DuckDuckGo'nun trafiği neden patladı?

Google gibi devler dururken, adını bile pek duymadığımız bu arama motorunun trafiği neden arttı?

DuckDuckGo'nun trafiği Prism sayesinde katlandı!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın izleme programı Prism, izinizi belli etmeden arama yapmanıza izin veren DuckDuckGo'da yapılan aramaların rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu.

DuckDuckGo'nun kendi trafik analizine göre 13 Haziran'da yapılan arama sayısı, bir önceki haftaya göre yüzde 25 artarak 2.40 milyona ulaştı. Arama trendine bakılacak olursak bu sayı daha da artacak.

Kullanıcılarını izlemediğini iddia eden DuckDuckGo, arama sonuçlarında reklam gösterse de bunlar diğer önde gelen arama motorlarındaki gibi kişiye özel değiller.

ABD'nin Google, Facebook gibi internet devleri üzerinden kullanıcıları izlediği iddiası, çok da şaşırtıcı olmayan bir biçimde bazı kullanıcıları anonim alternatiflere yönlendirmiş görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bizde Phorm varken NSA niye uğraşssın ki...

@16 Haz 2013 14:29 NSA ve turkiye ne alaka

@16 Haz 2013 15:01 Zeka ile alakalı

Şüphe duyanlara söyleyeyim, Gizlilik Politikası çok sade ve açıkça belirtilmiş, hiçbir bilgiyi kayıt etmediklerini. Eğer bu bilgileri kayıt ettikleri tespit edilirse, şirkete çok ağır hukuki cezalar verilir, ki tespit edilmesi çok da zor bir şey değil, olsaydı zaten Google, Bing veya Yahoo tarafından bulunurdu. Böyle bir şeye kalkışmaya cesaret edebileceklerini sanmıyorum, hadi kalkıştılar diyelim, Google gibi annenizin kızlık soyadına kadar araştıramazlar, o kadar gelirleri yok çünkü.

@16 Haz 2013 14:33 Biri geliri yok mu dedi?

@16 Haz 2013 22:58 Google'ın ne kadar zengin bir şirket olduğunun farkında değilsin galiba. O kadar zengin değiller evet

googleın yakında biteceğinin habercisi. kimse bu dururken kişisel bilgileri çalan googleı kullanmaz heralde. biraz daha geliştirilsin de biz de geçelim

@16 Haz 2013 17:03 ezik Apple kullanıcısı ergen Google hiç bir şekilde bilgi toplamıyor bilgi toplayan Microsoft, Apple ve HTC'dir...

Ulan ne önemli bilgileriniz varmışya... Görende sanki NASA da veya Beyaz Sarayda çalışıyorsunuz sanacak. Sanki herkese sizin pc nizdeki gereksiz porno arşivlerinize ya da gereksiz şarkılarınızın peşindeymiş gibi paranoyak olmuşsunuz. Tamam pc nizde banka hesap bilgileriniz, mail bilgikleriniz vs gibi önem taşıyan şeyler olabilir ama bu kadar paranoyak olmayı gerektirecek bir durum yok. Herkes tutturmuş bir gizliliktir gidiyor, sanki bulunmaz hint kumaşı gibi kendinizi çok önemli biri gibi görüyorsunuz. Google gelsin pcimdeki herşeyi alsın hiç ama hiç umrumda değil...

@16 Haz 2013 18:31 Tipik ergen işte, herkesi kendi zannediyor.

@16 Haz 2013 18:31 şaşırmış ya

@16 Haz 2013 18:31 Bu kadar asosyal olma aç biraz kitap oku, 1984'ü hiç duymamışsındır şimdi sen...

Sevgili dostlar,adamların günde ulaştığı arama sayısı google'ın yanlış bilmiyorsam saniyede ulaştığı sayıya eşit.

Ana Sayfa Google Yerine Başka Sayfa Açılıyor Değişmiyor (Kökten Çözüm)

Sevgili Chip bunlar iddia değil. Daha önceleri komplo teorisiydi ancak İngilizler bunu ispatlayınca "gerçek" olduğu anlaşıldı. İspat diyorum dikkatinizi çekerim, iddia değil.

Bir yerden duydum, Google daha iyi sonuçlar verebilmek için bilgilerinizi ALIYOR. Çalıyor falan değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir