Dünya, Ay'dan böyle görünüyor!

Dünya'nın Ay üzerinde nasıl doğduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte müthiş bir kare...

  • Zeynel A. Öztürk
Dünya, Ay'dan böyle görünüyor!

Dünya'nın Ay'dan nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Cevabı NASA'nın Ay Keşfi Yörünge Aracı (Lunar Reconnaissance Orbiter - LRO), müthiş bir görüntüyle verdi.

Yukarıda gördüğünüz kare, NASA'a göre 12 Ekim'de çekilen bir seri fotoğraftan oluşturuldu. Uzay Dairesi, LRO'nun Ay'da günde 12 "dünya doğumuna" şahit olduğunu, ancak aracın diğer işlerle meşgul olması nedeniyle bu görüntüleri yakalamadığını söylüyor.

NASA'ya göre sağ üstte görünen bronz bölge, Sahra Çölü ve çölün hemen yanında Suudi Arabistan bulunuyor. Solda ise Güney Amerika'nın Atlantik ve Pasifik sahilleri görünüyor. Ay yüzeyinde ise uzak bölgede kalan Compton kraterini görebiliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

''Dünya masmavi görünüyor. Ne kadar da muhteşem, İnanılmaz!'' Rus kozmonot Gagarin’in uzay aracının camından gördüğü Dünya gerçekten de muhteşemdi. O, bu kelimeleri yaşadığı dünyanın, evinin uzaydan nefes kesici görünümünden son derece etkilenerek sarf etmişti. Aynen katılıyorum, ister Ay'dan ister Uzaydan bakılınca en güzel gezegen Dünya'dır.

Mavi Gezegen seni seviyorum, sana yapılan her türlü ekolojik tahribat için insanlık adına üzülüyorum. Bir çocuğun Denizi tarif eder gibi, Atamın çakmak çakmak yanan gözleri gibi MAVİSİN! Sanki bu ezgiyi sana yazmış ozan, ''ne güzel yaratmış yar yar seni yaratan, dokunmasın sana eller incitir'' Dünya'mızı sevelim, rant uğruna yok olmasına seyirci kalmayalım.

güzel fotosop tebrikler nasa

bana pek gerçek gibi gelmedi görüntü. sanki 3d bir görüntü.

Dünya güzel de acaba içindeki yaşam güzel mi?

"NASA'ya göre sağ üstte görünen bronz bölge, Sahra Çölü ve çölün hemen yanında Suudi Arabistan bulunuyor" Bana Yozgat gibi geldiydi halbükü orası

@27 Aralık 2015 11:31 H H H ! Tuzak kurmuş bekliyosun galiba! Birisi dalga için Yozgat nire diyecek sonra sen dönüp; Yozgat 34:48 E 39:50 N Enlem ve Boylamında diyeceksin vs. geç bunları!! Yozgat yukarda gösterilen NASA'nın resminde Sahra çölünün hemen üstünde Atlas dağlarına yakın Fas'ta yani Kuzey Afrika'da bir şehir, şimdi oldu mu?

Dünya uzaydan böyle muhteşem gözüküyorsa, bu filmlere konu olan uzaylıların niye Dünyamızı istila etmeye geldikleri anlaşılır oluyor. Bazı yorumcular işin teknik boyutuna kafayı takmış fotoshop vb. ne farkeder bundan önce yayınlanan binbir uzaydan görüntü veren araçlardan da hemen hemen aynı görüntü gelmişti. Dünya ile ilgili yorum yapalım mümkünse..

Bu görüntü gerçek bile degil dikkatli bakın ve dünya ile ay arası mesafeyi aklınıza getirin

Ay' dan bakınca yıldızlar görünmüyor herhalde böyle misket gibi görünüyor :)

@27 Aralık 2015 23:12 Fotoğrafın parlaklığı yıldızlara göre ayarlansa dünyanın bembeyaz görünmesi gerekirdi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost