Dünden bugüne Apple logosu!

1976'daki siyah-beyaz logodan bugünün logosuna nasıl gelindi? İşte Apple logosunun hikayesi...

Dünden bugüne Apple logosu!
Apple'ın ilk logosu, zaman zaman Apple'ın 3. kurucusu olarak adlandırılan Ronald Wayne tarafından tasarlandı

Apple logosunun nasıl meydana geldiğini hiç merak ettiniz mi? İlk Apple logosu, 1976'da Ronald Wayne tarafından tasarlandı. Logo, Isaac Newton'un ağaç altında otururken kafasına doğru sarkan bir elmayı tasvir ediyordu.

Gökkuşağı logosu (1976-1998)

Yukarıda gördüğünüz ilk logo, sadece bir yıl kullanımda kaldı. Steve Jobs'ın grafik tasarımcısı Rob Janoff'u daha modern bir logo tasarlamak üzere görevlendirmesiyle şimdiye kadarki en simgesel şirket logolarından bir tanesi ortaya çıktı.

Janoff'a göre elmadaki ısırık, onu bir domatesten ayırmak içindi. Bu arada 1970'lerde kurumsal tasarımın çok daha basit olduğunu söyleyelim. Bugünlerde büyük şirketler, logolarını tekrar tasarlamak için milyon dolarlar harcayabiliyorlar.

Çok renkli Apple logosu, Steve Jobs'ın Apple 1997'deki dönüşüne dek 22 yıl kullanıldı. Yeni logoda renkli çizgiler kaldırılmış ve daha modern, farklı renklerde, tek renkli bir logo ortaya çıkarılmıştı. Ancak logonun şekli, 33 senedir aynı kaldı.

Apple'ın ilk logosu, zaman zaman Apple'ın 3. kurucusu olarak adlandırılan Ronald Wayne tarafından tasarlandı

Devamı, ikinci sayfada...

Tek renkli logo: 1998 - bugün

Tek renkli ve daha büyük bir logo tercih edildi.

Jobs, 1997'de Apple'a döndüğünde şirket para kaybı yaşıyordu. Jobs ise her zaman birşeyleri değiştirmeyi seviyordu ve Apple logo'sunun bir avantaj haline getirilebileceğini düşündü. Daha büyük logolarla deneyler yapıldı.

Ancak gökkuşağı renklerindeki büyük bir Apple logosunu bir iMac üzerine yerleştirmek, pek hoş bir görüntü ortaya çıkarmayabilirdi (örnek olarak aşağıdaki canlandırmaya bakabilirsiniz). Nispeten küçük bir gökkuşağı renkli Apple logosu kullanmak yerine, her üründe daha büyük, tek renkli logolar kullanılmaya başlandı. 1998'de başlayan bu trend, bugüne kadar sürdü.

Gökkuşağı renklerindeki büyük bir logonun kullanılması, pek hoş görünmeyebilirdi:
Tek renkli ve daha büyük bir logo tercih edildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

steve jobs bir gaydir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost