Drone sahipleri için tarihi bir karar!

Herkesin kafasına estiği gibi drone uçurabildiği günler, görünüşe göre sona ermek üzere!

  • Levent Öztürk
Drone düzenlemeleri ABD'de işleme konuldu...

ABD'de yaşayan ve bir drone'a sahip olan veya satın almak isteyen kişilerin, FAA (Federal Havacılık Kurumu) kaydını yapana kadar uçuş yapmaları yasaklanıyor. Drone üreticileri ve devlet görevlilerinden oluşan özel bir ekip, birkaç hafta önce FAA'ye bir öneride bulunmuşlardı ve şimdi de 21 Aralık tarihinden itibaren bu öneri federal kanuna dönüşüyor.

Bu kanun, tüketici seviyesi drone'ların veya FAA'nın tanımıyla küçük insansız hava aracı sistemlerinin (UAS veya İHA) düzenlemeleri için büyük bir adım olarak karşımıza çıkmakta. Bu düzenlemeler, teknolojinin popülerliği ve ulaşılabilirliği sebebiyle bir süredir konuşulmaktaydı.

20 Ocak 2016 tarihine kadar kayıtlar ücretsiz olacak ancak bu tarihin ardından 5 dolar kayıt ücreti alınacak. Bu bedel, 250 gram ağırlığından 25 kg ağırlığına kadar bütün İHA'ları içermekte. Her üç yılda bir kaydın yenilenmesi gerekiyor ve yenileme işlemi sırasında da 5 dolar ödenmesi gerekecek.

Drone sahiplerinin, tanımlama amacı ile sahip oldukları her drone üzerine, kayda özel FAA numarasını yazmaları gerekiyor. Ayrıca kağıt üzerine yazdırılmış veya dijital olarak hazırlanmış bir belgenin de varlığı gerekecek.

Kayıtsız bir drone uçurmak, kişileri kanunen suçlu durumda bırakıyor ancak diğer yönden nasıl bir korunma sağladığı belli değil. Kayıtlı bir İHA'nın vurularak düşürülmesine karşı nasıl bir koruma sağlandığı buradaki en büyük merak noktası.

Önümüzdeki yıl Amazon ve benzeri hizmetlerin ürün dağıtımı için uçuşa başlamaları hakkında ise kanunda henüz bir karar yok ancak ilerleyen zamanlarda bu konuya da açıklık getirilecek. FAA'nın sık sorulan sorular sayfasında şöyle deniliyor: "Yeni sistem henüz iş amaçlı İHA kullanımlarının kayıtlarını desteklemiyor. Gelecekte dahil edilecektir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

@17 Aralık 2015 21:10 millet te sapıklık-paparazilik yapmak için yada yasak yerlerde izinsiz uçmak için kullanmasın Eğlenecek daha düzgün yollar bulabilirsin genç adam

@17 Aralık 2015 21:10 baska insanlarin ozgurluklerini ve haklarini kisitlamadigin surece ozgursun bilader. Boyle seylere artik duzenleme gelmesi gerekiyor. Egitimsiz kisilerin benim kafamin uzerinde bu kadar guclu aletleri ucurmalarini istemiyorum acikcasi. Bu bir hobi olmaktan cikti artik herkes elinde drone la gezer hale geldi. Duzenleme sart.

@17 Aralık 2015 21:10 Sen kalk drone ile havalimanı sahası içinde, iniş/kalkış yapan uçakları taciz et veya git adamın özel mülkü içinde komşunun evini dikizle ya da kız öğrenci yurdunun penceresinden milleti drone kameranla taciz et.. bunun adı eğlence olsun. Top, tüfek ne varsa girişirim ben ona.. bu da benim eğlencem olur. ;)

@17 Aralık 2015 21:10 eğer başkalarının özgürlüğüne ve güvenliğine zarar veriyorsa elbet bunun önlemi alınacak. Toplumda güvenlik ihtiyacı eğlence ihtiyacından çok önce gelir. Hatta bana kalırsa bir drone başkasının özel mülk vs. gibi kasten tacizlerde bulunduysa drone'nun sahibine direk ceza verilmeli...

@Metinolmetin kurunun yanında yaş yanıyor

Bravo @Metinolmetin ve Ziyaretçiler 23:28 +22.35, bizde kuralsız ve ehliyetsiz ellerce kullanılan Dronelere karşıyız! Mart ayında ve global ısınma ile mevsimlerde içiçe girdi zaten Nisan sonuna kadar, tepemizde vız vız dolaşan Dronelerin uçuşu yasal sınırlanmalıdır diyoruz. Özel yaşama saygı lütfen, İnsan Hayvan fark yapmaz. Bizi çekip Youtube'a yüklemek insan onuru ve hayvan hakları ile bağdaşmaz! ==Kötü Kedi Şerafettin==

@17 Aralık 2015 22:35 Çok doğru drone'u bir röntgen aracı olarak görüyorlar.Geçenlerde kız yurdunu dikizlerken yakalanıp hapse atılan sapık gibi...

o zaman cep telefonları ve kamera ve tüm kayıt cihazlarına da engel getirelim hepsinde suç işleme sapıklık yapma olasılığı var . izinsiz bilgi toplayan firmalara kılıfına uyduranlara apple google ms gibi bir şey denmiyor .

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play