Dünya atmosferinin oksijen sızdırdığı ortaya çıktı

Bilim insanları dünyanın atmosferindeki oksijen seviyesinin azaldığını söyledi!

Dünya atmosferinin oksijen sızdırdığı ortaya çıktı

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma Dünya atmosferinin oksijen sızdırdığını ortaya koydu. Buna göre bilim insanları nedeni henüz bilinmeyen bir biçimde atmosferik oksijen düzeyinin geçtiğimiz 800 bin yıllık sürecin ardından yüzde 0.7 oranında düştüğünü kanıtladılar.

Princeton Üniversitesi'nden Daniel Stolper tarafından Gizmodo'ya yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu analizi herhangi bir beklentiden ziyade aslında bu konuya ilgi duyduğumuz için gerçekleştirdik. Oksijen oranının artıp düştüğü ya da sabit kalıp kalmadığını bilmiyorduk. Öyle görünüyor ki bu oranda çok açık bir gidişat söz konusu."

Atmosferik oksijen düzeylerinin yerkürenin tarihi boyunca dramatik değişikliklere sahne olduğu biliniyor fakat buna dair net bazı rakamlar elde etmek şimdiye kadar oldukça zordu. Dünyanın oluşumunun ilk birkaç milyar yılında atmosferimizin oksijene sahip olmadığını biliyoruz. Bu sürenin ardından evrimleşmeye başlayan siyanobakteri adlı organizmaların çoğalmasıyla gökyüzü giderek oksijenle dolmaya başladı.

Bitkilerin evrim geçirmesi ve giderek yayılmasıyla birlikte daha karmaşık hayvanların yaşamını destekleyebilecek düzeyde oksijen oluşumu gerçekleşti.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Evrim de nedir yae. Allahın işi allahın emri desek olmazmı.

@30 Eylül 2016 22:25 EVRİM: Birdenbire olmayan, zaman içinde ve doğal biçimde, kendiliğinden ve sürekli olarak, evre evre olan gelişim, ağır ağır ve kendiliğinden olan niteliksel ve niceliksel değişme süreci. (Dünyadaki ırklar gibi; Eğer Adem ile Havva beyaz ise zenciler nerden geldi, çinlilerin gözü neden çekik, araplar sıcağa neden dayanıklı. Bunlar bulunduğun çevre şartlarına göre evrimsel gelişimdir.) Ama siz evrimi hala şirk olarak anlıyorsunuz.

@30 Eylül 2016 22:25 Allah nasıl seni ufacık bir damladan yavaş yavaş gelişerek anne karnında oluşmanı sağlıyorsa. Dünyanın ve canlıların oluşumunuda bu düzen içinde yavaş yavaş yapmış olamazmı. Adem ile Havva aslında bir ruhtur. Bunları ilk canlıların içine koymuş ve bu süreci geliştirmeye kadir olamaz mı? Allah etrafına bak herşeyi bir düzen içinde bize sunmuştur. Birden yarattığı evrenimizin başlangıcıdır.

@30 Eylül 2016 22:25 cehalete giriş vol. 1

@30 Eylül 2016 22:25 olmaz kardeşim.. herşeyin kendine göre bir niteliği var.. herşeyi Allah istedi demek insanoğlunun tembelliğindendir.

Bitkiler de mi evrim geçiriyormuş.

800 bin yil daha 0.7 sizdirsa birsey olmaz :))

Yani sonuç ? Oksijensizlikten ölecek mi canlılar ilerde.

@01 Ekim 2016 14:14 dünyada kimyasal kirlilik arttıkça ormanlar çayırlar azaldıkça deniz biyo canlılalı kirlilikten öldükçe dünya yaşanmaz hale gelecek.bunu yapanda insan oğlu . dünyanın bir özelliğide kendini bir şekilde temizlemesi ama insan daha çabuk kirletiyor

Elbette Allah'in isi fakat evrimde bir gercek . Canlilarin kendilerini git gide gelistirmeleri gibi bakilmali olaya .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir