Dünya e-eğitim'i tartışıyor

Globalleşen dünyanın vazgeçilmezi olan internet artık eğitim ve öğrenim için de oldukça önemli.

  • Selim Öztürk
Sınıfta değil evde öğrenim!

İnternet, gün geçtikçe hayatımıza daha fazla giriyor. Bundan 20 sene önce internet gibi bir gereksinim bile duymazken, bugün internet vazgeçilmezimiz olmuş durumda.

Eğitim ve öğretim de internetten elbette daha fazla uzak kalamazdı. Dil öğrenmek için kurslara para harcayanlar, artık interaktif öğretim CD'leriyle kursu evinde, iş yerinde, yani istediği her yerde istediği zaman alabiliyor ve tabii ki internet üzerinden alınan bu eğitimlerin bir kısmından ücret talep edildiği gibi, ücretsiz bu hizmeti sunan siteler de bulunuyor.

Uzak mesafeleri uzak olmaktan çıkaran, dünyanın globalleşmesinin bel kemiği sayılabilecek internetin bugün eğitime olan katkısını makalemizde tartışacağız.

Artık günümüzde sınıfta ders almak yerine, evden hiç çıkmadan internet üzerinden dersleri takip edebilmek mümkün. Bu sistem henüz ülkemizde oturmamış olsa da, gelişmiş ülkelerde bu yönde çalışmaları son senelerde daha çok görmeye başladık.

Öğretim üyeleri daha fazla gelir kazanabilir

İnternet üzerinden eğitim elbette artıları ve eksileriyle bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. O nedenle salt internetten eğitim almanın olumlu yanlarından bahsetmek doğru olmaz.

Sloan Consortium'un Araştırma Yöneticisi olan Jeff Seaman'a göre bugün yaklaşık 3,5 milyon öğrenci online kurslarda eğitim görüyor ve online öğretmenlere olan talep gün geçtikçe bu bağlamda hızla artıyor.

Tom Ermolovich Northeastern Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor ve derslerini internet üzerinden izlenebilecek şekilde videolara kaydederek öğrencilerine izlettiriyor.

Bir diğer isim ise Robert Vernon. Indiana Üniversitesi'nde profosör olan Vernon, verdiği seminerlerini öğrencilerle sanal dünyada paylaştığını dile getiriyor.

Genel olarak, öğrenciler ve öğretmenleri aynı anda internette olmaları pek mümkün olmuyor. Bu nedenle öğretim üyeleri ve profosörler ders materyallerini internet üzerine koyarak öğrencilerin diledikleri zaman bu derslerden faydalanabilmelerini sağlıyor.

İnternet: Geleceğin vazgeçilmez eğitim aracı!

Regis Üniversitesi M.B.A'de görev alan profosör Peter Bemski, internetin bu anlamda nasıl vazgeçilmez olduğunu bakın nasıl anlatıyor:"Ben Regis Üniversitesi'nde hep derslerimi sınıfta verirdim, yani buna zorunluydum, çünkü başka bir alternatifim yoktu. Ancak internet hayatımıza iyice yerleştiğinde ben de başta tereddüt etsem de interneti kullanmaya karar verdim. Bazen benim başka üniversitelere seminer vermek için gitmem gerekebiliyor, ama Regis Üniversitesi'ndeki öğrencilerime de burada olmadığım süre boyunca ders vermeme gibi bir lüksüm olamazdı. O nedenle ben de sınıfta ders vermemin mümkün olmamasından dolayı internet üzerinden öğrencilerime ders verdim. Böyle anlarda gerçekten internet ilk yardım çantam gibi."

İnteraktif eğitimi destekleyenler olduğu gibi bunun aksini de düşünenler var. Stephen Ruth, George Mason Üniversitesi'nde profosör olarak görev yapıyor. Ona göre internet üzerinden dersleri izleyen öğrenciler, geleneksel yöntemlerle, yani normal sınıftayken aldığı dersteki gibi o ambiansı, havayı yakalayamıyor. Ruth sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Birebir öğretmenden ders almakla araya bir bigisayarın girmesiyle alınan dersin yarattığı etki kanımca aynı olamaz."

E-eğitim gittikçe yaygınlaşıyor

Seaman'a göre internet üzerinden yapılan eğitimde patlama yaşanan alanlar daha çok önlisans, yani iki senelik eğitim veren bölümler.

Phoenix Üniversitesi'nden Hector Leal ise görüşünü şu şekilde ifade ediyor: "Öğretim üyeleri internet sayesinde çok daha fazla gelir kazanabilir. İnternet, öğretim üyelerine daha fazla boş zaman tanıyacağından, ikinci bir kariyer yapma şansları da var."

Maryland Üniversitesi'nden Merrily Stover'a göre ise e-öğrenim, bir öğretim görevlisi için üniversiteden uzak olduğu zamanlarda derslerine devam edebilmesine olanak tanıyor.

Genel olarak interaktif eğitim hakkında düşünceler böyle.
Dünyada durum böyleyken ülkemizde internet, eğitim aracı olarak ne kadar yoğun kullanılıyor peki? Sistem şimdilik yurtdışındaki üniversitelerdeki gibi işlemiyorsa da yakın gelecekte ülkemizdeki üniversitelerin de büyük çapta interneti kullanacağını öngörmek zor değil.

Türkiye'de Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Ahmet Yesevi Üniversitesi
Türk Dünyasının ilk ortak devlet üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini, Kazakistan'da bulunan yerleşkelerinde yürütüyor.
"Türkiye Türkçesiyle Eğitim Programları" İnternet Üzerinden Eğitim sisteminde; 1 ön lisans (Bilgisayar Programcılığı), 3 lisans (Bilgisayar Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri ve Endüstri Mühendisliği) ve 7 yüksek lisans (Bilgisayar Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Yönetim ve Organizasyon, Eğitim Yönetimi ve Yerel Yönetimler) olmak üzere toplam 11 program açılmış olup, yaklaşık 2500 kayıtlı öğrenci ile eğitime devam ediliyor.

Ayrıntılı bilgi için: tıklayın


Anadolu Üniversitesi

Türkiye'de de uzaktan eğitime geçen üniversitelerimiz var. Bunların en başında Anadolu Üniversitesi geliyor. Açık Öğretim Fakültesi (AÖF), öğrencilere e-MBA, e-sertifika ve ilgi yönetimi önlisans programı sunuyor. Bunun yanında çevrim içi dersleriyle de bilinen AÖF'nin, ders videoları internetten indirilebiliyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi de uzaktan eğitim programına sahip olan üniversitelerimizden. İşletme bölümü için verilen uzaktan eğitim programının iki yıllık eğitim süresi var.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi Adapazarı Yüksek Meslek Okulu da uzaktan eğitim programına sahip. Vize sınavları internet üzerinden yapılabilirken, final sınavları ise kampüsler de yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Çukurova Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Adana Meslek Yüksekokulu'nun bazı bölümlerinde uzaktan eğitime geçilmiştir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ankara Üniversitesi

Uzaktan eğitim ayağında Ankara Üniversitesi'nin, Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası, İlahiyat Lisans Tamamlama Programı ve Müzelerde Önleyici Koruma Uzaktan Eğitim programları var.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Bu üniversiteler dışında ayrıca Mersin Meslek Yüksek Okulu'nda bazı programlar ve ODTÜ'de değişik kurslar şeklinde Uzaktan Eğitim programları mevcuttur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Kursa gitmenin yerini günümüz teknolojisindeki e-eğitim asla alamıyor.
- Dikkat eksikliği-zorluğu
- Farklı alanlara yönelme kolaylığı
- Soru-cevap yoksunluğu
- Ortam uygunsuzluğu

ve daha uzar gider...

bir önceki yoruma bir yere kadar katılıyorum, online eğitimle birşeyler öğrenebilmek için daha fazla çaba sarf edilmesi gerekiyor. Ancak öğrenmek istemeyen kişi, kursa da gitse birşey öğrenemez.

Bu arada Bilgi üniversitesi'nin Lise öğrencileri için hazırladığı ancak isteyen herkesin katılabildiği ücretsiz programlama eğitimi de dikkate değer. Ayrıntılı bilgi için: http://kleene.cs.bilgi.edu.tr/learn/

Lise öğrencileri için deyip geçmeyin, bazı alıştırmaların kalitesi gerçekten çok iyi. Üniversitedeki öğretim görevlileri aynı soruları kendi öğrencilerine de alıştırma yapmaları için veriyor :)

e-egitim ülkemizde ilerlemeli bence, çok saglıklı sonuçlar olabilecegine inanıyorum.İnsanın içinde ögrenme istegi oldugu sürece e-egitim örgün egitim pek farkeden birşey olmaz.E-egitimin güzel yanı evimizden iş yermizden rahatça kullanabilmemiz ve hatta boş zamanlarımızı çok verimli şekilde degerlendirmemizi saglaması..

Bu konuda benimde bir çalışmam var bloğumdan açıklamamı istiyen okuyabilir.
http://forum.pclabs.gen.tr/index.php?automodule=blog&blogid=77&

hiçbirşey dershanede yada okulda olduğu gibi bir ortam sağlamaz. ozman herkse ewde okusun asosyal bir yaşam arkadaşlık yok..olmaz!!!!

standart eğitimin yerini tutamaz.

bunu üniversiteler dışında şirket bazında yapan sağlam altyapısı olan bir şirket var diye duydum element eğitim diye

Bence uzaktan eğitim, çalışan insanlar için ideal bir sistem. Ben buna karşı değilim. Gerçekten ihtiyacı olan kişilerin başvurması gereken bir eğitim sistemi olduğuna inanıyorum...

İnternet üzerinden eğitim günümüz koşullarında gerçekten değerlendirilmesi gereken bir imkan. Şahsım adına ben destekliyorum. Ayrıca bu sitede yer alan casper bilgisayar kursu için teşekkürlerimi sunuyorum

arkadaşlar ben isimini vermek istemiyorum uzaktan egitim alıyorum.Bizim en çok zorlayan konu maddiyat yaklaşık 800 tl dönem başına para veriyoruz yani senelik 1600 civarına geliyor normal üniversite ögrencisinin harç parasına nazaran baya bi yüksek ama bu dönem taksit imkanı sundular maddi açıdan sıkıntımız budur.Ders açısından hoca sisteme giriyo 1 saat ders anlatıyor normalde .Bugün dersten örnek vereyim hoca girdi 20 dk sistemi ayarladı. 20 dk konuyu okuyun dedi sonra 10 dk birşeyler söyledi işte o ordan geliyor burdan çıkıyor sonrada son 10 dk sorulara bakın dedi ve haftaya bir sonraki konuya çalışarak gelin dedi.Ha çok iyi hocalarımız var ödedigimiz paranın hakkını veren hocalarımızda var onlara tsk ederiz ama 8 ders varsa 2 si iyi ders anlatıyo geri kalanı yalan dolan savuruyo bizleri arkadaşlarında dedigi gibi standart egitimin yerini tutmaz. sorularınız varsa bakkalgazi1@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Eğer düşündüğüm şeyi gerçekleştirebilirsem CHIP sayesinde; hayatımı kurtaracağım. Teşekkürler CHIP

Merhaba arkadaşlar Ben bu sene Maltepe universitesi uzaktan 2 yıllık bilgisayar programcılıgından mezun oldum,Hemen soyleyeyim ben diploma için bu programa katıldım eğitim 0 ama uzaktan rahat rahar diploma alıyorsunuz ben okula kayır ve mezuniyet bergesi almada dahil toplam 8 kere gittim :D 2 yıllık üni için istanbul dışında surunmeye degmez ama uyarıyorum eğitim sıfır, ben sadece teknoloji diplomam olsun diye kayıt oldum inanın bana 1 milyon € verin deyinki hesapmakinesi programı yaz vallahi billahi yazamam ,ama programlama diplomam var ,gerisini siz düşünün...

bende uzaktan eğitim okuyorum normal bi üniversitede bitiremezdim okulu e-eğitim tam benlik harcı fazla belki ama normal üniversiteye gitsem ev kirası harçlık ıvır zıvır daha çok gider bence hiç düşünmeyin sistem süper işlio.....

Arkadarşlar Yurtdışında bir çok ülkede tanınan bir üniversite vardı St. clements diye bu üniversitenin öğrencileri iş bulma konusunda baya ayrıcalıklı idi, dünyanın en çok kampüse sahip üniversitesi ve en çok tanınan üniversitelerinden biri olan bu üniversite şimdi Türkiyedede uzaktan eğitime başlamış.Birsürü lisans ve yüksek lisans bölümü mevcut. Ayrıca Doktora programını yök tanıyor merak edenler stclements türkiye diye aratabilirler. Diğer uzaktan eğitimlere göre ucuz ve esnek ödeme kolaylığıda mevcutmuş... bide bunu incelemenizi öneririm ...

Arkadaslar St. clemenbts üniversitenin türkiyede denkligini var oldugunu neredenbiliyoprsunuz. Kisacasi yök taniyormu. Bilgilendirirseniz sevinirim.

@26 Ağu 2010 20:53 reklam olurda bu kadar olur miş miş :)

Akdeniz Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi bu sene açıldı, listede Akdeniz Üniversitesini göremedim akuzem.akdeniz.edu.tr adresinde gerçi bilgi var ama sizde listeye ekleyip ayrıca bilgi de eklerseniz diğer arayan arkadaşlar içinde yardımcı olacaktır, çünki uzaktan eğtim akdeniz üniversitesi vs. diye aradığımda google üst sıralarda geliyor site haliyle bende girdim siteye ama bilgi bulamadım eminim benim gibi başka arkadaşlarda olacaktır.

Teşekkürler.

st clements üniversitesinin yök onayı olduğunu söyleyen arkadaş yöktedn onay alabilmişmi bende araştırdım sadece diploma veriyorlar yök onayı filan yok zaten yök onayını veremediklerini kendi sitelerinede yazmışlar.

@21 Temmuz 2012 13:37 bu üniversite tamamen yalan!!!! uzak durun!!

evet arkadaşlar o okulun YÖK onayı yokmuş bende öğrendim.Okul madem çok akredite YÖK e başvurup önce onay alsın.

Yok onayi yok sadece doktorada onay var

@13 Aralık 2012 09:51 Yanılıyorsunuz ne YÖK denkliği ne de onay var. Doktora derecesini biz veririz, kullan ama resmi bir vasıf değildir diyorlar. Buyrun kendi bilgi formlarındaki ifade. 1. madde sonu: Doktora programlarını düşünen arkadaşlar alacakları diploma ile bu unvanı kullanabilirler ve kendilerine ciddi anlamda itibar sağlayabilirler…

Uzaktan eğitim yanlızca bir alettir , bir vasıtadır . Esas olan eğitimin kalitesidir . Hangi okullar birinci sınıfdır . B una iyi karar verin .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play