Dünya'da toplam kaç adet ağaç var?

Eğer uzun zamandır bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, artık bir cevabınız var...

  • Levent Öztürk
Dünya'da toplam kaç adet ağaç var?

Eğer Dünya'da kaç adet ağaç olduğunu merak ediyorsanız, artık sizin için bir cevap var. Yeni bir araştırmanın sonucuna göre yeryüzünde bulunan ağaç sayısı yaklaşık olarak 3.04 trilyon. Bu da her insan başına yaklaşık 400 ağaç anlamına geliyor.

Her ne kadar bu oran oldukça yüksek gözükse de, araştırmacıların söylediğine göre insanlar ormanları yok etmeye başlamadan önce bunun neredeyse iki katı ağaç bulunmaktaydı. Çalışmayı yöneten Yale School of Forestry & Environmental Studies'den Thomas Crowther'ın söylediğine göre insanlık başlangıcından itibaren neredeyse 3 trilyon ağaç kesilmiş durumda.

Dünya'daki ağaç sayısının daha önceki tahminleri, 400.25 milyar ağaç olduğunu belirtmekteydi ve bu da yeni tahminin oldukça altında kalıyor. Bu noktada belirtmekte fayda var ki, "ağaç" tanımlaması, göğüs yüksekliğinde en az 10 santimetre genişliğinde odun gövdeye sahip bitkiler olarak yapılmakta.

Bilim adamları, bu tahminler arasındaki farkın sebebinin hesap yöntemi olduğunu söylüyor. Daha önceki çalışmalar uydu verilerini kullanarak Dünya'da kaç ağacın yaşadığını tahmin etmeye çalışıyordu. Ancak uydular ormanlık bölgeleri net bir şekilde belirleyebilseler de, tekil olarak ağaçları göremedikleri için bu hesaplama oldukça zordu.

Nature'da yayınlanan yeni araştırma, uydu görüntülerinin yanı sıra, 429.775 yer tabanlı ağaç yoğunluğu araştırmasını da içermekte. Bu araştırmalar da fiziksel bir insanın belirlenen bir bölgedeki ağaçları sayması ile oluşturulmuş durumda. Kara tabanlı verilerin büyük bir çoğunluğu ülkesel orman envanterlerinden kaynaklanmakta. Yazarlar, Antarktika hariç her kıtada bunları takip etmeyi başardılar.

Bu kara tabanlı veri noktaları araştırmacılar tarafından elde edildikten sonra, bilgisayar modelleri kullanılarak sadece uydu ve iklim bilgisinin bulunduğu bölgelerde kaç adet ağaç olduğu tahmin edilebilmekteydi.

Crowther ve çalışma arkadaşları, gezegenimizdeki ağaçların yüzde 40'ından fazlası (1.39 trilyon) tropikal ve astropikal ormanlarda yer aldığını belirtmekte. Bir sonraki en büyük ağaç oranı (yüzde 24.2) Kanada, Rusya ve Kuzey Çin'de bulunan ve Dünya'nın en yoğun ormanlarının bulunduğu tundra alanlarında yer almakta. Ağaçların yüzde 21.8'lik kısmı ise ABD ve Avrupa'nın da içerisinde bulunduğu daha ılıman bölgelerde yer alıyor.

Gezegende daha önceden kaç ağacın bulunduğunu belirlemek için Crowther'ın ekibi, United Nations Environment Program'ın (UNEP) haritası ile kendi haritalarını karşılaştırdı. UNEP haritası, pre-Pleistocene periyodundaki iklim şartları ile eski ormanlık alanların yerlerini tahmin etmekteydi. Crowther'ın söylediğine göre kendi haritalarını kullanarak, bölgede kaç ağaç olduğunu belirleyebilmekteydi.

Ekip, benzer bir yöntem kullanarak gezegenimizin yılda 15 milyar ağaç kaybettiğini ve bunların sadece 5 milyarını yeniden ektiğini tahmin ediyor. Buradan da anlaşılabileceği gibi, aynı şekilde devam edersek gezegenimizdeki tüm ağaçların sadece üçte birinin hayatta kalacağını söyleyebiliriz.

Crowther, bu araştırmanın en önemli temalarından birinin, insanların ağaç nüfusuna etkileri olduğunu söylemekte. Araştırmadan da anlaşılabileceği üzere, insan nüfusu, ağaç yoğunluğunun azalması üzerindeki en büyük etken olarak gözükmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

keşke 10 trilyon ağaç olaydı da daha temiz havamız ve güzel manzaralarımız olaydı.

@06 Eylül 2015 21:40 Dünyadaki oksijeni oluşturan asıl kaynak ağaçlar değil okyanuslardır. Ağaçlar sadece % 9-10luk bir kısmı oluşturur. Asıl kaynak okyanuslardır. Eğer sizin mantığınızla düşünürsek çöllerde nefes alamamamız lazımdı.

@07 Eylül 2015 14:27 İyi de senin mantığına göre, çölde okyanus da yok... İyi ki devlet felan yönetmiyorsun....

@07 Eylül 2015 23:01 sayın devlet yönetebilecek kadar zeki(!) olan arkadaşım. Okyanusların kapladığı alanı düşündüğün zaman eğer idrak edebilirsen kıtaların kat kat büyüğüdür. 3-5 ağacın yaydığı oksijen ile nefes alınmaz. Ama okyanusların oluşturduğu oksijen ile şu anda nefes alabiliyoruz. Yani etki alanı tüm dünyayı kapsıyor. Etki alanı bu kadar büyük olan bi su kütlesinin yaydığı oksijen elbette her yere ulaşacaktık. Sonuçta o çöllerinde etrafı sularla çevrili!

Araştırmaya göre her yıl ortalama 10 milyar ağaç yok oluyor... Bu da demek oluıyor ki, yarım yüzyıl dan sonra büyük sıkıntılar baş gösterecek... Bu yüzden insan ahlakı olarak, elimizden geldiğince sürekli olarak ağaç dikmemiz gerek...

uydulardan yapılan ölçüme göre 3 trilyon ağaç olduğu hesaplanmıştır

Yakında elle sayılabilir duruma gelir zaten. Tahmınlerden ziyade daha net bir sayı ortaya konulabilir.

Dünyada hiçbir şey yapmasanız bile 1 tek ağaç dikin o da yeter.

unicef gibi uluslararası çalışan bir vakıf kurulmalı, benzinli ve dizel arabalardan ekstra vergi alınsın en ucuz arabadan 200 dolar ferrari arabadan ise 20.000 dolar gibi, ayrıca fabrika sahipleri senede bir bu vergiden mecbur tutulsun senede 30.000 dolar gibi. yani bütün dünya`dan bu para toplansın. ve bu parayla ağaçlar dikilsin ve özel askeri birim oluşturulsun (amazon ormanlarında fransanın güvenlik güçleri dahi ormanı koruyamıyor) senede kaybedilen ağaç sıfıra indiği gibi her sene 20 milyar

Sen de yorum yaz