Dünya devi Apple'ın zayıf noktaları!

Apple bir Dünya devi olabilir ama onun da zayıf noktaları var: İşte Apple'ın geride kaldığı 3 şey!

  • Gökay Özbudak
Apple'ın zayıf noktaları!
Apple hazırladığı veri merkezleriyle "cloud"a hızlı bir girişte yapabilir...

Apple son yıllarda teknoloji piyasasına damga vuran çok önemli ve büyük bir firma. Steve Jobs ve Apple ikilisinin çıkarttığı iPhone, iPad ve MacBook Air gibi ürünler yalnızca eleştirmenler tarafından beğenilmekle kalmadı, üstüne üstlük çıktığı gibi tüketicinin yoğun ilgisini de üzerlerine çekmeyi başardı.

Ancak herkes ya da her yer oluşum gibi Apple'ın da zayıf yönleri bulunuyor. Business Insider'ın haberine göre bu zayıf noktalardan ilki "cloud." Bildiğiniz gibi Apple, iPad 2 için PC devrinden sonraki cihaz diyor. Ancak yine de iPad 2'yi bir bilgisayara bağlamadan ve senkronize etmeden aktif hale getirmek mümkün değil. iPad 2'nizdeki şarkılarınızı iTunes üzerinden Wi-Fi ya da 3G bağlantıyla senkronize etmeniz şimdilik mümkün değil. Kablosuz şekilde bilgisayarınızdaki bir bilgiyi alabilmenizin tek yolu, onu e-postayla göndermek. Yani dosya alışverişi için kablolara bağlı kalmak biraz utandırıcı.

Apple bu iki nokta da zayıf...

Apple'ın ikinci zayıf noktası, sanal sosyallik. iTunes ve GameCenter ağında sosyal bir ortam oluşturan Ping'den sonra Apple'ın bu konudaki denemeleri azalmış gibi görünüyor. Android ve Windows Phone 7 cihazları kadar da Facebook'un üzerine düşmeyen Apple, bu hareketiyle başka şirketlere olan bağımlılığını da azaltmaya çalışıyor olabilir.

Apple bu konuda belki başka siteleri taklit etmemeli ancak varolan siteler ve sosyal ağlar üzerinden yapılabilecek küçük bağlantılar, otoğraf paylaşımından App Store 'ageniş bir alanda kullanıcılara çok daha iyi hizmet sunabilir.

Gelelim Apple'ın üçüncü zayıf noktasına. Apple ürünlerinden belki de en zayıf olanı Apple TV, ancak piyasanın o konumundaki ürünlerinin ve tüketicinin talebinin azlığı bu ürünün göze batmasını engelliyor.

Apple TV'ye gelen son güncelleme MLB ve NBA maçlarını durmaksızın izlenebilmesini sağlıyordu. Ancak bu küçük güncelleme Apple TV'nin önündeki uzun yolun yalnızca minik bir kısmı. Ancak Google TV'nin tutulmaması Boxee, Roku ve TiVo Premiere'nin de ana tüketiciye ulaşamaması Apple'ın bu alanda şimdilik pek zorlanmamasını sağlıyor.

"Cloud" ve sosyal medyadaki gelişmeler Apple tarafından yeni gelecek işletim sistemi iOS 5'te geliştirilebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Applenin bence en zayıf noktası bence mac os da oyun mobile me yi ücretsiz yapsalar bence bu sekranizasyon olayıda kendiğinden çözülmüş olur

Apple'ın can sıkıcı kısıtlama ve kilitleme uygulamaları en nefret ettiğim ve beni iPhone'dan tamamen soğutan bir durum. Sırf bu katı politikası yüzünden bundan sonra iPhone almayı düşünmüyorum. Aylardır tanıdıklardan gelen kilitli iPhone'lardan bunaldım. Nasıl lanet bir sistem yapmışlarsa sürüm yükselttikten sonra bir daha düşürme imkanınız yok. Sanki tek yazımlık bellek... Baseband uyuzluğu yüzünden ya telefon özelliğini kullanamıyorsunuz ya da başka özelliklerden feragat edip, bir daha güncelleme yapma imkanını bir tarafa atıp SIM kilidini açabiliyorsunuz. Ya da uğraşmayarak 500 dolarlık telefona 1000+ dolar ödeyip kazığın alasını yiyerek Türkiye'den alıyorsunuz. Artık tüm avantajlarını bir kenara bıraktım. Bundan sonra umarım Android'e güçlü destek verilir de Apple'ı geride bırakır.

Türkiye de de amma kullanılıyo bu özellikleri :) millet para verip en iyisini alıyo ama ne bunu kullandıracak adam gibi makul fiyatlar var ne de kullanacak adam :)

itunes saçmalıktır.

Benim için marka bile değildir Apple...yazılımlarıyla başarılı ters vole vuran,fason üretimi cihazlarıyla ve inanılmaz bir reklam furyasıyla isim olmayı başarıp kendince tripe bağlayan ve fiyatlarıyla kazıklarını bileyleyen özellikle 3.Dünya ülkelerinde bunu o kazıkları batırdıkca hoşlanan buna bizim Ülkemizde dahil!..bir anti isimdir...tek gerçek ve güçlü yönü diğerlerini tembellikten ve kalıplaşmış teknolojilerden artık zorlada olsa itekleyip yeni bir şeylere yapmaya mahkum ettirmesi!..örneğin bir Sony yıllar öncesine nazaran bir radikal işlere imza atmıyor,yeniliklerle cıkmıyor...son tahlilde 20 yıl öncesine kadar piyasayı kendileri belirlerken veya ona benzer isimler şimdi tamamen armut piş ağzıma düş yapmaktalar...Apple hepsini rahatsız etti bu yönünü başarılı buluyorum...

Hiçbiri umrumda değil kablosuz wifi sync var jailbreak yaparsan fakat ben sevmedim pekde gerekli bişey değil 1 kablo için değmez. iTunes bağımlılığının can sıkıcı bir noktası yok bence bilgisayarına kuruyorsun programda herşey elinin altında büyütülecek birşey yok bence. Dersen mp3ümü resmimi videomu itunesden atmak istemiyorum o zaman yaparsın jailbreak kurarsın pwntunes istediğin şekilde yaparsın...

Açıkçası Apple ürünleri eskiden itici gelirdi benim için. Gerçi bunda fiyat politikası ve ev kullanıcısı için multimedya oyun vb. gibi etkenler benim için etkiliydi. Fakat işletim sistemi olarak bir lafım olmadı hiçbir zaman çünkü görsel olarak olsun kullanılırlık ve hız açısından her zaman öndeydi. Şuan telefonları hariç açıkçası bir macbook pro ya da air düşünmekteyim. Artık düşünüyorum çünkü gerektiğinde windowsu kullanabileceğim ve gerçekten kullandığı yeni yeni teknolojiler aklımı başından alıyor tabi görsel olarakda çok hoş cihazlar üretiyor. Açıkçası fiyatlarda artık biraz daha alınabilir seviyeye geldi. Biraz daha düşerse tadından yenmeyecek derim ben...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play