğunun sıkıştırma işleminde önemli bir etkisi vardır. Örneğin bir jpg dosyası zaten sıkıştırılmış bir format olduğundan arşivlediğinizde boyutu çok değişmeyecektir. Burada arşivlemek istediğiniz dosyanın yapısı kilit rol oynar.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

winrar dan hiç memnun değilim bazen dosyayı sıkıştırmak yerine aksine boyutunu bir kaç kb arttırıyor..en iyisi winuha;bence çok başarılı bir sıkıştırma yapıyor...500 mb bir klasörü 300 mb a sıkıştırabiliyor..

7-zip aralarında en iyisi bence

Bu makalede keşke "WinRAR ile rapidshare vb. sitelere paylaşım sunmak için winRAR ile dosyaları bölmek" anlatılsaydı!!

Bence en iyisi 7-zip. Üstelik open source...

bence hepside iyi

arkadaşım sıkıştırma seçeneklerinin altında ciltlere böl var oradan belirlediği boyutlara göre böle biliyor mesela 3.5'' disket 700mb cd dvd orada yazıyor :D walla ben de kurcalaya kurcalaya buldum :)

Winrar ayrica 7z (7-zip) formatinida destekliyor.

Yıllardır 7-zip kullanıyorum. Sıkıştırılmış dosyanın içinde değişiklik yapamamak (bir dosyayı silmek gibi) dışında hiçbir problemi yok. Hem ücretsi hem de ".7z" formatındaki ZIP ve RAR'dan çok daha yüksek performanslı bir sıkıştırma algoritması sunuyor. Boyut olarak da gayet küçük. Bence diğer programları da makalenize katmalıydınız.

lamı cimi yok arkadaşlar en iyiyisi winrar.Nerdeyse bütün sıkıltırma programlarını denedim,ama yıllardır winrar kullanıyorum:çünkü sorunsuz,işini iyi yapıyor.
İlk yorum yapan arkadaş için,winrarda dosya bölmek için sıkıştırma menüsüne gel.Sıkıştırma derecesinin atında bulunan split volume kısmından ister istediğin boyutta istersen orda hazır bulunan cd,disket vb. gibi boyutlara dosyanı partlar halinde böldürebilirsin.İnşaAllah yardımcı olmuşumdur

winrar çok yaygın fakat uharc yöntemi var ve bu winrardan daha iyi sıkıştırıyor fakat buna yer verilmemiş bu kötü :(

Aslında uygun bir zaman "En iyi sıkıştırma programı hangisi?" diye bir test yapsanız gerçekten güzel olacaktır. Böylelikle bizde en iyi sıkıştırma programını kullanmış oluruz. Fakat; yine de yapmış olduğunuz makale oldukça güzel olmuş.

Chip her zaman en iyisidir. Başka söze gerek yok.

Winrar programı çok çekirdekli işlemcileri etkin kullanamıyor.Sadece tek çekirdek üzerinden işlem yapıyor.

Evet Uharc çı ayrıntılı bir şekillde anlatılsa daha iyi olur oyunları riplemek için çok önemli ama onu da bilmiyoruz yinede tşkler chip...

7-zip kullanıyorum ve gayet memnunum.

Winrar in üstüne tanımam.Çünkü 7-zip olsun winzip olsun winuha(uharc) olsun kullanış bakımından winrar in eline su dökemezler.winrar tam bir kullanıcı dostudur.çok büyük dosyalar sıkıştırmaya gerek duymadıgım için sistemime winrar yetiyo da artiyo bile :))

Bunların yanında IZarc de var arkadaşlar ben bazı sıkıştırılmış dosyaları winrar bile açamazken bu programla açtım bilmem kullanan varmı deneyin üstelik türköe dil desteği mevcut

WinZip, WinRar, Power Archiver, PowerZIP ve en sonunda da BitZipper kullandım. Hepsini denedim ve en sonunda BitZipper'de karar kıldım. Çok kullanışlı ve hızlı, tavsiye ederim.

exe sıkıştırma konusunda 7zip'in üstüne yok ama hepsinin kendine göre bir avantajı var. ben hep 7zip kullanıyorum ve hiç sorun çıkartmadı bana.

7zip kullanıyorum. Ama Winrar'da yüklü. Bölünmüş rar dosyalarını açmak için Winrar'ı da sistemde bulunduruyorum.

winrar kadar güzel program yok

mesela 4 gb lık dosyayı 700 mbşer şekilde bölüyon (elinde dvd kalmadıysa) hepsini ayrı ayrı cdlere koymak güzel oluyor

(bunu çıkarması beklemekten sıkıluyoruz ama olsun :))

Dosya indirirken şans mıdır nedir bozuk dosya inerse hep .rar dır, hiç 7z olmaz. Winrar bende hiç geçemedi 7zipi, ne hız bakımında ne de sıkıştırma bakımından. Daha dün 512 mb lik templatelerimi winrar 206 mb yapmışken 7zip 112 b yapt.

7z WinRar'dan KAT KAT daha iyidir.En basitinden 2 Dosyayı alın birini Rarlayın dierini 7z leyin farkı görün benim 1.10 Gblık demo dosyamı 7z 180 MB yapmayı başarırken.Winrar 1.00 Gblık dosyayı 210 Mb yapabilmiştir.

@05 Nisan 2008 03:53 ben winrar da çeşit çeşit yöntem denedim ancak 2.5 gb dosyayı yine de aynı boyutta sıkıştırıyor neden olmuyor?

katı arşiv oluştura basınca gerçekten mükemmel sıkıştırıyor...

WinRAR ve Winamp programlari bilgisayarin olmazsa olmazlarindandir. Herkes 1 defa bile olsa bu programlari bilgisayarina yüklemistir. Senelerdir WinRAR kullaniyorum ve kullanacagim. Kolpa programlara gerek yok.

7 zip kullanıyorum winrardan daha hızlı ve seri..Hmde ücretsiz tavsiye ederim..

peki boyutu düşcekmi

en iyisi tabiki winrar

tabiki winrar

bende winrardan vazgeçmem

zeki mürende bizi görecek mi :)

ben video sıkıştıracaktım 2 tane toplam 520mb sıkıştırıyorum 506ya iniyor 300-400e indiremezmiyim?

daha sonra bu sıkıştırmayı nasıl kaldırıcaz acaba

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir