Dün yaşananların verdiği büyük tahribat

Yaşanan Google vukuatı kısa süren küçük bir sorun gibi görünebilir. Ama bakın nasıl sonuçlar doğurdu

Dün yaşananların verdiği büyük tahribat

Google'ın dün yaşadığı ve arama sonuçlarında listelenen tüm sitelerin "zararlı site" olarak damga yemesine neden olan sorundan burada bahsetmiştik. Belki bazılarınız çok da farkında olmayabilirsiniz; ama internet trafiğinin çok büyük bir kısmı Google üzerinden dönüyor. Sadece CHIP Online'a bile Google'a "CHIP", "CHIP Online", "chip.com.tr" ya da benzeri anahtar kelimeler girerek ulaşan kullanıcı sayısı son derece fazla. Buna bir de belli bir konuda arama yaparken bir siteye girmek isteyenler eklendiğinde, rakam akıl almaz boyutlara ulaşabiliyor.

Bizim dün yaşanan sorundan nasıl etkilendiğimizi anlatmak bile, küçük ve 1 saatte çözülmüş gibi görünen bir sorunun aslında ne kadar büyük sonuçlar doğurduğunu anlamak için yeterli. Sorunun yaşandığı zaman diliminde, CHIP Online'da bulunan ziyaretçi sayısı, normalin neredeyse yüzde 50 altındaydı. Aynı sorunu CNN, BBC ya da Times gibi global sitelerin de yaşadığını ve bu rakamların o sitelerde hangi boyutlara ulaştığını varın siz düşünün.

Daha da kötüsü, gerek CHIP Online ve gerek diğer tüm siteler, durduk yere "zararlı site" damgasını yemiş oldu. Arama sırasında ilk defa gördüğü bir siteye, sırf Google zararlı site diyor diye girmeyenler mutlaka olmuştur. Ve ne yazık ki bazı siteler, yeni bir arama sırasında karşısına çıkana kadar, kullanıcı gözünde zararlı site olarak kalmaya devam edecektir. Bundan daha kötü bir reklam herhalde olamaz...

Buradaki amacım Google'ı eleştirmek değil, aksine ne kadar büyük bir yapı olduğunu anlatmaya çalışmak; böylesine büyük bir yapıda ortaya çıkan ve küçük görünen bir sorunun bile ne kadar devasa sonuçlar doğurabildiğini göstermek... Sonuçta hata 1 saat kadar devam etti ve hızlı sayılabilecek bir biçimde ortadan kaldırıldı. Ama bu bile, Google'ın çok büyük olan prestijini bir hayli sarstı. Şimdi kimse Google kullanmayacak mı? Tabii ki herkes kullanmaya devam edecek. Her ne kadar, birçok yabancı forumda "Artık farklı bir arama motorunu kullanacağım" tarzı yorumlar bulunsa da, Google yine internet trafiğine yön vermeyi sürdürecek. Sunduğu hizmetle de zaten bunu hak ediyor. Bize ise, bu sorunun burada kalmasını ve bir daha yaşanmamasını dilemek düşüyor.

Sadece biraz daha dikkat...

Cem SİNANOĞLU
CHIP Online
Yazı İşleri Müdürü

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Konuya hiç bu açıdan bakmamıştım. Banada komik bi hata gibi gelmişti açıkçası. ama gerçekten düşününce anlaşılıyor olyaın büyüklüğü. Bencede biraz daha dikkat

o kadar kusur kadı kızındada olur :)
hizmet kalitesi bence süper, böylelikle bir kez daha anlamış olduk, hayatımızda 1 saat google olmasa halimiz nasıl oluyor :)

herşeye olmasına rağmen ayakta duran bir google var.
google i seviyorum, herkes hata yapabilir diye düşünüp öyle hareket etmek gerekir. telafi edilmiş bir hata sadece ufak kayıplar vermiş. şuan ki ziyaretçi trafiğiniz nasıl? herhangi bir düşüş varmı bunu yazsanız daha etkileyici bir istatistlik olur.

Cem SİNANOĞLU:
Sorunun giderilmesinin ardından her şey yoluna girdi bizim tarafta. Ama unutulmaması gereken, büyük trafiğin söz konusu olduğu CHIP Online gibi sitelerde, 1 saatlik kayıp bile çok fazla şey ifade edebiliyor.

Google'ı sevmemek söz konusu değil, olamaz da... Açıkçası ben de çoğu zaman Google olmasa halimiz nice olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Ama sadece arama sonuçlarının bilmemkaçıncı sayfasında çıkan ve adresi çoğu kişi tarafından bilinmeyen küçük ölçekli web siteleri için bahsettiğim "kötü reklam"ın yarası biraz uzun sürebilir; anlatmaya çalıştığım buydu.

Sonuçta Google internet trafiğine yön veren büyük bir dev. Küçük görünen bir sorun bile çok büyük sonuçlar doğurabiliyor doğal olarak. Hatasız kul tabii ki olmaz. Önemli olan, yapılan bir hatanın tekrarlanmamasıdır.

tamamen katılıyorum. googlı bende seviyorum google olmasa neyi nası bulurum bilmiyorum. ama büyük bi sitenin de daha dikkatli olması gerektiğ konusunda hemfikirim. bi sorun olmuş bitmiş gitmiş. bi daha olmasın önemli olan.

Arkadaşım,

Google bugüne kadar hizmetinizi eksiksiz verdi. Şimdi niye 1 saat boyunca bütün sonuçlarda çıkan bir hatayı bu kadar büyütüyorsunuz?

"CHIP Online gibi sitelerde, 1 saatlik kayıp bile çok fazla şey ifade edebiliyor."

Bunlar reklam kokan hareketler Mike.

Bir de özgürlüğe inanıyorsan bu yorumumu yayımla ! Yayınlamıyorsan fazlasıyla doğruyu söylediğim içindir. Hem de fazlasıyla...

Sevgili Sinaoğlu'na yürekten katılıyor ve gülmeden de geçemiyorum.Takım tutar dibi tarayıcı savunusu yapılam ülkemizde arama motoru konusunda yazılanları ülkemiz kültürel yapısı gereği hoş karşılama mümkün olsa da sunuda unutmamak gerekir;büyüklük sorumluluk ister,dünyanın dev metropllerinde 1 saat elektrik kesintisi istifa nedenidir...(New York Tokyo örneği)Google olmasaydı ne olacaktı bileşimsel süreç kaçınılmaz olarak aynı ya da farklı türevler çıkartıcaktı karşımıza google kapansa -ki dilemiyorum-aynı süreç işleyecektir her kurumun alternatıf kurumunu tarih yaratmıştır firefox un % 21.2 oranındaki başarısını 5 yıl önce varsaydığımızda deli damgası yemiştik...Biraz rasyonellik çoğu konuya yaklaşımımızı çözecektir.Saygılarımla...S.AK

Google'ın bu konuda ticari ve hukuki sorumlulugunun oldugunu düşünüyorum. Dediğini gibi gerçekten de bir web sitesiyle ilk kez karşılaşanlar o web sitesi hakkında kesinlikle olumsuz düşünüşlerdir. İlk izlenim çok önemlidir.

Windows kullanılan önemli toplantılarda mavi ekran çıkıyor ama.. Kimse vazgeçmiyor di mi?

Hiçbir yazılım hatasız değildir. Sonuçta o da bir insan yapımı, bu tarz hatalar çok seyrek de olsa çıkabilir, çok normal. Önemli oln çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması ki bu da hizmet kalitesini gösterir.

Mesela bu sayfanın belli aralıklarla otomatik refresh yapılması da Chip in bir hatası, onun yüzünden tüm yazdıklarım uçtu gitti tekrar not defterine yazıyorum oradan yapıştıracağım bakalım ne kadar sürede düzeltilecek bu hata :))

Ayrıca Chip' in google aracılığıyla bugüne kadar elde ettiği kazançların yanında 1 saatlik kaybın sözü bile olmaz böyle düşünmek gerekli ;)

CHIP Online notu:
Zaten yazıda kazançtan değil, sitelerin ziyaretçi sayılarından ve prestij kaybından bahsedilmiş. Kaldı ki, kazançtan da bahsedilebilirdi, garip kaçmazdı... Ayrıca hatanın olabileceği, önemli olanın bir daha tekrarlanmaması olduğu da altına basılarak söylenmiş. Aynı şeylerden bahsediyoruz yani.

Sayfa yenilenmesi konusundaki şikayetiniz için de teşekkür ederiz, konuyla ilgilenilecek...

evet internet cafe işletiyorum o 1 saatlik süre bana nasıl patladı bilemezsiniz internet bilgisi yarım olan müşterilerin virüslü bilgisayar olduğunu düşünerek kötülemesi hayli sinirimi bozdu.

Böyle bir hatadan dolayı kimsenin google'ı bırakacağını sanmıyorum.

01 Şubat 2009 Pazar, 07:13'e:

Kardeş biz başka yazılarmı okuduk da bu kadar kudurmuşun sen. Adam yazmış oraya Google yine internet trafiğine yön vermeyi sürdürecek. Sunduğu hizmetle de zaten bunu hak ediyor. diye. Sen hala ortalığı karıştırma peşindesin. Ayrıca ben burda reklam kokan bi şi göremedim. bence sen fazlasıyla doğru sölemiyosun. ya amacın ortalığı karıştırmak yada googlela bizim bilmediğmiz bi ilişkin var.

mike kim ki bu arada, alla alla. madem bişiler yazıyosun biraz ciddi olmaya çalış.

cem bey yazıma cevap verdiğiniz için teşekkürler. ama bunu yanlızca chip online tarafından bakmamak gerekir. Genel internet ziyaretçisi olarak bakmak gerekyor. Bu sıkıntıyı herkes yaşadı ancak telafi edildi. kurumların hatalarını basın açıklamaları gelmeden yerden yere vurmak, yapılmış olan hatayı telafi etmesine rağmen küçük düşürmek doğru anlamlı bir şey değil. benim geçen yazımda anlatmak istediğim tamamen buydu. teşekkürler.

Yaşanan bu kısa sorunun siteler için çok da kötü bir imaja sebep olacağına inanmıyorum. Ben de o sorun yaşanırken internetteydim ve ne yazdıysam hepsine "zararlı site" denildi. İki farklı tarayıcıyla denedim ikisi de aynı sonucu verdi. Sonra kendi kendime "ya bilgisayarım virüs kapmıştır (düşük ihtimal de olsa), ya da googleda kısa süreli bir sorun vardır, birkaç saate halledilir" dedim. Ve öyle de oldu. Yarım saat geçmeden sorun düzeldi. Ve ben ne sorun varken, ne de sorun geçtikten sonra herhangi bir site hakkında kötü düşüncelere girmedim. Sonuçta bu sorun bütün siteler için geçerliydi. İnternetten ve bilgisayardan anlamayan biri için hemen kötü düşünmek mümkün tabi; onlar için yapılabilecek birşey yok. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az. Kullanıcı dostu Google'ın yanındayız.

Google yazmayı deneseydiniz kendisinide zararlı site olarak gösterdiğini görebilirdiniz. 01 Şubat 2009 Pazar, 07:13'ün dediği gibi 1 saatlik hata bu kadar büyütülmemeli.

Aynı sorunla dün ben de karşılaştım. Üstelik İnternete bile giremedim. Ben de Google Arama Çubuğunu sistemden kaldırdım. Ondan sonra ancak internete girebildim. Bundan sonra Google araç çubuğu kullanmayacağım. Aramamı Google ana sayfasından yapıyorum.

Hahaha saçmalamayın nolur. :( Dava açın. :D

bencede google en büyük olmayı hakediyor,yahoo yuda yabana atamayız tabi,onlarında google dan aşağı kalır yanları yok...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play