Kim DotCom, Skype benzeri servis açıyor

Skype görüşmelerinizin izlendiğini mi düşünüyorsunuz? Öyleyse bu yeni alternatif sizi sevindirecek!

  • Cem Şancı
Kim DotCom, MegaChat ile Skype'a rakip oluyor

Edward Snowden'in ortaya çıkardığı gizli NSA belgelerinde, Microsoft'un Skype servisinin, ABD istihbarat kurumları tarafından sıkı sıkıya takip edildiğinin ve Microsoft'un da istihabart ile işbirliği yaptığının ortaya çıkması tüm dünyada yankı bulmuştu.

Mega Upload'un kurucusu olarak tanıdığımız internet girişimcisi Kim DotCom, şimdi Mega Upload'u yasal bir Cloud servisi olan Mega'ya dönüştürmüşken, MegaChat isimli bir iletişim platformunu da hayata geçiriyor.

MegaChat aslında çoğumuza yabancı değil zira henüz yayına girmemiş olsa da Rusya'ya kaçmış olan Edward Snowden medya ile video konferans yapmak istediğinde, ABD istihbaratının sızamayacağı güvenli bir konferans sistemi olarak, Kim DotCom'un geliştirmekte olduğu bu Mega Chat servisini kullanıyordu.

Kim DotCom, şimdi uçtan uca şifrelenmiş ve izlenmesi, dinlenmesi mümkün olmayan bir video görüşme ve mesajlaşma servisi olarak Mega Chat'i Skype'a rakip olarak piyasaya süreceğini açıkladı. Tarayıcı tabanlı olarak çalışacak Mega Chat'in bu kolay kullanımı ve güvenlik önlemleri nedeniyle, büyük yaygınlık kazanacağı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Boş laf bunlar. Şifreleme sistemleri geliştirme aşamasındayken maddi destek verenler kimler? Dolayısıyla şifreleme sana ve bana. Onlara değil.

@31 Ara 2014 00:08 hadi koçum sen yandan yandan ilerle teknolojide bi halttan anladığın yok anca bordo klavyeli olur senden.

Nereye kadar bu Microsoft düşmanlığınız merak ediyorum doğrusu..

Bunuda ruslar izler. Iz birakmadan dolasmak imkansiz. Int Davranislari izlenerek en iyi gizlenen hackrer. Icin bile zaman ve hata payi dan ibarettir

@31 Ara 2014 00:42 İz bırakmak ayrı, konuşmalarının izlenip kayıt altına alınması farklı.

Microsoft'a sonuna kadar güveniyorum. Ben, güvenlik kurumlarının dijital takibine karşı değilim arkadaşım, olması gereken bu. Bilgisayar çağındayız ve bütün pislikler hep internet üzerinden yapılıyor zaten. Terörizm, çocuk tacirliği, uyuşturucu, organ mafyası vs. Benim gizlim saklım yok; olan düşünsün. Siz asıl Google ve Apple'dan poponuzu nasıl kurtaracaksınız onu düşünün. Güvenliksiz, teşhirci, bir o kadar da vurdumduymaz. Kız arkadaşım bana "Aşkım çiçek alsana" diye Android telefonundan SMS attığında, o gün Chrome tarayıcıdaki tüm reklamlar "ciceksepeti . com" içerikli olmuştu. Bu durum Apple'da da aynı... Artık Google ve Apple ürünlerini kesinlikle kullanmıyor ve Microsoft'a sonuna kadar güveniyorum. Belki 15 yıldır kullandığım MS hesabım yüzünden başıma hiçbir şey gelmedi, hesabım da kapı gibi güvenli. Bulut depolama hizmetim: OneDrive, telefon/tablet ve PC işletim sistemlerim: Windows, e-posta sağlayıcım: Microsoft, ofis uygulamalarım: MS Office, navigasyonum: Bing, arama motorum: Bing... Daha sayayım mı? Hepsi birbiriyle senkronize ve pürüzsüz bir dijital deneyim yaşıyorum. Sadece tarayıcım IE değil, o da özellik bakımından yetersiz olduğu için. Kendi taram motorlarına sahip, tam güvenlikli Maxthon Bulut Tarayıcı'yı kullanıyorum. Chromium, Safari ve FF tabanlı tarayıcılardan uzak duruyorum.

@31 Ara 2014 03:58 Gönüllü köleliğe güzel bir örnek olmuş..... Efendi bizi seviyor demek neye yarar....

@31 Ara 2014 03:58 Elinde 2 tane MS sertifikası var diye bu kadar kör olmamalı insan... Navigasyonum Bing ne ya... İGO, Sygic, HERE, Google maps, Yandex maps vs. vs. say say bitmiyor navigasyonları ama içlerinde Bing diye bir kelime geçmiyor... Unutma, milyonlarca kişi ve kurumun kullandığı Açık Kaynak dünyası, microsoftun kullanıcılarından gizlice bilgi çaldığı için ortaya çıktı ve büyüdü.... İnsanların bilgilerini çalma işini dünyaya ilk yayan firma Microsofttur. Google ve Apple, sonradan çıkan boynuz kulağı geçer örneğidir......

İzlense bey izlenmese ney sanki dünyayı kurtaracaz sanki olumsuzluğu bulduk.altı ustu sevgilimizle konuşuyoruz en fazla

Ya he x uygulama guvenliğinizi tehdit ediyo biz guvenlisini yaptık Boş laf yapma git adam gibi yeni bi fikirle gel

@31 Ara 2014 07:29 sende anca millete çamur atarsın. şifreleme nin ne olduğunu uçtan uca şifreleme mantığının nasıl çalıştığını ve microsoftun nsa ya bilgi verdiğini bilmeden atıp tutamamaya devam et.

İnsanları kendilerine bağımlılar olarak gören firmalara alternatif üretmek her daim desteklenmelidir....

Helal olsun. Sabırsızlıkla bekliyoruz...

Sen de yorum yaz