DSMC: Geleneksel DSLR'lar tarih mi oluyor?

Geleneksel DSLR kameraları unutun; fotoğrafta devrim yaratacak DSMC kameralara merhaba deyin...

  • Selim Öztürk

Anı yakalama anlayışını baştan aşağı değiştirmeye hazırlanan RED firmasının yeni kamerası, kamera sistemleri için de bir dönüm noktası olabilir.

RED, Digital Still & Motion Camera(DSMC) olarak tanımladığı yeni kamera sistemiyle ilgili detayları su yüzüne çıkardı. DSMC'nin pek çok varyasyonla kullanılabildiğini ifade eden şirketin CEO'su Jim Jannard, DSMC'nin istenildiğinde bir sinema kamerasına ya da bir DSLR'ye çevrilebileceğini belirtti.

Scarlet ve daha pahalı olan EPIC isminde iki farklı "beyin"den birini seçebilen kullanıcılar, bu beyinlere ekleyecekleri parçalarla yüzbinlerce farklı konfigürasyon oluşturabiliyor. Bu sayede beyinler, isteğe göre hem bir DSLR'ye, hem de yüksek çözünürlüklü bir video kameraya temel oluşturabiliyor.

Açıklanan spesifikasyonlar ise şöyle: 2/3 inç'ten başlayan ve 6x17cm'ye kadar uzanan sensör ebatları ve 4.9 MP'den 261MP'e kadar uzanan resim çözünürlüğü...

Fiyatlar ve bulunabilirlik...

2010 yılında piyasada olması beklenen DSCM kameraların fiyatları ise, farklı beyin ve konfigürasyon seçeneklerine göre değişiyor. Özetlemek gerekirse, Scarlet sistemleri 2.500 Dolardan başlayacak ve 12.000 Dolara kadar uzanabilecek. Epic sistemleri ise 28.000 Dolardan başlayarak 55.000 Dolara kadar çıkabilecek. Tabi zaman içerisinde piyasaya sürülecek yeni aparatlarla bu fiyat aralıklarında değişiklikler yaşanabilecek.

CHIP Online yorumu:
Son zamanlarda yüksek çözünürlükte video da çekebilen DSLR modelleriyle karşılaşmış olsak da, RED'in DSCM sistemleri çok farklı görünüyor. Bu sistemlerde kullanıcı, ne istediğine baştan sona kendisi karar verebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ilginç bir ürün

261MP resim çözünürlüğü vaybe

RED profesyonel kamera üreticisidir yani bu alet DSLR segmentinde değil profesyonel kameralar segmentinde yer alıyor. Fotoğraf çekeiblme özelliği bunu DSLRların rakibi yapamaz yaparsa da zaten fiyatı yüzbinlerce dolar olacağı için buna rekabet denemez.

winsows 261 mp herhalde 3 4 saatte acarr

55.000 dolar
O paraya ev alırsın :) Tabi elbette o ürünün hitap edeceği kesimin farkındayım.

geleneksel dslr ne kardeşim? buraya her kesimden insan giriyor, ben bir şey anlamadım yazınızdan. ayrıca bu alete para verip kendimi sıkıntıya sokmam. param yok kafam rahat :))

Sen de yorum yaz