Downsampling: Oyunlara sihirli dokunuş!

Downsampling terimini duymamış olabilirsiniz; ama oyunlara neler kattığına çok şaşıracaksınız...

  • Ali Güngör

Oyunlarda karşınıza çıktıysa bunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap aslında çok basit: Downsampling işlemi grafikler işlenirken kullanılan özel bir tekniktir ve amacı oyunların grafik kalitesini arttırmaktır.

PC oyunları monitörün gösterebileceğinden daha yüksek bir çözünürlüğü göstermek için kandırılır. Mesela ekran kartında grafikler 6400 x3600 çözünürlükte hesaplanır ve ekrana yine oranlanarak küçültülür. Sonuçta güçlü ekran kartlarının kaldırdığı bu işlem ile kenarlar çok daha yumuşak görünür, piksellenme olmaz ve görsel kalitesi de bariz bir şekilde artar. Bir nevi anti-aliasing benzeri etki elde edilir ama sonuçlar çok daha iyidir.

Ancak her oyunda aynı sonuçlar elde edilemez. İşletim sistemi, ekran kartı, oyunun kendisi bunda rol oynar. Bunun en başarılı örnekleri arasında Unreal Engine III kullanan Mass Effect II'deki kullanımı verilebilir.

Galerimizde downsampling işleminin oyunlar üzerindeki etkilerini görebilirsiniz. Bu konuda sizi bilgilendirmeyi ilerleyen yazılarımızda sürdüreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Biraz daha yumuşak renklerden fazlasını göremedim,eğer resmi büyütmezseniz hiç fark göremezsiniz.

sevgli chip açıklamanız için çok teşekkür ederim bende bunu merak ediyordum acaba bu özellikten nasıl yararlanabilirim? windows 7 ultimate kullanıyorum ve bu özellikten yararlanmak için hangi ekran kartını satın almalıyım? (bendeki ekran kartı ati 4650)

ya artik oyle bir noktaya geldik ki notebookumun pixellerine kadar egilip bakiyorum bu ne ya !! chip uzerine alinmasinda artik biktim ben gta4 ü bilmem kac ay sonra oynuyorum ps3 den ? xbox dan ? bazi oyunlar cikmiyor bile pc ye ? peki soru soruyorum hem pc de hem ps3 de gta4 u oynadiniz hangisi daha iyiydi ?

ps3 un parasi esittir esittir bir ekran karti parasina ? diger parcalari saymiyorum surekli yeni parca aliyorsunuz oyun icin var boyle insanlar dayaniyorlar pc deki oyun 40 dolar 30 dolar ps3 deki ayni oyun 100 dolar savasi ps3 kazancak tabiki ben yoruldum yenik dustum ps3 e ondan diyorum god of war i bile oynamak mutlu ediyor oyun nedir pixel shader lar mi fps degeri mi mutluluk mu ?

Mesela ekran kartında grafikler 6400 x3600 çözünürlükte hesaplanır ve ekrana yine oranlanarak küçültülür.

Böyle bir şey yok. Böyle bir şey varsa niye çözünürlüğü 1280x1024'ten 1920x1200'e çıkarınca oyun performansı %50 civarında düşüyor? Niye ekran kartlarının en yüksek çözünürlük çıkışı 2560x1600?

Sen de yorum yaz