Dünya'nın en ucuz cebi CHIP Online testinde

Sizce 35 TL'ye cep telefonu olur mu? Olmaz diyorsanız sizi içeriye davet ediyoruz.

Olmaz demeyin, bu telefon sadece 35 TL...
Pico sadece bir kredi kartı boyutlarında...

Simvalley Mobile RX-80 Pico - Bu cep telefonu ile telefon etmek ve mesaj çekmek dışında başka bir şey yapamıyorsunuz. Ama 35 TL karşılığındaki fiyatı ve kredi kartı kadar küçük boyutları ile birçok kullanıcının ilgisini çekiyor.

Özellikle teknolojik mobil cihaz sektörünün çok hareketli olduğu bir çağdayız. Her gün yeni bir cep telefonu piyasaya çıkıyor. Hem de yepyeni bir yığın özellikle... Ama çoğu kullanıcı bu özelliklerin yarısından çoğunu kullanmıyor, hatta kullanamıyor bile. Buna rağmen üreticiler ufacık cihazlarına hep daha fazlasını tıkıştırmaya çalışıyorlar. Trend böyle olunca da daha azını isteyenler bile mecburen çok işlevli telefonlar kullanmak zorunda kalıyor.

Simvalley'in Mobile RX-80 Pico'su (Hyundai Mobile MB-105 Chico) ise bu eğilimin tersine giden nadir telefonlardan. Avrupa'da yaklaşık 35 TL'ye satılan kredi kartı boyutlarındaki bu minicik telefon ile sadece telefon görüştürmeleri yapabiliyor ve SMS atabiliyorsunuz. Özellikle sadelikten yana olan kullanıcıların ilgisini çeken RX-80 bizim de dikkatimizden kaçmadı ve daha Türkiye'de olmasa da bu "sade" telefonu için ele geçirip inceledik. Bakalım 25 TL değerindeki bir cep, binlerce liralık ağabeylerine ne kadar kafa tutabilecek?

Simvalley Mobile RX-80 Pico - Artıları

Düşük fiyatına rağmen RX-80'de T9 sözlük var.

RX-80 Pico gerçekten özel bir telefon. Kullanıcılara sadece kullandıkları özelliklerin parasını verme şansı tanıyor. Onu seçen kullanıcılar da aslında ne aldıklarını ve ne işe yarayacağını kesin olarak biliyor. 35 TL'ye satılan RX-80 ile telefon görüşmeleri yapabiliyor, SMS atabiliyor ve telefonu saatli alarm olarak kullanabiliyorsunuz. Daha fazlası ise ne yazık ki yok. Ama Pico yapabildiği bu konularda oldukça başarılı. Kaba gibi gözüken yapısı kullanımda oldukça rahat. Beş yönlü menü tuşu sayesinde menülerde kolaylıkla gezebiliyorsunuz. Telefonun dört kullanım profili var ve buları kendinize göre düzenleyebiliyorsunuz. Bu gezinti tuş takımının dört tuşunu ise istediğiniz SMS ya da rehber gibi işlevlere atayabiliyorsunuz.

Üreticileri RX-80'in yazılımını hazırlarken T9 sözlüğü de unutmamış. Bu sayede SMS yazmak oldukça kolay. Tek sorun ise kendi sözlüğünüzü oluşturamamanız. Testimizde tuş takımının mavi aydınlatması ve kullanımı gerçekten hoşumuza gitti. 44 gram ağırlığı ve kredi kartına yakın 80x50x10 milimetre boyutları ile RX-80 mini cep telefonlar sınıfına girmeyi de hak ediyor.

Simvalley Mobile RX-80 Pico - Eksileri

RX-80'in en önemli eksisi düşük pil ömrü.

35 TL'lik bir cep telefonunda eksik olan donanımları saymak pek doğru değil. Bu yüzden biz olabileceğini düşündüğümüz ama RX-80'de olmayan birkaç noktayı sayalım: MP3 çalar, Bluetooth, USB ve daha büyük bir bellek. Ama bu kadar uygun fiyatlı dual bant bir telefonda bunları da görmezden gelebiliriz. RX-80'nin görmezden gelemeyeceğimiz noktalar da var. Bunlardan ilki telefonun pil ömrü. RX-80'in 330 mA/saatlik lityum iyon pili testlerimizde sadece 77 dakika dayanabildi. Bu yüzden mutlaka bir yedek pil alıp yanınızda taşımanızı öneriyoruz.

RX-80'in sınıfta kalan diğer özelliği ise siyah beyaz ekranı. Okumada güçlük yaşamasak da Sony Ericsson ve Nokia'dan renkli ekranların artık çok ucuz telefonlara kadar inebildiğini biliyoruz. Diğer ucuz telefonlarda olup RX-80'de olmayan diğer özellikler ise titreşim ve serbest konuşma işlevleri. Simvalley yakın zamanda yeni bir yazılım sürümü ile telefonlarında kulaklık setlerinin kullanılabileceğini duyursa da bunun serbest konuşmanın yerini tutabileceğini düşünmüyoruz.

Simvalley Mobile RX-80 Pico - Sonuç

En uygun fiyatlı cep telefonu

Simvalley Mobile RX-80 Pico cep telefonu listelerimizde son sıradaki yerini almış olsa da 35 TL'lik kredi kartı boyutlarındaki bu telefona çekinmeden "Fiyat/Performans lideri" ünvanını veriyoruz. RX-80 özellikle ikinci bir telefon olarak kullanmak ya da kaybolduğunda üzülmemek istemeyenler için birebir. Ama müzik dinleyip internete girmek isteyenler bu telefondan uzak durmalı.

Kısacası Simvalley Mobile RX-80 Pico, "telefon konuşmak içindir; gerisi teferruat" diyenler için bulabilecekleri en uygun fiyatlı seçenek gibi görünüyor. Eğer siz de yüzlerce lira verip yeni bir cep telefonu aldığınızda "ne işime yarayacak bu Bluetooth?" diyenlerdenseniz, bu telefon keşke Türkiye'de olsaydı diye iç geçirebilirsiniz. Ne yazık ki Simvalley Mobile RX-80 Pico'nun Türkiye'ye gelip gelmeyeceği ile ilgili net bir açıklama yok. Tep yapabileceğimiz ise bekleyip görmek...

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

harika bir endamı var telefonunun
türkiyeye ne zaman gelir ?

Bu telefon aslında tam telefon. Telefonun ana özelliklerini taşıyor.

Bizim burda 10 TL ye telefon satılıyo, ama takoz gibi kocaman :D

tuşlar daha büyük olsaymış yaşlılar için iyi olurmuş

40 liraya motorola nın bir modelini almıştım 12 taksitle. Bundan çok çok daha iyi bir telefon olduğu kesin :D

cep telefonu zaten budur alo diyecek mesajlaşacak bitti :)

Telefonu ilk anda almayı düşündüm ama 77 dk konuşma süresi fikrimi değiştirdi

tam işte aradaığım telefon diyordum sırf küçük ince hafif olduğu için.... ama 77dk. şarz ne demek ya? "yanınızda yedek batarya taşıyın..." yoooğ yaaa!!!! tireşim de yok?

çok heyecanla okudum yazıyı ama kusura bakmayın 5 para etmez...

Kim kullanıyor eller serbesti:)

Hem renksiz hem de minik bi ekrana sahip olmasına rağmen sırf ucuz olsun diye pil gücünden çalınarak telefon daha ilk baştan antipati uyandırıyor!
Hesap makinesinin olmaması durumu chip in gözünden kaçmış olmalı.
Bu cep buraya gelse bile bu kadar ucuz olmaz zira burası Türkiye olup ne cins ve fiyattan olursa olsun her sıfır cepten 40 tl. ÖTV adı altında devlet her cep başına haraç kesiyor!
Dolayısıyla bu cep anca 75-85 tl. eder burda...

bu kadarda olmaz arkadaş ne tür telefon yapacaklarını şaşırdılar telefondan beklenti bu kadar az olmaz insan cep telefonundan titreşiminden vazgeçermi vs...

Böyle basit şeyler yazmayın kardeşim. Okuma özürlümüsünüz. Adam anlatmış işte Kredi Kartı büyüklüğünde mesaj da çekiyor. Beğenmiyorsan daha iyisini yap mesela!
Şaka ama ciddi...

Bluetooth MP3 player olmasada olur, nede olsa, Mp3 player gibi multi media cihazlarıda çok yaygınlaştı. Bunu alacak adamın ya cep telefonundan bi beklentisi yoktur, ya da 2. telefon niyetine alıyordur.

Ben 2. telefonumda titreşim, sms, pil ömrü, ufak boyut vs. gibi temel iletişim özellikleri beklerim. Bu telefon arada derede kalıyor fakat geliştirelebilir elbette.

77 dakika mı nasıl yani 77 dakika sonra pil bitecekmi eger biterse bu telefonu bedevaya dagıtmları gerekecek

2. el bi 3310 al 5-10 a ne gerek var meymelet yok bunun tipinde

33 tl lik telefon ne gibi özellik isteniyor ki oka köfte oka ekmek misali. çok fazla sayıda özellik arıyorsanız pahalı modellere yönelmeniz gerekli olacaktır

biraz daha uzn ve ince olsaydı, görünüşü azcık daha şık olsaydı düşünmeden alırdım, belki yine alırım, telefon konuşmak için kullanan az insanlardanım, zaten 6 ayda bir telefona 800-1000TL dökecek param da yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir