Dünya'da cebi olmayan kaldı mı? İşte rakamlar

Dünyada kaç adet cep telefonu kullanıcısı var? İnternet kaç eve girmiş durumda? İşte rakamlar...

  • Selim Öztürk
Afrika'da cep telefonu patlaması yaşanıyor
BM'in raporuna göre özellikle Afrika kıtasında cep telefonu kullanım oranında adeta bir patlama yaşanıyor.

Cep telefonu olmayan azınlıktan mısınız? Ya da bugün için cep telefonuna sahip olmayan kaç kişiyi tanıyorsunuz? Bu sorulara genel olarak olumsuz yönde cevap vereceğinizi tahmin ediyoruz; zira cep telefonu kullanım oranında son yıllarda deyim yerindeyse adeta bir patlama yaşanıyor.

Bu tespitimizi doğrulayan bir rapor ise geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler'e bağlı bir kuruluş olan International Telecommunications Union (ITU - Uluslar arası Telekomünikasyon Birliği) tarafından yayınlandı. Bu rapora göre, sadece geçen yılın sonuna kadar olan süreç düşünüldüğünde dünya genelinde bir operatöre kayıtlı yaklaşık 4.1 milyar cep telefonu kullanıcısının olduğu ortaya çıktı. Bu rakam da dünya üzerinde yaşayan her 10 insandan 6'sının cep telefonu kullanıcısı olduğu anlamına geliyor.

Raporun ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı sonuç ise cep telefonu kullanım oranının özellikle Afrika kıtasında büyük bir sıçrayış gerçekleştirmesi. Rapora göre, bugün için Afrika kıtasında yaşayan nüfusun yaklaşık %28'inin bir cep telefonuna sahip olduğu sanılıyor.

Son olarak internet kullanımıyla ilgili bazı rakamlara da ulaşan ITU, yayınladığı bu son raporunda dünya geneli hesaplandığında yaklaşık 6.7 milyar insanın evinde internetin bulunduğunu da kaydetti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

6.7 milyar insan mı???

zaten kaç tane var ki???

Ben kullanmıyorum. İnatla da kullanmayacağım.

artık bir telefonda bizi kesmiyo :)

geri kalan yüzde 72 de aç olankısım zaten

iyide bu dunyada insan sayisi kacki

Dünyada 6.7 milyar insan varmı acaba :D

Ne demek 6.7 milyar insanın evinde internet var dünya nufusu ne kadar ki. Hata var belli.

BENİM HALA CEP TELEFONUM YOK:)

son rakam nasıl bir abartıdır yav. dünyada 6.7 milyar insan oldugunu sanmıyorum diylim ki oldu herkezin evinde mi internet var?

Dünyanin toplam nüfüsu 6.7 milyarin altinda ne bicim haber bu kardesim. Abartirken biraz destekli atinda bari rezil olmayasiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play