Dünyadaki internet sansürünün haritası çıktı!

Tüm ülkelerdeki internet sansürünün haritasını çıkardılar! İşte haritada Türkiye'nin yeri...

  • Cem Şancı
Dünyadaki internet sansürünün haritası çıktı!

İnternet sansürü artık dünyaya yabancı bir kavram değil. 10 yıl önceki özgür ortama oranla bugün pek çok ülkede, İnternet'te yazılanlara, paylaşınlara büyük oranda müdahale edebiliyor. Ayrıca bazı ülkeler, beğenmediği her web sitesine sorgusuz sualsiz erişimi engelleyebiliyor veya gücü yetiyorsa, web sitelerini kapatabiliyor. Kullanıcılar da bu sansürden nasibini alıyor ve sansürcü ülkeler vatandaşlarını ağır cezalarla sindirmeye çalışabiliyorlar.

İşte tüm bu yasakların incelendiği bir araştırmanın sonucuna göre, dünyadaki internet sansürünün durumu haritalaştırıldı

Yukarıdaki haritada yeşil bölgeler, internette sansürün olmadığı ülkeler. Koyu sarılar ise şu anda sansür uygulamasalar bile yakın tarihte sansür uygulamak için planları olan ülkeler. Açık sarılar, sansürün nispeten hafif olarak uygulanadığı ülkeler. Griler, hakkında bilgi sahibi olunmayan ülkeler. Diğer renkler ise, ağır sansür uygulamalarının olduğu ülkeleri belirtiyor.

Türkiye de, haritada, hafif sansür uygulamaları olan ülke olarak geçiyor. Bu kategoriye, az sayıda web sitelerine erişimin engellendiği ve hukuçuların sansüre karşı haklarını savunabildiği, mahkemelerin tarafsız hareket ederek sansür uygulamalarını kaldırdığı bazı ülkeler dahil ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Tarafsız mahkeme mi :-)

@19 Ağu 2013 22:21 Hangi ülkede var ki?

Herşeyin fazlası zarar... Herşeyi özgür bırakmak; değerlerimizin, inancımızın, geleneklerimizin ve göreneklerimizin ortadan kaybolmasına neden olur. Bu yüzden sansürü, toplumu korumak kaydıyla onaylarım...

Diyeceğim şudur Türk devletinde Türk'e, Atatürk'e, hakaret içermeyen tüm sansürlere karşıyım. Değerlerime hakaret edene en başta söverim, eğer benim sövmemde sansür gerektiriyorsa bunada katlanırım.Lakin eften püften insanların üç kuruşluk keyif aldığı yerleri kapatıp proxy ayarlarıyla uğraştırıyorlar, biz herşeyin yolunu buluruz boşa zahmete girmeyin. Zaten yavaş olan interneti yavaşlatmayın.

Tamam bu sansür politikalarını sevmem fakat sansür varsa Çin'de ki gibi ''vatandaşlık numaranı girerek internete girdiğini'' varsayarsak sansür odur diyebiliriz. Düşünsenize bir şekilde yasaklı sitelere girmesini biliyorsunuz fakat girmeye korkuyorsunuz.

Sansür haritası yok ama gezdik dolaştık gene de o sayfa yok.

Kişisel bloglarımızı dahi engellediler. Birkaç blog yüzünden milyon tane blog engellenmemiş miydi?

Türkiye? Hafif sansür? Hahahaha gece gece güldüm.

İnternet sizin kültürünüz geleneğiniz görenekleriniz olmamalı internet özgür olmalı ! İnterneti şuan ki dünyamızın haline getirmeyelim lütfen ! Geçen Google 2 dakika kapandı internetin %40'ı gitti neden ? Google'a bağlı bir sürü site var ki bu nedenle!! Buna hayır demeliyiz internet tekelleştirilmemeli !!

Girmek isteyen her türlü girer arkadaslar.

İnternet dünyaya aittir hiçbir ülke kendine göre kişileştirmemeli!

Sen de yorum yaz