Dünya'nın ilk pili karşınızda!

Bugün kullandığınız tüm pilleri unutun... İşte, Milattan Önce 200'lü yıllardan kalan ilk pil!

  • Cem Şancı
Dünya'nın ilk pili karşınızda!

Irak'ın Bağdat şehri yakınlarındaki arkeolojik kazılarda 1936 yılında bulunan çömlekler, hala gizemini koruyor. Bilim insanlarının, "pil" olarak kullanıldığını tespit ettiği bu çömleklerin yaşları ise ürkütücü. Milattan önce 200'lü yıllara tarihlenen çömlekler, tam anlamıyla, bugün bildiğimiz pillerin büyük boyutlu halleri.

İçlerine dökülen asitli sıvıyla etkileşime giren kapaktaki metal çubuk sayesinde elektrik akımı üreten pillerin neden kullanıldığı ise merak ediliyor. Ancak bir cevap bulunmuş değil. Mısır piramitlerindeki figürlerde yer alan ve kölelerin tuttuğu, ışık yayan dev ampulleri anımsatan garip cihazlara güç vermek için kullanıldığını düşünenler de var, kendine ait bir heykel yaptıran hükumdarın, heykele dokunanların parmaklarının çarpılmasını sağlamak için bu pilleri kullandığını ve bu sayede halkına kutsal olduğunu iddia ettiğini söyleyen bilim insanları da var.

Elbette bugünkü Alkali pillerin çok azı kadar güç üretebilen bu piller insanlara zarar vermiyorlardı ancak dönemin "büyücüleri" tarafından halkı etkilemek için kullanıldığı ve bu yüzden sırlarının geniş kitlelere açıklanmadığı; bu pillerin hükümdarlar ve büyücüler tarafından sır olarak saklanmış olabileceği düşünülüyor. Bu iddialar doğruysa elektrik kavramı, milattan önce keşfedilmiş ve hatta kullanılmaya başlanmıştı ancak bu bilgi sadece bir avuç insan tarafından biliniyordu. Bağdat Pili olarak bilinen bu çömlek piller de bu gerçeğin ispatı olarak karşımızda duruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

O günden bu yana pillerde bi yol katedemedik :)

@14 Şub 2014 22:07 Trajikomik bir olay değil mi?

elektrik dünya kurula beri var.önemli olan onu depolamak onu uzun süre depolasak zaten pile bile gerek kalmaz

elektrik yok pil var ilginc.

03:48 saate bakıyorum uyuman lazım beyin kasmaya başlamış. Yazıyı iyi oku.

03:48 saate bakıyorum uyuman lazım beyin kasmaya başlamış. Yazıyı iyi oku.

Bu çözümü bulunamamış sorulardan sadece birisi. Bildiğim tek bir şey varsa o da yeni bir çağ açaçaksak insanlık olarak soğuk füzyon yöntemini keşfetmemiz gerektiğidir. Yoksa uzay çağı ile günümüzü karşılaştırılacak olursak bizim de m.ö. 200 `den bir farkımız yok !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost