Dünya değil, "Süper Dünya!"

İnsanlığın uzun zamandır aradığı "Yaşanabilecek gezegen" sonunda bulunmuş olabilir...

Burak Öztürk

Yaşayabileceğimiz yeni bir gezegen bulmuş olabiliriz... UC Santa Cruz ve Carnegşe Bilim Enstitüsü tarafından bulunan ''Süper Dünya'' tam da bizim aradığımız gibi bir gezegen.

Bulunan bu gezegen Dünya'dan 4.5 kat daha yoğun ve GJ667C isimli yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Ve bu gezegenin yörüngesinde bulunduğu GJ667C'ye mükemmel bir uzaklıkta . Bildiğiniz gibi Güneş de bir yıldız; hatta evrendeki en küçük yıldızlardan biri... Ve bulunan ''Süper Gezegen'' kendi güneşi diyebileceğimiz GG667C'nin etrafını 28.15 günde tamamlıyor.

Mükemmel uzaklıkta dememizin sebebini Santa Cruz'da görev yapan Steven Vogt'un cümleleriyle daha iyi anlayacaksınız: "Bizim aradığımız gezegenin kendi güneşine göre doğru bir konumda buluması gerekiyor. Eğer fazla yakın olursa üzerinde bulunan su buharlaşacaktır ama eğer uzak olursa da su soğuktan donacaktır. İşte bu yüzden bu gezegen tam da mükemmel uzaklıkta duruyor."

Bu gezegenin Dünya'ya benzediği aşikar ama görünüşe göre bu gezegene hiçbir zaman ulaşamayacağız. Çünkü Dünya'dan 22 Işık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

yani su bulunduğu kesin mi ? ve gaz oranları nedir ? bunlar da önemli eğer bu koşulların hepsi bizim yaşabileceğimiz seviye de ise bu araştırmanın üzerine fazlasıyla düşeceklerdir zaten... ulaşamayacağız dediklerine göre büyük ihtimalle zaten ya suyun fiziksel durunda fazlasıyla farklılıklar var ya da gaz oranları bizim yaşamamız için imkansız durumdalardır...

...bu gezegene hiçbir zaman ulaşamayacağız. çok önyargılı bir cümle olmuş.

Neyleyim mevsimsiz dünyayı..

22 ışıkyılı uzakta,ee ne önemi var o zaman ? ne gidilebilecek nede birşey gönderilebilecek.

yani ışık hızıyla, saniyede 300000 km hızla gidersek 22 yılda mı varabileceğiz? o zaman öyle bir yer yok desek yanlış olmaz:)

Işık hızına ulaşabilen bi araç ve 22 yıl sadece o kdarda imkansız değilmiş.

O kadar da uzak değilmiş.

yine gidemiyoruz :(

ışığın bile 22 yılda ulaştığı bir uzaklıktaysa o gezegen çoktan ömrünü tamamlamış ve yok olmuştur. ya da biz ona ulaşıncaya kadar işi biter. elimizdeki gezegenin kıymetini öğrenelim önce.

ya arkadaşım malmısın ışık hızı ile gidersen 22 yıl... :D
yani bir sn de 300 bin km... hade leyn

Sanki orada ölmeyeceğiz.

daha dibimizdeki gezegenlerde su var mıydı yok muydu emin olamıyorlar.

"22 ışık yılı uzakta; zaten gidemeyiz ama kesin su var". Hikaye bunlar.

Nasrettin Hocanın inanmazsan sayda bak dediği gibi.

O kadar ilginç yorumlar okuyorum ki ! Azıcık fizik bilseniz 22 ışık yılının burnumuzun ucu sayılabilecek kadar yakın olduğunu anlardınız. Size Sanırım BBC nin HIZ temalı belgeselini tavsiye ederim. 22 ışık yılı şuan için uzak gibi gelse de ben 50 yıl sonra teknolojinin uzak gezegenlere yolculuğu mümkün kılacak seviyeye ulaşacağına eminim. Son olarak uzayı doğrusal düşünmeyin. 100000 km 1cm ye eş gelebilir yada 1 cm 1000000000 km ye . Uzayın bükülebilir olduğu tüm bilim adamlarınca kabul görmekte. Kerem ILDAŞ

yaşanabilir yeni gezegenler bulamazsak (ta oralara nasıl ulaşlacağı da
sorunun bir parçası tabii) hepimizden geriye yığnlarca facebook sayfası kalacak gibi :-)))

amirim izin verin bu 22 ışık yılını 22 saate indirmezsem namerdim....

İmkansız diye bir şey yoktur.. Bir gün elbet!

22 ışık yılı! Komik, mars'a jüpitere gittilerde bi orası kalmıştı... önce ucuz elektrik ve elektrikli araba üretsinler. fosil yakıt olmadan uçmanın yollarını bulsunlar.

Uzak mesafelere erişim sanıldığı gibi ışık hızında araçlarla değil, uzay-zaman bükümü kapılarıyla doğru koordinatlara geçitler açılarak, yüksek hızlı gemilerle seyahat ederek mümkün olacak (normal hız değil dikkat! Yüksek Hız)

belki deney olarak bi kaç insan gönderirler , belkide aşırı gaz dan dolayı mutasyona ugrarlar , belkide uzaylılar çağı daha yeni başlıyacaktır.

Işık hızına ulaşılsa bile zaten atomlara ayrılıyor her ne olursa olsun.Işık hızına ulaşsak bile 22 ışıkyılı uzaklığına gitmek çok ama çok uzun bir süre demek.1 ışık yılı 9.5 milyon km.Kapılarla geçiş,e doğru böyle birşey mümkün ama ona cesaret etmekte mesele,nerden girilip nerden çıkılacağını bulduklarında sanırım ben burada olamam.Gezegenlere seyahat basit değil ama imkansızda değil ve hayal kurmayada gerek yok.Sadece beklemek var.

Burdan isimimi vermeden bisey paylasmak istiyorum.Bundan birkac yil once amerikada bir university tarafindan uzay zaman bukulme kuramindan yararlanarak 33 isik yili uzakliga bir sinyal gonderilebilindi.Bu suan top secret durumda ben nerden biliyorsun derseniz o bende kalsın.burdan tarihe not duselim birkac yil icinde contac misali bir durum yasanacak.ii gunler...

22 ışık yılı demek bir ışın 22 yılda oraya varması demek degil. Bazi hic bişey bilmeden konuşanlar araştırın gelin.

mevcut roket teknolojisi ile imkânsız fakat gelecekte bunu aşabileceklerine inanıyorum. nükleer yakıtlar bu sorunu çözecektir

Sen de yorum yaz