Dünyadaki robot nüfusu bir milyon oluyor!

Ne yana dönsek bir robota çarpacağımız zaman çok yakın: İşte robotların nüfus sayımı...

  • Ümit Öncel
Dünyadaki robot nüfusu bir milyon barajına dayandı
Asimo pek de tehlikeli gibi görünmüyor... Şimdilik...

Robotlar pek çoğumuz için sadece teknoloji dünyasının ilgi çekici bir yanını oluşturuyor ama dünya çapında pek çok kişi robotlar yaşamın bir gerçeği. Üstelik de biz insanların hayatına girme hızları şiddetle artıyor. Son hesaplamalara göre 2010 yılında dünya üzerindeki robot sayısı tam 1 milyona ulaşacak. Şu an için rakamın sadece 500 bin civarında söyleniyor ama hesaplamalar bunun çok kısa süre içerisinde ikiye katlanacağını ortaya koyuyor.

Robot teknolojileri ile uğraşan uzmanlar ise bu hızlı artışın doğurabileceği sorunlara dikkat çekiyorlar. Neyse ki olasu sorunlar Terminatör filminde gördüklerimize benzer şeyler değil. Uzmanlar daha çok robotların yaygınlaşmasının kazalara yol açabileceğinden endişeleniyorlar. Şu an için robot nüfusunun büyük kısmı herhangi bir kazaya yol açabilecek kadar farklı işlevlere sahip değiller.

Robotlar ve gizli tehlike...

Robotlar öncelikli olarak teknoloji konusunda donanımlı ve iyi eğitimli kişiler tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla şu anda bir robotun insanlara, bir elektrikli süpürgenden daha fazla tehlike yarattığını düşünmek doğru olmaz.

Fakat uzmanlar artan robot nüfusunun, teknolojiye nispeten daha uzak kişilerin robotlarla etkileşime geçmeye başlayacağı ve robotların giderek daha fazla özelliğe sahip olacağını ortaya koyduğunu söylüyorlar. Konuya biraz da kötümser yaklaşan robot teknolojileri uzmanlarına göre eğer çok kısa sürede robot nüfusu konusunda bazı düzenlemeler yapılmazsa, gazetelerde robotların yol açtığı kaza haberlerini okumaya başlayacağımızı günler uzak değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

asimo gibi robotlar ı gordukce sonu muza acıyorum.

Öyle yada böyle bu dünyanın sonu gelecek elimizden veya değil benim için fark etmez. Teknolojiyi severim iyisiyle kötüsüyle.

sonumuz matrix gibi olacak bunu yazın bir tarafa :D

bence kazalardan daha ciddi bir sorun var... o da robotların, insanların yerini alması... 10larca kişinin hatta çok daha fazla kişinin yapacağı işleri tek bir robota daha az maliyetle yaptırabilirsiniz ve bu yüzden insanlar için iş sahaları azalmakta..yanılıyor muyum..

Asimoyla agu agu oynarız biz:D

o yürüyene kadar asimo daha evden çıkmış olamaz:D

asimo gibi robotlar ı gordukce sonu muza acıyorum
-------------------------------------------------------------------
Asimo gibi robotlar birgün yaşlanmış anne babanın hayatını kolaylaştırmak için kullanılmaya başlayınca belki kendine acırsın

onlardan bişe olmazki o bi adım atana kadar ben 10 defa atıyom:)

robotlar içinde bir açılım yapılsın hemen bak nüfüsları artıyor....

mutfak robotları da dahil mi :)))

zaten onlara sızın dusundugunuz gıbı robot denılemez cunku onlarıda ınsanlar yonetıyor sımdılık yapay zeka fln yaparlarsa kotu olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play