Drone'ları vurmak suç olabilir mi?

Tepenizde uçan bir drone'u vurmak, sizce suç olabilir mi? Bu adam vurdu; sonrasında ise...

  • Levent Öztürk
Drone'ları vurmak suç olabilir mi?

Kentucky'de gerçekleşen bir olayda William Merideth, evinin üstünde uçan bir drone'u vurmaktan dolayı yargılanıyordu. Merideth'in söylediğine göre kendisi, drone'un bahçede güneşlenmekte olan 16 yaşındaki kızını izlediğini düşünmekteydi ve bu yüzden pompalı tüfeği ile drone'u vurmuştu. Bu olayın ardından da nedensiz tehlikeye sebep olmak suçundan tutuklanmıştı.

Şimdi ise Kentucky'deki mahkeme, Merideth'in suçlu olmadığı kararına ulaşmış durumda. Bullitt County Bölge Mahkemesi Yargıcı Rebecca Ward, yaptığı açıklama ile Merideth'in bütün suçlamalardan aklandığını duyurdu. Drone'un sahibi David Boggs, cihazın Merideth'in söylediğinden daha yüksek irtifada olduğunu gösteren uçuş verileri sunmuş durumda ancak yargıç, bu veriyi kabul etmedi. Bunun sebebi, drone'un ağaç sınırının altında uçtuğunu belirten görgü tanıklarının bulunması. Başka bir deyiş ile drone'un uçuşu, Merideth'in mahremiyetine karşı bir saldırı olarak kabul edildi.

Ancak amatör dronların uçuşları, sadece sivillerin rahatsız olmalarına sebep olmuyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde havayolları pilotlarının kalkış ve iniş anında drone'lar ile yakın uçuş yapma oranları da artış göstermişti. Geçtiğimiz yaz mevsiminde de Kaliforniya orman yangınlarının üzerinde fotoğraf çekme amacı ile uçan amatör drone'lar, yangını söndürmeye çalışan helikopterlerin uçuşunu engellemekle suçlanmıştı. Bu drone'ların sahiplerinin bulunmasını sağlayan kişiler için halen 75.000 dolar ödül sunuluyor.

Şu anda drone tartışmaları çok büyümüş olmasa da, Amazon ve diğer satıcıların kendi teslim drone'larını uçurmaya başlamaları ile beraber durum karışabilir. Bu noktadan itibaren, üzerinizden geçen drone'ların sizi mi izlediğini, yoksa komşunuza teslimat mı yaptığını anlamak çok kolay olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Drone'ları silah olarak kullanırsanız, vururlar tabii ki! Burada mesele kötü amaçlar ile kullanılan bir drone'un düşürülmesi değil, iyi amaçlar ile kullanıldığı iddia edilen bir drone'un düşürülmesidir. Diğer taraftan ağaç seviyesinde uçuyor diye de bir drone düşürülemez ve bu aynı zamanda çok tehlikeli. Önemli olan drone'un kızın penceresine olan yakınlığıdır. İnsanların bahçelerinde drone uçurma hakkı var. Rahatsız olanlar da perdelerini kapatmalılar! Tabii ki olayın öncesine de bakmak lazım..

@cleverman Kiz evin icinde degil, kendi bahcesinde gunesleniyor yaziyor yazida. Okurken beynini kullan, baska yerlerinle okuma

o adam halk için tehdit olduğundan cezalandırılmalı...

@GORT Amerikan kanunlari bizimki gibi light degildir. Polis bile olsa evine izinsiz gireni vururlar orada. Bizde evine giren hirsiza sokunsan suc. Ne isi var o drone un adamin bahcesinde. Belki kizinin goruntulerini internet uzerinden pazarliyacak? Senin esin, kizin bahcede iken herifin birinin senin bahcende drone ucurmasi hosuna gider galiba.

@02 Kasım 2015 21:30 dron adamın bahçesinde değilmiş ki... kendi bahçesinde uçururken yan komşu vuruyor... yarın öbürgün komşularınıda vurur o adam...

En çabuğundan Türkiye'de bu konuda bir yasal düzenleme çıkarılmalı.

Google Glass gibi drone larda yasaklanacak....

@02 Kasım 2015 16:11 O iş biraz zor.O zaman model uçaklar vb.nin de yasaklanması gerekir ki bu saçma olur.

@02 Kasım 2015 16:11 Google Glass yasaklanmadı uydurmayın... dronelar niye yasaklansın saçmalama...

mahkeme drone irtifa verisini kabul etmemesinin bir diğer sebebi de şu olabilir: adamın shotgun ile drone`u vurabilmesi. çünkü shotgun silahların menzilleri çok kısadır öyle ki; vurulan drone`un anca yere çok yakın uçması geriyor. yani bahsi geçen drone aracı verilerdeki gibi yüksekte uçsaydı adam o silahla drone aracını vurabilmesine imkan yoktu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play