Download hızı 2 kat artıyor!

İnternet hızı nasıl bedavaya iki kat artar? İşte dünya devi Google'ın yeni projesinden detaylar...

Google'dan yeni protokol
Google Chrome ile yapılan testlerde yüzde 55 fark var

Google geliştirdiği yeni bir protokol ile internet hızını iki katına çıkarmayı planlıyor. SPDY (Speedy diye okunuyor) adı verilen protokolün ilk amacı çoklu yayınlarda, http üstbilgilerinde ve önceliklendirme isteklerinde hız artışı sağlamak. İkincil amaç ise yıllardır kullanıcıya hizmet eden "http" yi geliştirip, yeni ve daha hızlı bir protokol oluşturmak.

Yeni protokolü Google'ın geliştirme bölümünün oluşturduğu prototip sunucuda deneyenler, sistemin Google Chrome ile denendiğini ve yüzde 55'e varan hız farkları gözlemlendiğini belirtiyorlar. Google ise kat edilen gelişmelere rağmen daha yapılacak çok şey olduğunu fakat bu protokolün yavaş yavaş yeni bir web yaratmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Nasıl çalışıyor? İşte işin sırrı

Uygulama ve aktarım bağı ile hız kazancı

Amaç kesinlikle yıllardır kullanıcılara büyük emek veren "http" sisteminin ortadan kaldırılması değil, güncellenmesi. Yeni protokol, basitçe anlatmak gerekirse, http'nin uygulama katmanı (Application Layer) ile TCP iletim katmanı (Transport Layer) arasında bir bağ kurarak çalışıyor.

SPDY şimdiki http metotlarını ve semantiklerini kullansa da özellikle bağlantı yönetimi ve transfer formatlarında yaptığı değişikliklerle hız farkı sağlıyor.

Her ne kadar Google'ın amacı daha hızlı bir Web olsa da yepyeni bir JavaScriptle çıkardığı Google Chrome ile birlikte yavaş yavaş kendilerine ait bir işletim sistemi hazırlıklarına başladıklarını da söyleyebiliriz. Bakalım rakipleri bu hamleye nasıl cevap verecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

google'ı tutabilene aşk olsun. Adamlar sürekli bir şey geliştirme çabasında. Ne güzel.

ne varsa google da var bide işletim sistemi çıkarırlarsa tamam

yürü be Google..herşeyin tozunu attırıyo mübarek..işletim sistemin de çıksa tadından yenmez..

telekomda 2 kat azaltır artık hızı

Yakında İnternet terimide ortadam kalkıcak. Direk Google ın ürettiği pc lerle bambaşka bir net ortamöı görücez. O zamana kadarda Piyasada rakip kalmıcak

Google cok seviyorum ve internete cok sey kazandirdiklarini ve kazandiracaklarini dusunuyorum. Urunlerini kullaniyorum destek olmaya calisiyorum.

"Yeni protokol, basitçe anlatmak gerekirse, http'nin uygulama katmanı (Application Layer) ile TCP iletim katmanı (Transport Layer) arasında bir bağ kurarak çalışıyor."

Basitçe anlatımı tartışılır.. =)

hadi hayırlısı

Şu dünyada teknolojinin gelişmesini canla başla sağlayan iki firma var: biri Google diğeride Microsoft. Diğerleri hâlâ yatmaya devam etsin.

Download terimi genelde (text yada binary) dosya indirme için kullanılır. Konuda ise Hyper Text denilen dosya biçimi ele alınmış. Her ne kadar ikisi de bir şekilde download edilme yöntemi kullanıyorsa da, aslında web sayfası erişimindeki hız artışı anlatılmış.

"Download hızı 2 kat artıyor!" başlığı bu durumda hatalı değil mi?

Google burada choremin reklamını yapmaya çalışıyo elleam :)

walla helal olsun ne diyem adamlar çalışıyor,çabalıyor yapyor kardeşim.Bizim millet uyumaya devam ederse biz tarih sahnesinden silineceğiz.Allah Korusun inşallah böyle şey olmaz.İnşallah bizim prgramcılarımızdan da yeni icatlar yeni yazılımlar çıkar sabırsızlıkla bekliyorum bu çalışmaları.Lütfen arkadaşlar tüketmekten daha çok üretin.Şunu unutmayın "Üreten toplum dünyaya yön verir"

en kısa zamnda olur ıns

gecikmiş bir hamle. bunu daha çok özgür yazılımcılardan beklerdim doğrusu

evet başlık hatalı bence de

Bu ülkede kaliteli programcıların anası ağlıyor. Adamların tek derdi sömürmek. Benim gibi çoğu programcının bu durumdan midesi bulanmış ve mesleğinden soğumuş durumda. İnsanlık dışı çalışma ortam ve saatleri, haketmediğimiz ücretler, halk arasında uzaylıymış gibi görülmemiz vs. vs. daha birçok olay. Bunlar değişmeden bu ülkede bir cacık olmaz. Piyasada kendini iyi diye niteliyen ve üst mevkilerde bulunan insanlar, aslında potansiyelin onda biri bile değil. Onları 100'e katlayacak insanlar var, ama bu insanlar olanak bulamıyor bir türlü. Anlayın artık gerisini.

daha hala başlığı değiştirmemenize hayret ediyorum

Aslında download hızının 2 kat arttığı söz konusu bile değil kiş bu zaten internet hızınıza bağlıdır.Zaten FlashGET 2.0 kullananlar bilir mesela ben şu anda 5 sekme açık halde İexplorer da dolaşırken FlashGET 2.0 da 115 kb hızla 303 mb lık Windows XP SP3 indiriyor ve üstelik bir MMOPRG oyunuda oynuyorum.Merak edenler için söyleyeyim oyunun adı AirRivalS TR ve belkide şu saatler en çok lag olduğu saatler.Ben hala şaşıyorum 115 kb/sn hıza ama gerçek.FlashGET'in yüksek versiyonu olup olmadığını bilmiyorum ama bence en iyisi 2.0.Yani ne hız artıyo ne başka bir şey.Bunlar GoogleChrome nin oyunu.Aslında isteseler 500 kb/sn hızlada indirebilirler bir dosyayı(Tahminimce Google'ın kullandığı internet hızı yaklaşık 1mb/sn veya daha fazladır)

Başlık'Taki Mesajla Bu Biraz Farklı Bende 1m/Sn 200KB Dowloand Sandım:D

Haber etiğine hiç mi hiç yakışmayan bir başlık atmışsınız. Tıpkı Milliyet, Hürriyet gazetelerinde "ayda su bulundu, kuyu suyu" gibi başlıklardan ne farkı var?

Acikcasi bu haber ne hakkinda google yeni bir http portu mu yazmis? Yoksa google html etiketleri SIKISTIRIP daha hizli veri tasinmasini mi saglamis yoksa veri paketleri ilgili bir calisma yapmis boglece paketler daha hizli mi gelicek? Yoksa google 1mblik chip sayfasini daha hizli aciyor diye operadada 1mb olan ayni sayfayi 50% mi hizlandirmis? Kelime oyunlarini birakalim neticeye gelelim. Google un yaptigini anlayan varsa suraya gelsin anlatsin. Yoksa yukarda yazdigim tekniklerin hepsi kullanildi kullanilmakta ve kullanilacak.Ben bir tarafimi yirtiyorum bir sayfanin 200Kb in ustune cikmamasi icin chip 1.3mb hurriyet 1mb dan fazla 20 sayfa ac gunde ayda 600mb yalnizca tek bir internet sitesi ediyor :S

Sen de yorum yaz