Duke Nukem'deki bu oyun modu çok tartışılacak

Bu oyun daha çıkmadan ortalığı fena karıştırdı. Nedeni aşırıya kaçan cinsellik ve oyundaki kadınlar!

  • Zeynel A. Öztürk
Duke Nukem'deki bu oyun modu çok tartışılacak!
Duke Nukem Forever, eskisinden hiç bir şey kaybetmemişe benziyor

Duke Nukem Forever'da kadınları zorla alıkoyup kaçmak istediklerinde tokatlamanız gerekmesi, bazı oyuncuların ve kadın haklarını savunan grupların tepkisini çekti.

Oyunun 1996'da çıkan sürümü Duke Nukem 3D, 3.5 milyon kopya satmış ve video oyunları dünyasında değişime yol açmıştı. Oyunda kadınlar striptizci ve fahişe olarak gösteriliyordu. Oyunun son sürümünde ise cinsiyetçilik bir seviye daha ileri taşınıyor. Oyunda bulunan tartışmalı 'Capture the Babe' (bebeği yakala) modunda taşıdığınız kız kaçmaya çalıştıkça bir düğmeye basarak onu tokatlıyorsunuz.

FoxNews.com'dan Kadın Medya Merkezi başkan yardımcısı Jamia Wilson, konu hakkında şunları söylüyor: '(Oyun) önceden saldırgandı ancak şimdi daha da kötü.' 'Bu bayan tasvirleri, özellikle genç yaştaki kızlar için çok zararlı.'

Gamehelper.com'dan editör Duke Ferris ise cinsiyetçiliğin Duke Nukem Forever'ın dahili bir parçası olduğunu söylüyor: 'Kadının nesneleştirilmesi oyunun anlamı.' Duke Nukem Forever'ın 14 Haziran'da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Altı üstü oyun bu kadar takmamak lazım.

Sanki her şeyleri mükemmel bir bu oyun etkiliyor genç kızları. Genç kızlar da kesin Duke Nukem oynar zaten. 15 yaşında hamile kalıyorlar daha ne kötü etkileyecek.

Wayy bee enteresan bir buluş.

ne dıyebılırımkı uzelerek soyluyorum evet hepmızı netıcede bır kadın buyuttu ama pıysada kadınların ne hale geldıgınıde bıraz sosyal olan herkes bılıyor

Sonuçta oyun bu. Zaten +18 ibaresi de var. Etkilenecek olan da oynamasın
arkadaş 15 senedir bekliyoruz

kişisel gelişimini tamamlamamış kişiler oynamamalı

bütun oyunlarda milyonlarca erkek öldurulur laf olmaz,1 kadın tokatlanınca olay olur, Ben eşitlik yanlısı olarak kadınada erkekle aynı oranda siddet uygulanabilir diyorum( oyunda ama,Gerçekte asla bir kadına,Bir Insana şiddet Uygulanamaz)

Umarım satmaz da bu şekilde senaryo kuran adamlar işi bırakıp başka işlerle uğraşır. Oyunun etkisinde kalacak bir çok çocuk olacaktır.

eğer resim bu oyuna it ise artık oyunluktan çıkmış cinsel yetenekleri test edip geçirme mekanına dönmüş. hiç bir anlamı yok oyunun daha çok kendi kontrolünü kaybeden insanın dışarı çıkmasına sebebiyet verecektir.

Oynamasınlar alla alla.

sonraki versiyonlarında tecavüz nedir nasıl yapılır dersi verirler...

bas tokatı,bas tokatı anlasın kimin playerine karşı gelio :D

artık 8-10 yaşında çocuk doğuran küçük kızlarıda bu oyunu oynatıp eğitirsiniz... +18 ibaresini görmezden gelirsiniz... oyun sapık yetişkinlere yönelik...

televizyon da yayınlanan programlardan şikayet ederler kumanda ellerinde değiştirmeyip izlemeye devam ederler...
bu da onun gibi bişey almasınlar... illa alın diye kafalarına silah dayamıyoruz ya
gitsin farmville oynasınlar

sanki adamlar oyunu genç kızlara zorla oynatacak oynamasınlar.
oyun zaten +18

niye gocunuyorsunuzki hem o kadar modernite özgürlük özgürlük diyosunuz alın size öodern hayat herkes özgür karıyıda zatederler kızıda yaaa demekki özgürlükle modeernlik olmazmış modeernlik ilim ve fen ile olurmuş

odunlarda adam öldürmek sorun değil ama kadınlara tecavüz etmek sorun? neden ki? ortada gerçek birşey de yok?

Sosyal içerikli bir oyun. Her eve lazım.

Eğer Jamia Wilson kadının nesneleştirilmesinden şikayetçi ise, Mtv`deki video kliplere ne demeli?

Jamia Wilson mod yapıverirler yengeye , onuda tokatlarız:)

Şaşırmadım aslında bu oyunun geleneği gibi bir şey olmuş durumda . duke nukem 3d de striptizci kızlara para verip "shake it baby" nin akabinde goğüslerini açıyorlardı, hatta bir bölümün adı da red light district idi. Oyundaki kadın karakterler hep striptizci ya da fahişeydi.

Siddet nasil hayatin gercegi ise - seksin her turlusu, uyusturucu, alkol, sigara vs. de hayatin gercegidir. Duke Nukem oyunlarin tamamen ozgurlesmesini saglamis, open world oyunlarin onunu acmistir.
Sonuna kadar destekliyorum. Oyunlarda kadin, erkek, istedigimiz karakteri yaratabilmeli.. kendi evimizde oturabilmeli - sokaklarda arabalar, insanlar olmali, istedigimizi yapabilmeli, istedigimiz sekilde konusabilmeliyiz. Gerekirse eve kadin - erkek arkadaslarimizi getirebilmeli ve istedigimiz fantezileri gerceklestirebilmeliyiz...
Sene olmus 2011 - hala ayni hikaye - terane.. Oyunlar zararli da zararli.. Ozgurlesin artik - oyun 18+ satiliyor.. Resit insanlar herseyi yapmaya ozgurdurler....
Bir de tabi akademik arastirmalar ve ikilem tartismalari var...
* Pornografinin ve fahiseligin serbest oldugu ulkelerdeki tecavuz oranlari bunlarin yasak oldugu ulkelerdeki oranlardan dusuk mudur - yuksek midir?
* Oyunlarda siddet ile siddet istegini tatmin etmis bir nesil gercek hayatta siddet uygulamaya egilimli mi olur - yoksa siddet egilimini tatmin edememis bir toplum bunu gercek hayatta siddete bol bol basvurur mu?

- Sahsi fikrim... Bati toplumlarinda bol bol siddet ve seks egilimli suclari goruyoruz - duyuyoruz.. Ama dogu toplumlari da az kalmiyor bence - tek fark hersey kapali kapilar ardinda yapiliyor.. Kadina kocalari evde istedigi siddeti uyguluyor, istedigi fanteziyi yapiyor - kimsenin ruhu duymuyor, duysa da kocasidir - hakkidir diyor....

Neyse - yukaridaki ikilemler hakkinda okuyucular fikirlerini paylasirlarsa cok sevinirim... Kendi capimizda bir anket vs. yapmis oluruz.. Kim ne der - yazin ozgurce..

Sen de yorum yaz